Gönderen Konu: tarihi izmir havagazı fabrikasının 1:87 ölcekli maket yapım aşaması  (Okunma sayısı 49346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
ben ve kardesim elimizden geldiği kadar maket yapmaya karar verdik. bu konu hakkında hiç bir bilgimiz yoktu . bir çok acemilikler yasadık .ama inanın cok keyif aldık ve bunu da burada paylasmak iştedim.bütün yorum ve elestirilere açıkız.                                                                                   tektek fotoraflarını cektik
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2010, 23:58:46 Gönderen: ozan »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
ozan kardeşim resimleri yukleyememişsin. tramvay yapımı baslıgında ceyhun kardeşime olan tavsiyelerimi izle istersen. bizi bu guzel paylaşımdam mahrım etme.
sevgiler

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
haldunabi verdiğin tavsiye için tesekürler. ben dört fotoraf koydum ama üçü cıktı.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

fotorafları cektikten ve bazı ölçümler yaptıktan sonra evde fotoshop yardımıyla ölçüleri çıkarıp 1:87 ölcekli hesapları yapıp autocad yardımıyla yeniden çizdik

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
yazıcıdan cıktıkları aldıktan sonra cıktıları 8mm lik plywod (su kontraplağı ) dedikleri malzemeden yapmaya karar verdik.atıl durumdaki koblo kabını kullandık.

cıktıları bunun üzerine yapıstırıp kıldesteresiyle kestik

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

bütün parcaları kesip beyaz tutkalla yapıstırıp çiviledik acemi ve yeni olduğumuz için iç köselere cıta koyduk birde yarısını caktık yarısını vidaladık .su an işe ince üçlu makkapla delip civiliyoruz .maket yapmamızın diyer bir amacı fotorafta görülen oğlummunda oynayabilmesi olduğu için salamlık ön planda geliyor bizim için ......

daha sonra catısını caktık
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2010, 18:45:04 Gönderen: ozan »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

catı üzerinde iki camlı kule var .bunlarıda kesip birlestirmeden ince fleksiglas camları yapıstırıp asetatlı kalemle cerceveleri cizdik

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
catı üzerindeki kuleleride yerleştirdikten sonra binamız ortaya cıkmaya basladı

evdeki kalın dişli zımpara kağıdınıda kiremit için kullandık :)

çok sabirsizlandımız için içine mum yakıp bir baktık

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
henüz boya almamış olduğumuz için evdeki kahve rengi ayakabı boyasıyla kulelerin üştüne sür sil tekniği yaptım

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
ozan kardeşim.
ellerine emegine sağlık. resim yukleme işini de çözmüşssün.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
haldunabi gibi bir üstat beyendiyse doğru yoldayız gibi farzediyorum

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

simdi ise sırada catının üzerindeki bacayı yapmaya geldi. bunun için dvd veya cdlerin satılırken üzerine takılan kaide vardır ya cöpe attımız .biz onu kendi ölcegimizde kestik ve zımparaladık. aynı sekilde atac tellerinide actık kendi seklimize göre sekillendirdik ve havya ile lehimleyip merdiven ve korkoluk yapıp sıprey boya ile boyadık.

« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2010, 22:31:25 Gönderen: ozan »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
estafurullah ozancığım.iltifatın için teşekkürler.
burada MTK ailesi olarak, hem begenilerimizi hem kritiklerimizi yapıyoruz...
1- binanın cift  kapılı tarafında menteşe olarak ne kullanın. bilmiyorum. hazır bir aksurlar mı? ama ölçek olarak biraz büyük duruyorlar.
2-böyle taşduvarlı yerlerde,prosesta satılan taş duvarlı,kiremitli vs üç boyutlu pvc malzemeler var.
   aklında olsun....
3-kesim sırasında oğlanın bakışı ilgimi çekti.öylesine ilgiyle izliyor ki,sana iyi bir yardımcı yetişiyor sanırım.
sevgiler

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
haldun abi ilk binanın üç yüzeyi orjinal oldu ama oglum arabalarınıda sokmak işteyince onunda hevesi kırılmaması acısında tavla mentesesi taktım .ilerki zamanlarda model trenimizi aldıgımızda o kapıları iptal edip orjinale döneceğiz.bilmem farkettinizmi bu bina restore edildi ve bazı kapılarıda örüldü ama biz onları orjinaline uygun olarak açık bıraktık .evet arastırdık ama üç boyutlu malzemeler var ama bühcemiz kısıtlı olduğundan bu malzemeleri kullanamadık . :(

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ozan bey , önce hoş geldiniz , kısıtlı malzeme ve kısıtlı bütçe ama bol emek ve istek .
İlk kez çalışmanıza rağmen çok başarılı olmuş.Zamanla daha iyi malzemeler elinize geçecektir.
Bize değişik bir çalışma görme fırsatı verdiniz,teşekkürler......
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
kemal  bey tesekür ederim .evet haklısın hala daha bitmedi.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
altaki fotorafta gördünüz gibi bana göre binanın en önemli ayrıntılarından biri olan çatı kenarı catı üştü ve köseşi

buralarada cıtalar cakarak hallettik.daha sonrada aldımız su bazlı beyaz boya ile boyadık.tabi diyer beyaz olan cam ve kapı içlerinide boyadık catı üst çıtasını ivi izleri yok olsun diye mobilya kaplama malzemesiyle kapladık.

taş duvar dokusunun fotorafını cekmiştik.onuda photoshopta a3 boyutunda cogaltıp tonerli prınterda bastık.dekopaj tutkalı uygulayacamız için mürekepli cıktı olmuyor.

önce dekopaj tutkalıyla yapıstırdık

camları ve kapıları kestim.

son boya rutuslarını yaptım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
üzerine iki kat daha dekopaj tutkalı sürüp bir gece boyamaya bıraktım. ertesi gün mat sprey verniği ile
iki kat vernik attım.

dekopaj ile fleksiglas camları kesip montajladım .son olarakta ısıklandırmayı yaptım.

« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2010, 00:37:02 Gönderen: ozan »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

bende oğlumda amacına ulastık. :)

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
bu binada benim yaşamışlığım var hergün önünden geçiyorum sergilere gidiyorum .fransızlar tarafından yapılmış izmir belediyesi restore etti.oğlum ve kardesimle ölcerken yaparken çok eglendik .türkiyenin tarihi dokusunda ölçtük biçtik vakit gecirdik.kimimiz yaptı kimimiz arabalarını alıp oynadı(oğlum).bizim bütün oyuncaklarımız 1.87 ölcekli olduğu için bu olcekte yaptık.alsancak garımız bittiği zaman kurgumuzuda yapacagız. bu sitede emeği gecen herkeze tesekürler .buradan cok sey öğrendimtabi buradaki binalar toplam 8 adet ama bir tanesi betonarme onu yapmayacagım benim için bir estetik değeri yok
ama size başka bir forumda diyer binaların yapılısınıda anlatacagım eger sıkılmazsanız