Gönderen Konu: Yeni başlayacağım  (Okunma sayısı 3077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okemalc

• Forum Üyesi
Yeni başlayacağım
« : Nisan 07, 2009, 20:42:11 »
Forum üyesi herkese selamlar saygılar
Bende sizler gibi model trenciliğin bir üyesi olma yolunda ilerliyorum. Forumun okuyabildiğim kadar kısımını okudum, alışveriş sitelerini gezdim. ilk setimin marklin olmasını istiyorum dolyısı ile ac sistem kuracağım bununla ilgili sorumlarım, kuracağım sette sadece bir tane mi lokomotif bulundurabilirim birden çok lokomotif kullanabilecek isem paralel raylar mı kullanmalıyım ve kumandam nasıl olmalı şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı Y. Emre Özkan

• Y. Emre Özkan
  • Forum Üyesi
Ynt: Yeni başlayacağım
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2009, 00:36:13 »
Ömer Bey Hoşgeldiniz,

Sanırım başlangıç seti edinmeniz yararınıza olur. Yeni başlangıç setlerinde Marklin C tipi raylarla başlarsınız. Ardından ilave raylar alarak kurgunuzu genişletebilirsiniz.
Dijital bir sistem kurmak yaranızadır birden fazla lokoyu aynı anda kontrol edebilirsiniz. Mobile Station kontrol ünitesi işinizi rahat rahat görecektir 8 lokoyo kadar kontrol imkanı sağlıyor. Sıfır ve ikinci el bulabilirsiniz bağlantı rayı almanız yeterli. Takıldığınız konular olursa sorun elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

Saygılar

Çevrimdışı okemalc

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2009, 23:48:45 »
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim bende dijital bir set edinmeye çalışıyorum
bi konuya daha aklım takıldı vagonlarda dijital veya analog sistem ayırımı varmıdır? izoleli tekerlek olayı nedir nedir

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2009, 00:21:58 »
Ömer bey model trenlerin dünyasına hoş geldiniz.
Ben dc sistem dijital kullanıyorum.İzoleli tekerlekler dc sisteme uygundur.
Dc sistem dijitalde MRC dijital kumanda kullanmaktayım,aynı ray üzerinde onlarca lokomotife komut verebiliyorsunuz.9999 lokomotife kadar adres verebiliyorsunuz.Kumanda da f 12 fonksiyonu olursa lokomotiflerin motor seslerini kapatıp açabiliyorsunuz.Birden fazla lokomotif aynı anda sürekli çalışıp kafanızı şişirmez.İstediğiniz lokoyu çalıştırıp durdurabilirsiniz.Ben kumanda da f 12 yani 12 fonksiyondan fazla fonksiyonu olan kumandayı terch etmenizi öneririm.Ayrıca whiress kablosuz kumanda da ekleyebiliyorsunuz.İki ayrı kumanda oluyor ama iki ,üç ,dört loko setini aynı raylarda kullanabiliyorsunuz.Marklin'in dc sistemi Trix marka'dır.Dc sistemde çok çeşitli ürün yelpazesi var.Tabiki yinede karar sizin,forumda dijital sistemler hakkında çok açıklamalar ve tecrübeler var.Karak vermeden okumanızı tavsiye ederim.Bilgilendikçe isteğiniz daha da netleşecektir.
Tekrar hoşgeldiniz.

Selamlar,saygılar.

İrfan Toprak.

Çevrimdışı okemalc

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2009, 22:51:10 »
Haldun Bey ve İrfan Bey sizlerin sözünü dinliyeceğim kendime dijital bir set edineceğim verilen bilgiler için herkese teşekkür ederim ama son bi sorum var raylarım marklin olursa dijital sistemde sorun yaratır mı?

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 16, 2009, 00:46:38 »
Marklin ac sistem olduğu için problem olur,
dc sistemde ben Bachmann yükseltili ray kullanıyorum,daha önce ilk diaroma yapımında hornby raylar kullandım.
Her ikisindende çok memnunum.

Yinede karar sizin.Her zaman benim favorim dc sistemdir.O kadar çok alternatif vagon,loko,ray,makas vs varki kişi hangisini alacağını şaşırıyor.Geniş ürün yelpazesi benim için geniş düşünce ve sürekli hobidir.
Yinede karar sizin.

Selamlar,saygılar,

İrfan Toprak.