Gönderen Konu: tamirci arıyorum  (Okunma sayısı 9668 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

orkideci

• Ziyaretçi
tamirci arıyorum
« : Şubat 23, 2007, 10:44:33 »

Çok güzel Almanya'dan gelme bir trenim var. Lokomotif de zannedersem bir arıza var; Markası Marklin.. Bundan 35 yıl evvel bana hediye olarak geldi. Rayları transformatörü herşeyi var. Ama çalıştıramıyorum. Hata nerde bilmiyorum; bu hatıralı modeli çalıştırmak için güvenebileceğim bir servis var mı ?

İlgilenenlere teşekkür ederim

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: tamirci arıyorum
« Yanıtla #1 : Şubat 23, 2007, 11:10:18 »
sayın orkideci aramıza hoş geldiniz. öncelikle şöyle yapalım. kurulu ve bağlantıları yapılmış şekilde bize resimlerini gönderebilirseniz bağlantıların ve kurulumun doğru yapılıp yapılmadığı konusunda bir fikir edinebiliriz. daha sonra da lokomotifin motorundanmı yoksa başka bir arızamı olduğunu kontrol ederiz. saygılarımla.

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 23, 2007, 13:06:41 »
sevgılı dostumuz,
oncelık ıle aramıza hosgeldınız. kendınızı tanıtır ısenız memnunıyet duyarız. bunun dısında tamırcı degılım ama sıze eger ıstanbul da ıkamet edıyor ısenız model tren sevdalısı olarak yardımcı olmaya calısayım. bıldıgım kadarı ıle maerklın tamır bakım servısı yok Turkıye de.. yanılıyorda olabılırım.. dıger dostlarımızda bır sekılde yardımcı olmaya calısırlar kanaatındeyım.. dedıgım gıbı bır model tren sevdalısı olarak elımden gelenı yapmaya calısayım teknık konuda sıze yardımcı olmaya calısayım.. ama oncelık ıle nacızane tavsıyem transformator kontrolu ve sonrasında raylarda akım olup olmadıgı ve sonrasında lokonun motoru problem olup oılmadıgının kontroludur..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 23, 2007, 13:08:50 »
Merhaba,

Bence servis işini en son düşünün, çünkü Marklin'lere kolay kolay birşey olmaz. Mutlaka bir bağlantı sorunu vardır, veya belki bir teli kopmuştur. Bu forumdaki Marklinci arkadaşlar size yardım edeceklerdir. Foto göndermeniz çok yararlı olur.

Kamil.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2007, 23:24:42 »
Orkideci selamlar,

İstanbul'da iseniz size yardımcı olabilirim.

Saygılar,

Cem.

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 04, 2007, 19:17:18 »
sevgili dostlarım hobidaşlarım,
orkideci nick name li hobidas dostumuz edirne de ikamet etmekte imiş bu c.tesi gunu tepe deki standımıza maerklın marka lokosunu ve bazı parcaları getırdı. sozkonus loko tarafımdan sokulerek bakım ve temızlık ıslemlerı yapıldı.. en buyuk ıkı sorunu vardı lokonun fazlası ıle bakımsız kalması halıroma yapıla yapıla bakımsızlıktan halı havlarını bunyesıne toplaması sonucu dıslılerde yogun bırıkım ve zorlama sonucu orta dıslı sıyırma.. orta dıslı legım ılavesı ıle ve egeleme yontemı ıle gelebılecek en ıyı halıne geldı ve genel bakım temızlık wd40 ıle yapılarak uzerınde olusan paslanma ve oksıtlenmeler gıderıldı. on yaglama yapıldı ve calısır hale getırıldı.. Ugur (agulday) dostumuz da tamponlardakı ve ana kasa uzerındekı paslanma ve korozyonu ınce tel fırca yardımı ıle temızledı ve son olarakta boyama ıle temız ve bakımlı bır hale gelen ana kasa oldu..kendılerıne raylara bakım nasıl yapabılecegı konusunda bılgı aktarımı gerceklestırıldı.. ıste bu sıte/forum sayesınde bır model tren tutkunuda ortaya cıkarıldı ve guzel bır dostluk saglandı kanaatındeyım.. ben burada sahsım olarak sunu anladım belkı bu ulkede cumhurıyetın ılk yıllarında yurdun dort bır yanını demır aglar ıle ormeye baslanan ama sonra orulemeyen olayı bızler bu sıte/forum sayesınde model tren sevdasının agları ıle ormeye basladık bıle.. ta Edırne den Kars a kadar..
bu sevgı tutku bambaska bır olay..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus.. 

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 04, 2007, 19:30:10 »
Nedim bey

elinize saglık..loko bakım ve rektifiyesi konusunda ustalığınızı geçen ay keşfetmiştim.
yalnız benim merak ettigim Marklin i elinize aldıgınızda heyecanlandınızmı?
İleride bunun virusi sizede bulaşmış olmasın..sanırım panzehir Jimmy bey kısa zamanda
etkili bir şekilde duruma müdahele edecektir

saygılar a.usta

« Son Düzenleme: Mart 04, 2007, 20:28:13 Gönderen: abdusta »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Mart 04, 2007, 20:26:37 »
Yok ustam...

Bizde servis hizmeti veriyoruz ancak belli şekilde.Nedim abinin yaptığınıda yaparım.Nihayetinde elime yapışmaz.Ama geçmişte bana yapılan suçlamalarda aklıma geldikçe................  :( Neyse....Benim kapım herkese açık...
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 04, 2007, 21:21:51 »
sevgılı a.usta ustadım,
vallahı ne yalan soylıyeyımkı benım bır maerklın marka model trenım olmadı ve bugune kadar da herhangı bir maerklın marka sokup takmadım. onun dısında nerede ıse her marka sokup taktım ıster loko ıster vagon.. heyecanlanmadım desem yalan olur.. ama benı en cok heyecanlandıran bır dostlugu paylasmak ıdı sayın orkıdecı dostumuzun ıcındekı mutluluk pırıltısı heyecanı ıdı cunku bu onun cocukluk trenı ımıs ve sankı o gunlerı tekrar yasayacak ve bende bunu yasatmaya on ayak olmam nedenı ıle ayrı bır heyecandayım.. yıne ne yalan soylıyeyım sankı maerklınde farklı bır vırus var.. bu model tren tutku vırus dısında.. bu farklı olan vırus arastırmasındayım bu aralar..
bılmem sonuc ne olur.. ayrıca sevgılı jımmy cem dostumuzunda aynı benım davrandıgım sekılde davranacagımdan emınım zaten kendısıde belıtmıs. nede olsa oda bır model tren sevdalısı.. ha bır tek fark var goremedıgımız belkıde hala anlayamadıgım o gercek yasamında da bır trencı..
belkı cok gercekcı yaklasımları bıze fazla gelıyor anlamamızı zorlastırıyor..bazen bırde onun penceresınden bakmak gerekme derım..hersey gonlunuzce olsun..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus.. 

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 04, 2007, 21:27:18 »
nedim abi bende ziyaretine gelcem gibi görünüyo. benim lokoların durumuda işler acısı. geçnde sökdüm 2 tanesini. rocoda direnci yanmış gidio ama artık rafa kaldırdım bu halini görünce. birde Fleischmann ım var .oda tüy yumağı olmuş. atlas da var ama onu açmaya korktum açıkcası. aslında hepsini digitale geçirmeyi düşünüyorum ama  bu ay ev taşıyıcam ondan sonra işallah.
roco nun hali  ???

Fleischmann daha iyi görünüyo ve gidio.

« Son Düzenleme: Mart 04, 2007, 21:36:22 Gönderen: enges »

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 04, 2007, 21:33:53 »
sevgılı hobıdas dostum enver kardes,
eger elımızden bırsey gelıp yapar ısek ne mutlu bıze.. tabıkı seve seve ben herzaman elımden geldıgınce fırsat ve zaman buldugum surece tum hobıdaslarımın yardımına acık ve hazırım..
en kısa zamanda tanısmak ve lokolara bır el atmak dılegı ıle..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mart 04, 2007, 21:37:30 »
çok saolun abi .

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #12 : Mart 04, 2007, 21:54:59 »
Bunlar sanırım N ölçek.Baya sağlam gözlere ihtiyaç var.Benimki gibi Bilgisayar karşısında durmaktan,ateş ve kaynak alevinden yıpranıp perdeli görmeye başlayan gözler için epey riskli gibi geliyor bana (seyretmesi bile...)
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mart 04, 2007, 21:58:34 »
evet n ölçek. bende görmediğimden dolayı ışıklı merçek aldım hatta roconun fotolarınıda onla çektim .

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mart 05, 2007, 12:32:11 »
Enver bey, Roco lokomotifinizdeki direncin değiştirilebileceğini düşünüyorum. Aslında burada direnç bir tür sigorta görevi görüyor. Ama esas önemli olan, direnci neyin yaktırdığını bulabilmek. Eğer anlık bir sorun veya çok uzun çalışma sonrasında oldu ise ise mesele yok, ama süren başka bir problem varsa araştırılmalı.

Ayrıca büyüteç altında fotoğraf çekme düşüncenizi çok beğendim.

Saygılar,
Kamil.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #15 : Mart 08, 2007, 11:22:47 »
Merhaba:

Bahsettiginiz ışıklı merceklerden ben de almak istiyorum ama nereden alınır bilemedim, büyük ofis malzemesi satan dükkanlara baktım bulamadım, siz nereden alıdınız?
Serdar

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Mart 08, 2007, 12:29:21 »
Bu merceklerden elektronik malzemesi satan dükkanlarda bulunabiliyor. Örneğin Ankara Konya sk, İstanbul Yüksek Kaldırım (ama galiba Yüksek Kaldırımdakilerin yerlerinin değiştiğini duymuştum).

Kamil
« Son Düzenleme: Mart 08, 2007, 12:31:26 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mart 08, 2007, 13:16:09 »
burdan ürünün resimi ni görebilirsiniz.
atersan ithalatdan aldım kendi ithalatlarıymış. yuvarlakları 60 kareleri 80 ben yuvarlak aldım.
tel 212 222 24 41
adres: tershane cad. galata hırdavatçılar çarşısı no:45 karaköy/ istanbul

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=157.msg6487#msg6487

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mart 08, 2007, 16:48:07 »
sevgılı hobıdas enver bey kardesım,
vermıs oldugun bılgıler ıcın sonsuz tesekkurler.
kucuk bır dıp not telefon ıletısım bılgılerı degısmıs dıger dostlara duyrulur..
sevgı ve saygılarımla.

atersan ltd.
Tersane Cad. Galata Hyrdavatçılar Çarşısı No:45 Karaköy / Ystanbul
Tel: (+90) 212 292 06 64 Pbx  Faks: +90(212) 292 06 65
Web: www.atersan.com   E-Mail: info@atersan.com

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #19 : Mart 26, 2007, 15:30:55 »
Merhaba:

Bir konuda yardıma ihtiyacım var.
Elimdeki eski Lima Lokomotiflerimden biri (burada hornby tarafından uretilen yeni modelin resmini gorebilirsiniz http://www.hornbyinternational.com/ProductDetails.aspx?id=288 )
çalışırken birden durdu ve tekrar çalıştıramıyorum. Sanıyorum içinde bir kablo filan koptu, eğer içini açabilirsem tamiri kolay olacak gibi geliyor. Fakat acma konusunu bir turlu yapamıyorum. Gonderdigim linkteki servis dokumanında gösterdiği gibi acmaya calıstım ama bir turlu acamadım.
Bu lokoyu tanıyan bana bir yol onerebilecek bir arkadas var mı?

Selamlar.
Serdar