Gönderen Konu: Diorama aydınlatma hakkında yardım  (Okunma sayısı 4107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
  • Yer: Sivas
Diorama aydınlatma hakkında yardım
« : Nisan 12, 2007, 22:17:48 »
Bütün model tren ustalarıma ve forumdaki herkese selamlar. Ben aranıza yeni katıldım aşağı yukarı 3 ay gibi bir süre araştırma yaptım ve bir diorama yapmaya karar verdim. Kurgum küçük bir kasaba üzerine. Alan ufak olduğu için(100x60) ve henüz yeni olmamdan dolayı "model tren" işine girişmedim  ::)

Siz değerli ustalardan yardım istediğim konu ise aydınlatma. Ben kurguda tren kullanmayacağım için bütün işimi bir adaptörle göreceğimi sanıyordum! Elektrikten hiç anlamadığımı da belirtmek isterim bu arada... Kurgumda 8 adet bildiğiniz küçük el feneri ampülleri kullandım.

Önce ;
İnput : 220V-50Hz
Output : 1,5.....12V
Current : 1000mA max. Özellikleri olan bir adaptöre bütün lambaları bağladım. 4,5 voltaj verek tam istediğim şekilde çalıştırdım. Ancak yarım saat açık kalan lambalar sonucunda adaptörüm yandı  >:(

Adaptörün eski olmasından dolayı bozulduğunu düşünerek bu defada Current : 500mA max. özelliği olan başka bir adaptör aldım. Ancak bu aldığım adaptör 12 voltaja getirdiğim halde bile ancak 1 lambayı doğru düzgün yakabiliyor...

Sevgili ustalarımdan nasıl bir elektrik sistemi kullanabileceğim konusunda yardım istiyorum. Adaptörmü kullanayım yoksa bu işin başka nasıl bir yöntemi olabilir? Elektrik konusunda normal bir insan kadar bilgim olduğunu göz önünde bulundurarak fikirlerinizi ve bildiklerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum.
Saygılar.
AC (eski kafa) ;)

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: Diorama aydınlatma hakkında yardım
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2007, 22:26:34 »
Selamlar abab58 aramıza hoş geldiniz.bildiğim kadarı ile el feneri lambaları 16yada 19 wolt ile çalışmakta .led lamba kullanmanız daha iyi olurdu bana göre her led lambaya 420 yada 480 ohm luk direnç bağladığınızda lambalar sorunsuz çalışabilir 12 woltluk bir adaptör ile ama el feneri lambalarının ne şekilde olacağı ve bu lambalara nekadarlık bir direnç bağlanması gerektiğini bilmiyorum açıkcası. bilen arkadaşlar cevap yazacaktır. sorun dirençten kaynaklanıyor sanırım.saygılar.

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2007, 22:39:24 »
Sn. Ömer TOMRUK

İlginiz için çok teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi direnç bağlamadım, olduğu gibi adaptörden elektrik verdim. Açıkcası direncin ne işe yaradığını bile bilmiyorum  :-[ Lambaları değiştirmeden bu işi halletmem benim açımda çok daha uygun olur. Eğer bir yolu olmazsa mecburen dediğiniz gibi lede çevireceğim hepsini ve direnç bağlayacağım bu sefer.
AC (eski kafa) ;)

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
Direnç nasıl bağlanır
« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2007, 01:30:42 »
Direnç nasıl bağlanır bu konu hakkında da yardımcı olabilir misiniz acaba ?
AC (eski kafa) ;)

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 13, 2007, 08:40:59 »
Selamlar. dirençleri Aşagıda çizmeye çalıştığım çekilde bağlamanız gerekecek. lambanın bir ayağından bir kabloyu lehimleyin sonra diğer ayağına yeteri kadar kabloyu lehimleyin. daha sonra iki kanlodan birine farketmez direnç arada kalacak şekilde lehimleyin resimde daha açık şekilde anlaşılıyor anlatma özürlüyüm biraz saygılar
NOT: Dirençleri lehimledikten sonra makaron ( ısınınca daralan izalasyon malzemesi ) elektronikçilerde bulabilirsiniz yada bant kullanarak izole ederseniz iyi olur.
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2007, 08:45:48 Gönderen: avşalı »

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2007, 03:17:03 »
Çok çok teşekkür ederim, yardımlarınız sayesinde bu gün lamba işini bitirdim. Boyama yı da yaptıktan sonra kasabada yerlerini almaya hazırlar. Saygılar.
AC (eski kafa) ;)

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 14, 2007, 11:56:51 »
çok sevindim bize bir kaç resim çekip forumda yayınlarsanız diğer arkadaşlar için güzel bir fikir olmuş olur hemde çalışmanızı inceleme fırsatı buluruz. saygılarımla.

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 15, 2007, 08:24:55 »
Birkaç resim ekledim ancak daha çok işi var bitmeyi bırakın başlamadı bile.Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. Önerilerinizi bekliyorum. Saygılar

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=949.0

AC (eski kafa) ;)