Gönderen Konu: yolcu vagonlarını nasıl ağırlaştırabiliriz?  (Okunma sayısı 5077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümit

• Ziyaretçi
yolcu vagonlarını nasıl ağırlaştırabiliriz?
« : Nisan 11, 2007, 15:35:26 »
  Elimde 3 adet limanın yolcu vagonları var. tekerler plastik ve vagonlar çok hafif.  en ufak şeyde raydan çıkıyorlar

Ağırlaştırmak için ne yapmalıyım?

Saygılar

SERHATPA

• Ziyaretçi
Ynt: yolcu vagonlarını nasıl ağırlaştırabiliriz?
« Yanıtla #1 : Nisan 11, 2007, 16:06:07 »

Ümit Bey,merhaba,

Sorununuz için iki işlem yapmanız gerekir,

1- Plastik tekerlekler yerine izole metal tekerlekler takın,(dikkat izole olmayan metal tekerlekler, marklin raylar hariç, kısa devreye neden olur)

2- Vagonlarınızın içine , daha doğrusu tabanına uygun ebatlarda ( tabii içini açmanız gerekecek), metal plakalar koyun,

Bu iki işlemi yaparsanız, vagonlarınız yeterli ağırlığa ulaşır ve raylardan çıkma problemi ortadan kalkar.

Serhat 

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
« Yanıtla #2 : Nisan 11, 2007, 19:41:38 »
Ümit Abi

Ağırlık olarak kurşun levha önere bilirim.Makasla bile kesiliyor ve elle kolayca bükülüyor.

Saygılar Alper

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2007, 23:28:22 »
Ümit bey, Vagon Tadilatları konusunda, ağırlıkla ilgili açıklamalarım da olacak.
Sırayla gittiğim için  ağırlıkla ilgili duruma da sıra gelecek.
Umarım  yararlı olur.
Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2007, 09:39:47 »
Umit bey, Lima vagon ağırlıklarını artırmak için alternatif bir yöntem için aşağıdaki adresteki pdf dosyayı inceleyebilirsiniz:

http://turktren.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/lima-vagon-aydinlatma.pdf

Aydınlatma denemesi için hazırlanan bir dosya olmasına rağmen, sonunda ağırlık artırımı için bir öneri de bulunuyor. Resimlerde görülen dikdörtgen cıvatalardan bulamazsanız altıgen olanlardan da kullanabilirsiniz. Benim fikrimce önce ağırlığı artırın, tekerlek değişimi işini sonraya bırakın. Eğer yine raydan çıkma devam ederse o zaman rayların birleşme yerlerini ve eklerini kontrol etmenizi önerebilirim. Ray birleşme yerlerinde özellikle viraj dışlarında ek hatası varsa vagonun raydan çıkması doğaldır. Parmağınızı ray içlerine sürtün, çıkıntı hissederseniz ray ekini sıkılaştırın. Ray uçlarında hafif bir pah kırmak ise tam çözüm sağlıyor, forumda daha önce bir mesajda anlatmıştım.

Not: Mayıs'da toplanmamız konusunda kararlıyım.
Kamil.

« Son Düzenleme: Nisan 12, 2007, 09:47:06 Gönderen: ktuzunalp, The Unforgiven... »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 12, 2007, 09:49:03 »
Yukarıdaki mesaj eksik gönderilmişti, şimdi hazır.

Kamil

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2007, 10:36:11 »

Kamil Bey, Günaydın,

vagon ağırlığı konusunda düzeltme : İzole metal tekerlekleri, bir parça ağırlık yapması dışında, Ümit beyin vagon içi aydınlatması için ( kendisiyle telefonda görüştüm), özellikle önerdim. göndermiş olduğunuz, . PDF dosyasında aydınlatma ve ağırlık konulu dosyanızda ayrıca bu konuyu detaylarıyla açıklamış olduğunuz içinde teşekkür ederim, çünkü benim elimde şu an aydınlatma için bekleyen üç yolcu vagonu var ve bu bilgiler doğrultusunda aydınlatma işine başlayacağım. Teoman Beyin vagon tadilat konusunda bize göstereceği açıklamaları da sabırsızlıkla bekliyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Serhat

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2007, 10:52:10 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 13:29:57 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2007, 14:34:10 »
Tekerlekler izoleli tipten ise bir sıkıntı olmaz, ileride aydınlatma için tekerleklerden elektrik almanız gerekirse, izolasyonlu taraflarını aynı yöne getirirsiniz.

« Son Düzenleme: Nisan 12, 2007, 14:35:58 Gönderen: ktuzunalp, The Unforgiven... »

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 13, 2007, 02:54:14 »
sevgılı hobıdas dostum umıt ıncı bey,
buradan da dıorama/kurguda tekraren basarılar dılerım..
yolcu vagonlarını agırlastırman ıcın benım sıze tavsıyem oto lastık balans ayarları yapan bır yer bulun ve orada 5gr dan baslayan belırlı gramajlarda hazır altlarında yapıskan bantlarıda bulunan kursun agırlıklar var (bunlar celık jantlar balans ayarlarında kullanılır) bunlar mukemmel sanuc vermekte cok hafıf olan vagonlar ıcın ancak gozden kacırmamanız gereken bır nokta agırlıgı ya esıt mıktarlarda on ve arka alt kısımlara yada cok ıyı ortalama yontemı ıle ortaya buyuk bır parca..
deneme yanılma yolu ıle muhakkak kı ıstedıgınız agırlıkları soker takarsınız..
almıs oldugunuz metal tekerlekler eger hornby marka ıse onların her ıkı taraflarıda yalıtılmıstır. elektrıksel problem cıkarmazlar.. ancak ılerıde ısıklandırma yapmak ıstedıgınızde tekerleklerın bır taraflarını ıletken hale getırmenız gerekecektır..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 13, 2007, 09:48:24 »
Ümit bey, altından siz de kalkabilirsiniz. Sizin yöntemdeki gibi düz bir platform üzerine ray dösendiğinde rayları içe yatırmak zor gibi görünse de, viraj raylarının dışta kalan kenarlarının altına çift taraflı yapışkan şerit döşeyin. Şeritleri ray altına yapıştırın. Rayların içte kalan bölümü ise tahta zemine doğrudan otursun. Bu şekilde ray çivi veya vida ile sabitlendiğinde dışta kalan kenarlar yüksek olacaktır. Alacağınız şeritlerin kalınlığına göre içe yatırma miktarını ayarlamış olursunuz.

Selamlar,
Kamil