Gönderen Konu: tarihi izmir havagazı fabrikasının 1:87 ölcekli maket yapım aşaması  (Okunma sayısı 49359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Merhaba Ozan Bey,
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Paylaşım için teşekkürler diğer çalışmalarınızı da lütfen bizlerle paylaşın.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
taekür ederim ibrahim ve okan bey diyerlerini de vakit buldukca buradan paylasacağım.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
Ozan bey başarılı ve güzel çalışma emeginize sağlık.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
tesekürler mehmet bey

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ozan bey selam

Sizin için basit baca yapımı

Herhangi bir kağıt

Koni tarzında kıvırıp ucunu yapıştırıyorum

Bu koniyi bolca japonla içten dıştan islatıyorum

yarım saat kuruduktan sonra üstten alttan ölçüye göre kestim

Adeta plastik gibi sert bir boru oluyor üzerini istedğiniz gibi işleyebilirsiniz
Ben bu yöntemi cami minaresi yapımında kullandım

SYGLR
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2010, 13:30:11 Gönderen: İhsan »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
teşekürler ihsan bey .
bu teknik aklımda olacak .biz bacayı yaparken çok düsündük sizin gösterdiniz tekniğide bilmiyorduk
ayrıca oğlumda oynayacağı için sağlamlık ön plandaydı .onun için ahsaptan yaptık.buradanda paylastım .umarım beyenmişinizdir.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Son Düzenleme: Haziran 26, 2010, 11:07:04 Gönderen: ozan »

dadaş

• Ziyaretçi
Sayın ozan bey çalışmalarınızı takip ediyorum.Elinize sağlık güzel çalışmalara imza atıyorsunuz.bizlerle paylaştığınız için ayrıca teşekür ederim.8mm kontra ile çalışma yapıyorsunuz bu malzeme ile çalışmak biraz meşakketli benim acizane fikrim kontra yerine 4mm veya 6mm ham MDF ile yapsanız sizin için daha kolay olur.MDF malzeme işlenmesi çok kolay.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
sayın dadaş çok teşekürler.
havagazı ana binada yan duvarları mdf ile çalıstım ama çok pisman oldum çünkü mdfye yan kesitten çivi çakınca ortadan yarılıyor.onun için bu binada köşelere cıta takviyesi yaptım.ama 8 mm  konusunda haklısınız  alsancak garında bakarsanız 6 mm döndüm

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi

1/87 ölçekli maket için reklam malzemesi satanlarda 2mm veya 1 mm lik foreks denilen malzeme var. Maket bıcağı ile kolay kesiliyor ve japon ile yapışıyor.            Tesviyeside çok kolay. 

8mm kontra  sizleri çok uğraştırır.

Kolay gelsin.         

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
oruç bey çok haklısınız. ama benim yardımcım. oğlum yaman noyan dik resimdede görüldüğü gidi sabırsızlıkla trenimizi alacagımız günü bekliyor.ve bir çok bina yapım aşamasındayken saga sola tasınıp oynanmaya baslıyor.bu nedenden dolayı çok saglam yapmak zorundayım. :)

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
izmir hava gazı fabrikasının yapım asamasını buradan paylasmıştım . bu binanın baca kısmınıda burada paylasmak iştedim.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
baca cok yüksek olduğu için ölçme ihtimalimiz yoktu onun için ana binanın ölçümleri olduğu için photoshopta resimdeki objelerin boylarını ölçüp hesaplayarak ölçü cıkartıp .bunlarıda 1:87 boyutuna indirdik.eski masa bacağı vardı bu iş için kullandım.

bunları işkarpela ve çekic ile istedimiz forma getirdik

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
bilgisayardan hazırladımız kırmızı tuğla cıktımızı (1:87 ölçekli)  dekopaj tutkalıyla bacamızın üzerine yapıstırdım. ayrıca üzerine iki katta dekopaj tutkalı sürdüm .bunun fatdası işe ince camsı bir tabaka olusturuyor yapıstırdımız kağıt bunun altında kalıyor .ıslak bir bezle silinebilir konuma geliyor. tutkal kuruduktan sonra turnetin üzerinde siyah su bazlı boya ile cemberleri boyadım

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
boyama işlemi bittikten sonra sprey mat vernik attım .bu su bazlı boyanın kalıcı olmasını saglıyor.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
yine atac tellerini sekillendirerek bacaya cıkan merdiven basamaklarını yaptık ve bunları monte ettik .

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
yukarıda yazmayı unuttum bacayı kaplamadan önce altan yükarıya kadar kanal açıp içine tepe lambasına giden kabloyu döşedik .alt kaidenin tahtalarını kesip tutkallayıp birbirine çiviledikten sonra kenardaki rampaları törpü ve zımparayla yaptık

bunlarıda yükarda anlattığım gibi kapladık

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
iki parcayı birlestirip ışıklandırmasını yaptık

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ozan bey  kolay gelsin