Gönderen Konu: Lokomotif sorunu  (Okunma sayısı 3998 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: A.B.D.
Lokomotif sorunu
« : Nisan 14, 2007, 05:52:22 »
Sevgili modeltrenciler,

Dun ebay'den satin aldigim ve uzun zamandir gelmesini bekledigim kullanilmis Roco 43238 model lokomotifim nihayet geldi. Kutusundan ciktiginda tekerleklere baglanan kollardan birinin (bunun adini bilmiyorum) yerinden cikmis oldugunu farkettim. Sanki bu kolu sabitleyen vida yerinden cikmis ya da kopmus gibi bir izlenim veriyor. Kutunun icinden boyle bir parca da cikmadi, sanki loko kutuya konmadan parca cikmis/kopmus... Asagidaki fotograflar sanirim daha iyi aciklayacaktir ne demek istedigimi...

Bunun tamiri icin tavsiye edebileceginiz bir sey var mi? Bu vida ya da sabitleyici bir seyi nereden bulabilirim?... Anladigim kadari ile, buyuk olan kol hareketli, en ustte kalacak olan kucuk kolun da sabit bir sekilde bu tekerlege baglanmasi gerekiyor.
Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...
-Vefa

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
  • Yer: BAKIRKOY
  • Vicdan ile Zafer kazanılmaz
Ynt: Lokomotif sorunu
« Yanıtla #1 : Nisan 14, 2007, 06:13:38 »
Dostum benzer bir sorun benimde başıma geldi eğer parça (kol) mevcut ise bir gözlükçüye gitmeni tavsiye ederim. Benim lokonun kol sabitleyiciside kayıptı en yakın gözlükçüde şaşkın balışlar altında lokomotifi çıkartıp bunun için birşey yapabilirmiyiz diye sorduğumda orjinali ile aynı olan küküç bir vida buldum ve lokomotifim eskisi gibi oldu. bu boyutlarda vidayı ancak buralarda bulabilirsin
umarım sanada yardımcı olur
Sedat COKER / Lima Train

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2007, 06:57:29 »
Hay aklinizla bin yasayin!
Bir sure, burada (ABD) Turkiyemdeki gibi kapidan girip su lokomotife  bir bakar misiniz diyebilecegim bir gozlukcu var mi diye dusundukten sonra, evde sakladigimiz (nedense--ama goruldugu gibi herseyin bir amaci var) eski gozluklerimiz aklima geldi... Hemen, eski bir gozlugumun buruna oturan pedlerini tutan vidasini soktum ve tahmin edeceginiz gibi lokomotifin kaybolan vidasinin yerine cuk oturdu. Akabinde buyuk bir mutlulukla calistirdim lokoyu ve guzelce gidip gelen pistonlari, kollari izledim...

Cok tesekkur ederim verdiginiz fikir icin...saglicakla kalin...

-Vefa

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2007, 07:11:30 »
İşinize yaradığına Sevindim
Sedat COKER / Lima Train

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2007, 09:10:02 »
sorununuzun çözüldüğüne çok sevindim vefanuri bey , zira paketten çıktığında ne kadar üzüldüğünüzü tahmin edebiliyorum
saygılarımla / önder

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2007, 14:47:36 »
Asıl problem motris biyelde gördüğüm kadarıyla Vefa bey.Ancak ben yinede 2. el parça satan dükkanlarıda araştırmanızı öneririm.Çünkü Roco,Liliput gibi ince detaylı üretim yapan markalarda loko lar gerçeğinin neredeyse aynısı.Köstek biyelide aynı şekilde iyi oturtmanız gerekir.Eğer yapamazsanız köstek biyelin sıkışıp motris biyelide kilitleyerek (motor tender de olduğu için) lokonun kızaklaması söz konusu olur.Bu daha önce bir Br18 de başımıza geldi.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 14, 2007, 16:06:21 »
Cok tesekkurler tekrar arkadaslar, gercekten paketi actigimda cok hayal kirikligina ugradim. Zira Ebay'deki fotografinda saglam gozukuyordu... Saticiyla temasa gectim, kucuk bir parca ile tutturuverirsiniz seklinde gecistirdi, ben de hic olmazsa kargo ucretinin bir kismini geri verin dedim, henuz bir yanit cikmadi...bekliyorum...

Jimmy Cem, fotograf uzerinde isimlendirme icin cok tesekkur ederim... Ileride daha anlamli bir sekilde ifade edebilecegim artik derdimi...
Sanirim bu gozluk vidasi isi saglam oldu... deneme suruslerim olumlu sonuc verdi... ama dediginiz gibi arastiracagim yine de gercek parcayi bulmak icin...

selamlar,
-Vefa

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2007, 16:14:53 »
Ben teşekkür ederim Vefa bey.Ama başınıza gelene üzüldüm.Bugüne kadar GG ve ebay gibi yerlerden uzak durdum hep.Haklılığımı şimdi daha iyi anlıyorum.Gözümün önünde olsa test edilse loko (tanıdığım birisi tarafından olmak kaydıyla) belki olabilir.Zaten öyle düşündüğüm loko var.Sahibide baya kabul görecek bir koleksiyoner.Ama açıkçası kendimi koyuyorum sizin yerine.Bu kadar kıt kanaat imkanlarla icra edilen birşeyde böyle hoş olmayan bir durumla karşılaşmak beni kahrımdan öldürür.Umarım çözersiniz.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2007, 18:46:05 »
Sevgili dostlar
Ebay den yapılan alışverişlerde muhakak satıcı ile temasa geçmenizi öneririm ve ayrıca paypal ile çok satış yapmış ve ayrıca çok ürün satmış kişileri tercih ederseniz ürün konusunda hayal kırıklığına uğramazsınız.

Şu ana kadar sadece 1 defa bilmediğim bir kişiden aldığım üründe sorun yaşadım ama özellikle ingiltereden bu konuda hiçbir sorun çıkmamakta son derece kaliteli ürün satışa çıkartıyor ve tam olarak en ince detayına kadar yazıyorlar.

tabiki bunların hiçbiri dükkandan alınan ürün gibi değil bunuda unutmamak gerekir 
Sedat COKER / Lima Train