Gönderen Konu: br 52  (Okunma sayısı 7963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
br 52
« : Nisan 04, 2007, 22:54:09 »
dikkat ettigimkadarıyla bu BR 52 LER idol gibi bir şey bunlar hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim 
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: br 52
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2007, 23:58:56 »
paşa selamlar,

ne tür bilgi istediğini bilemiyorum ama:

br 52 gerçekten müthiş bir makine. bunlar tasarım olarak br 50'lerden esinlenilmiş bir nesil. br 50'ler (jimmy daha iyi bilir) 1930 - 35'ler arası tasarlanıp üretilmiş. ancak savaş patlak verdikten sonra ağır hasar gören demiryolları gerektiği gibi onarılamadığından problemler çıkmaya başlamış.

o zaman için gereken makine hem bu düşük standartlı demiryollarının kaldırabileceği, hem de savaş zamanının süper yüksek ağırlık taşıma ihtiyacına cevap verebilecek bir makine olmalıymış. bu nedenle br 50'lerin küçük teker çapı (dolayısıyla daha fazla tork yani daha çok yük taşıma kapasitesi) ideal görülmüş, tabi 10 teker yükü dağıtma konusunda da ideal. br 50'ler üzerindeki ağırlık yapacak herşey (smoke deflector, süper ısıtıcılar falan) çıkartılınca  ortaya br 52 çıkmış: o zamanın kötü koşullarındaki raylarda bile yürüyebilecek ve oldukça fazla yük çekebilecek bir loko.

benim gerçeği hakkında bildiklerim bunlar. başka bilgi lazımsa yaz bulmaya çalışalım :)

saygılar,

cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 05, 2007, 00:05:18 »
yazmayı unutmuşum pardon: 1942 - 1945 yılları arasında bu makinelerden 6000 adet üretilmiş yani günde 15'den fazla. bence inanılması güç bir rakam.

cem.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #3 : Nisan 05, 2007, 00:20:13 »
Cem Bey bu üretim rakkamı çok şaşırtıcı bir değer. Bu konuda ayrıntılı bilgi içeren bir kaynak önerebilir misiniz (lütfen almanca olmasın ama, zaten kafam atıyor bu yaştan sonra oturup almanca öğrenmeye başlayacağım, ingilizce olması tercih sebebidir). Tşekkürlerimle....İlyas Şıklar

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Nisan 05, 2007, 00:21:54 »
Aslında kaç gündür foruma yazmıyordum.Ancak şu an cevap vermemem nezaketsizlik gibi olacağını hissettiğimden paşa beyefendi arkadaşımız yeni cevaplayayım.Cem abi düşünülen inşaa tarzı ve karakteristikleri konusunda doğru söylemiş.2.Dünya savaşı için üretildiler ve bir çok ülkede kullanıldılar.Anavatanı kabul edildiklerinden üretildikleri Almanya ve Avusturya da oldukları kadar kullanıldıkları bir çok ülkede (Polonya,Hollanda,Çekoslovakya,Yugoslavya) olduğu gibi yine kullanıldıkları Türkiyede de çok popülerdi.TR de buharlının bir çok yerde servisten kalktığı 1988-90 larda bile Dinar-Burdur-Eğirdir hattındaki bölgesel trenleri bu tip makineler yapardı.Şu an Çivril istasyonunda müzelik sergilenen 56535 en son o bölgede hizmet veriyordu.Yine aynı şekilde 1990 ların ortalarında tamiratını yaptığımız bu seriye ait buharlılar ege bölgesindeki turist trenlerinde kullanıyorduk.Hatta bu bölgede en son çalıştırdığımız buharlılardan birisi olan 56508 in maketini yapmayı düşündüğüm ve yakın tarihte aldığım modelde Liliput Br52.Diğer arkadaşlarda TR de çalışmış bir model olmasından dolayı epey ilgi gösterdiler ve bir çok kişi aldı.En son Avşalı dostumuz Ömer bey aldı onunkinide daha önce Balıkesir depo da çalışmış 56511 e çevirmeyi düşünüyoruz.Bende tavsiye ederim şahsen.Detay kalitesi müthiş.Ancak bundan sonra bana sorulmamasını özellikle rica ediyorum.

Saygılar....
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 05, 2007, 09:17:07 »
İlyas bey selamlar,

üretim rakamı Marklin modelimin broşüründeki bilgide vardı. internette başka bilgi aradım ama bulamadım. bu arada şu linke bir göz atın - adamlar biraz (!) çalışmış :)

http://www.onesixthcollectors.co.uk/clubforum/viewtopic.php?t=3989

saygılar,

cem.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #6 : Nisan 05, 2007, 16:54:10 »
Cem Bey iliginiz için çok teşekkürler ediyorum. Saygılar...İlyas Şıklar

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #7 : Nisan 05, 2007, 22:14:21 »
arkadaşlar verdiginiz bilgiler icin hepinize teşekkür ederim enkısa zamanda bende bir BR 52 almakistiyorum tavsiye ettiginiz bir marka varmı yani marklin liliput vs.. selamlar 

serkan kaçar  (paşa)
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 05, 2007, 22:23:40 »
serkan selamlar,

şimdi bu soru biraz ortalığı bulandırabilir ama ben suya sabuna dokunmadan yanıtlamaya çalışayım:

marklin dışındaki br52'lerin çoğu tender'dan motorlu. bunların içinde sadece roco (br 52'si varsa eğer) loko ve tender'dan çekerli olabilir, diğerleri tender'dan çekerli. ben şahsen tender'dan çekerli lokoların performansını pek iyi bulmuyorum. marklin'in bir avantajı da şasinin "kırık" tabir edilen şekilde olması: bunun avantajı en dar virajlarda bile sorunsuz yürümesi.

ben "kolleksiyonerin köşesi"ndeki br52'den çok memnunum. memnuniyetimin bir sebebi de modelin, gerçeğinin fabrikayı terkettiği renge boyanmış olması.

diğer br52'ler ile ilgili bilgi mutlaka gelecektir. siz de tüm veriler ile hangisini alacağınıza karar verirsiniz artık. ama her halükarda kolleksiyonunuza müthiş bir parça eklemiş olacaksınız.

saygılar,

cem.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #9 : Nisan 05, 2007, 22:35:21 »
cem bey merhaba ilgilendginiz için teşekkürederim 

selamlar

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 05, 2007, 23:05:17 »
paşa bey selamlar .daha bugün elime ulaşan liliput BR 52 yi incelemenizi tavsiye ederim.tenderden çekişli olması okadarda sorun değil bana göre . bugün resimlemiştim Hem ocağında ışık yanıyor aynen ocak ateşi gürül gürül yanıyormuş gibi duruyor gerisini siz düşünün selamlar. aşağıdaki linkte benim lili BR 52 yi görebilirsiniz.                                                                                 http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=907.msg9281#new

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #11 : Nisan 07, 2007, 21:18:37 »
şu an ankaradayım bugün dolaşırken or an tarfında tesadüfen bir hobby magazası gördüm icerde fierchman marka ürünler satılıyordu hornby katalogunu görüp satıcıya br 52 olup olmadıgını sordum  bana liliput marka gösterdi fiyatıda 440 avro muş gecekten cok güzeldi benimle ilgilenen arkadaşlara bildiririm    serkan kaçar   

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 07, 2007, 21:23:30 »
800 ytl vivarında bir ücrfet ediyorki prosesin avantajları burda kendisini gösteriyor.liliput BR 52 yi prosesten 550 YTL ye alabilirsiniz.fark bu .ama ürün aynı.saygılar.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 07, 2007, 21:24:46 »
O size gösterilen Br52 Liliput tur.O mağaza ve sabıkaları forumca herkes tarafından biliniyor.Aynı loko yu TR distribütörü olan prosesten 500 ytl ye alabilirsiniz.Harun abi daha net bilgi verir.

Saygılar...

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 07, 2007, 21:41:37 »
Sevgili iceman ve avşalı

tecrübeli bir abiniz olarak..özelliklede ticaretle uğraşan..
Lütfen prosesin satış temsilcisi gibi fiat deklere etmeyiniz..

Sadece daha ucuz diyerek yönlendirebilirsiniz...

saygılarımla
A.Usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 07, 2007, 22:03:59 »
Özür dilerim Ustam .daha çırak sayılırız. toyluğuma verin. birdaha olmaz :)

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 08, 2007, 01:34:38 »
Sevgili iceman ve avşalı

saygılarımla
A.Usta

Haksız sayılmazsın Abdurrahman abi.Ancak haddinden fazla oluk oluk tonla para ödeyip birde üstüne tafra,trip görünce insan doğal olarak hassaslaşıp sinirleniyor.Ama haklısın.....

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #17 : Nisan 08, 2007, 03:50:05 »
Sevgili iceman ve avşalı

saygılarımla
A.Usta

Abdurrahman selamlar,

Senin iyi niyetli düşünerek ve herhalde yanlış anlaşılır kaygısıyla söylediğini düşündüğüm uyarına değişik bir bakışla, değişik bir yorum getirmek ve Erkut abi her ne kadar "sen artık yazma" da dese yazıyorum.

Bugünkü toplantıda özellikle Nedim beyin Proses'i de kollama gibi iyi niyetli yaklaşımına ne şekilde cevap verdiğimi umarım hatırlıyorsundur.

Böyle bir şeyi özellikle istemediğimi çok açıkça ifade ettim.

Proses ve ben (Türkiye'de hiç bir satıcı firmanın evet, bu konuda çok emin ve iddialı konuşuyorum yapmadığı şekilde) diğer tüm markaları ve bu işi dürüst satıcı hüviyeti altında yapan her kişiyi ve firmayı sonuna bana rakip de olsalar, onlar Proses'i değil desteklemek, köstek olmaya da çalışsalar sonuna kadar destekleyeceğim ve onlara bu forumda yer vereceğim.

Başkaları yanlış yapıyor olsa da bunları ticari kaygı ile kullanmak niyetinde olup o markaları ve/veya satıcıları kötülemek bir yana destekleyeceğim.

Bu forum bu ruhla kurulmuştur. Bunu değiştirmek de mümkün değildir.

Türk Model Trenciliği için bugün bana göre gerekli olan 2 şey

1. Bilinen tüm markaların ve satıcılarının desteklenmesi,

2. Satıcıların zorla da (mecburen diyelim) olsa en azından Avrupa şartlarında fiyatlarında mal satması.

Dediğim gibi bu konu 100 kere de gündeme gelse, bunun çok önemli bir misyon olduğunu düşünüyorum ve Erkut abi istediği kadar "sen artık yazma" dese de kafalara kazınana değin yazacağım.

Bunun forumdaki "seviyesizlik" tartışmalardan çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Avşalı ve iceman a uyarılarınla ilgili olarak daha farklı düşünüyorum.

Tahmin ediyorum onların fiyat vermekle Proses'in destekleyicisi gibi görünmelerinin bana zarar vereceğini düşündün.

Fark ettiysen "paşa" arkadaşımız şöyle demiş.

Alıntı
icerde fierchman marka ürünler satılıyordu hornby katalogunu görüp satıcıya br 52 olup olmadıgını sordum  bana liliput marka gösterdi fiyatıda 440 avro muş gecekten cok güzeldi benimle ilgilenen arkadaşlara bildiririm  serkan kaçar   

Arkadaş o mağazanın 800 YTL gibi fiyatını iyi niyetle zaten vermiş, avşalı ve iceman de zaten bu forumda da defalarca yayınlanmış (500-540 YTL) olan Proses fiyatını vermişler.

Kalkıp da bu ürünler (fiyat vermeden) Proses'de daha ucuz derlerse ban göre esas o zaman hata etmiş olurlar.

Fiyat vermeden daha ucuz demek belirsiz birşey olur, gerçekliği veya yalan/yanlış olduğu bilinmez, dolayısı ile haksız reklam yapılıyor gibi düşünülür.

Söylediklerini hiç bir yere dayandırmamış subjektif de anlaşılacak bir tutumla, dayanaksız olarak Proses'i desteklemiş olurlar ki bu benim tarafsızlık anlayışıma hiç sığmaz. O zaman ben de bundan rahatsızlık duyarım.

Onun için benimle veya Proses'le ilgili bir yorum yaparken veya bilgi verirken bunu matematik gerçeklere dayandırır, duygusal olmayacak şekilde yaparsanız benim tarafsızlık anlayışıma daha uygun olur. Aksi bana göre taraf tutmak olur.

Tersi olsaydı, bahsedilen firma 800 YTL değilde 450 YTL ye satıyor olsaydı, orada 450 Proses de 550 YTL diye mesaj atsaydınız sizi tenkit edemezdim. Varsa fiyat farkının (ki olabilir) sebeplerini açıklardım.

Senin uyarındaki iyiniyetine inancım samimiyetle söylüyorum ki sonsuz.

Ama benim söylediğim açıdan bakarak düşünürsen belki benim söylediğimi de doğru bulabilirsin.

Bu arada, senin ve benim farklı 2 yorumumuz bugün tartıştığımız ve benim en başından beri karşı olduğum "mesaj silme" konusunda nasıl farklı değerlendirmeler olabileceğinin de bir örneği olması açısından güzel oldu.

Göründüğü gibi aynı iyi niyetle ve aynı yanlış anlaşılma kaygısı ve amaçla, bir konuya tamamen zıt 2 yorum yapabiliyoruz.

Sevgiler,

Harun

« Son Düzenleme: Nisan 08, 2007, 05:22:17 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #18 : Nisan 08, 2007, 10:41:12 »
arkdaşlar merhaba
yanlış anlaşılmak istemem ben magazada br 52 yi yakından görmek istedim zaten satıcının hicbir bilgisi yoktu bize sadece fiyatını söyledi   selamlar   serkan kaçar

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Nisan 08, 2007, 18:41:52 »
Sevgili Dostum Harun bey,

Göndermiş olduğunuz yazınızda adım geçtiğinden yanıt hakkımın doğmuş olması nedeni ile aşağıdaki alıntı paragrafınıza istinaden
[ Bugünkü toplantıda özellikle Nedim beyin Proses’i de kollama gibi iyi niyetli yaklaşımına ne şekilde cevap verdiğimi umarım hatırlıyorsunuzdur]
Proses’i kollama niyetime bir açıklık getirmek isterim.

Öncelik ile bir kuruluş yandaşı/savunucusu örneğin Proses ve de özellik ile bir şahsın örneğin Harun Yamanlar (Proses işletme sahibi) arkasında duracak isem benim için çok ince ayrıntılar olan nüanslar önemlidir.. (benim için ayrıntılar başkaları için olmayabilir)

Size ve de bu vesile ile tüm hobidaş dostlarıma, kısa bir zaman önce küçük iki yaşanmış olayımdan bahsedeyim. ben küçük yaşlardan bu yana turizm mesleğine bir şekilde başlamış ve halihazırda aynı mesleğe kendi halinde bir ofis ile devam etmekteyim. neden mi küçük..? hep yarınları gelecekteki neslimin yarınlarını düşünmekten küçük, dürüstlükten küçük.. asla ödün vermedim ticari ahlakımdan.. tanrı bir şekilde ekmeğimizi vermekte..

yaşanmış iki olaydan;

1.   mesleğim nedeni ile zaman zaman yurt dışı seyahatler yaparım.. bunlardan birinde yine bos vakit yaratarak Fransa/Paris teki model tren dükkanlarını dolaşmakta idim.. bir airbrush/minyatür havalı boya tabancası almaya karar verdim. rakam vereceğim hepinizden özür dileyerek. boya tabanca, boya hazneleri ve uçlar 28,50 eur ama kompresör cihazı 180,00 eur.. bir hayli düşündükten sonra dükkan sahibine söyle dedim.. ( aldığım diğer malzemeler ile birlikte kredi kartından bir onay isteyelim eğer onay vermez ise kompresörü alamayacağım.. dükkan sahibi kartınız onay veriyor hatta iki taksit ödeme yapabiliyoruz dedi.. işlem yaptım malları aldım.. faturayı elime aldığımda boya tabanca, boya hazneleri ve uçların listede olmadığını halbuki ürünlerin paketlendiğini fark ettim.. Eksik bedel aldığını, tekrar bir kontrol etmesini belirttim. hata olmadığını eğer kompresör alınır ise 28,50 eur luk malzemelerin hediye olarak verildiğini belirtti.. simdi sorarım size böyle bir ticaret Türkiye 'mde % kac.?? bir turist yakalamışsın bir daha ne zaman gelir tanrı bilir..!!!

2.   Yine bu dönemlere denk gelen bir tarihte analog karışık marka ve model trenleri olan biri olarak Proses/Harun Yamanlar ‘dan 600,00 ytl bedel mukabilinde 4 yol kontrollü bir cihaz satın aldım.. defalarca yeni dijital sistemler geleceği, dijital sistemin çok daha mükemmel pratik ve de daha hesaplı olduğu söylenmesine rağmen.. yaklaşık 3-4 hafta sonra dıjıtal sistemleri yakinen göreceli olarak incelediğimde bu savunmanın doğru olduğunu  ve söylediklerini dinlememek ile hata yaptığımı Harun beyin kendilerine belirttim.. bana eğer ürünü kullanmadı isem geri alabileceklerini 250,00 ytl değerindeki dijital cihazı verebileceklerini ve bedel iadesinde bulunacaklarını belirttiler.. şaşırdım açıkçası.. stoklarınızda olan eski bir sistemi satmışsınız aradan bir zaman geçmiş.. Yani Türkiye ‘mde az rastlanır bir olgu.. Türkiye ‘mde azda olsa var olan % oranın içinde biri olarak kalmış dedim..

Konuyu söyle bir toparlar ve açıklık getirmek konusuna gelir isek; Ben şahsınızı çok kısa bir dönem önce marka/model ayırımı yapmadan model trencileri bir araya getirmek üzere kurmuş olduğunuz bu site/forum sayesinde tanıdım. her ne kadar sanal ortama pek sıcak baka masamda. oluşan dostluk çok ama çok kısa bir döneme dayalı.. benim sizden özel bir çıkar amacım olmayacağı gibi sizin bir iki adet temsilciliğini ve satışını yapmış olduğunuz model tren ve hobi malzemelerini biraz daha düşük bedele satın almam gibi istisnai bir duruma ihtiyacım yok.. üstüne üstlük siz bu indirimleri tüm model tren sevenlere bir şekilde zaten uyguluyorsunuz.. belki bu yazdıklarımı okuyan birçok kişi sizin beni iyi bir potansiyel müşteri bazında gördüğünüzü ve bu neden ile bu eylemi gerçekleştirdiğinizi düşünecekler.. ama benim alacağım birkaç parça model tren ve malzeme ile siz zaten köşeyi dönemezsiniz bunu ben çok iyi biliyorum.. 

Sizin ticari anlamda doğrularınız o kadar çok ki siz o ticari ahlak içinde;
a)   size ait site/forum da model-marka ayırımı yapmamışsınız..
b)   size ait olan bir site/forum da ticarethaneniz önünde tezgah açmışlar hatta tezgah açmak ile kalmayıp akşamları çöplerini de bırakmalarına rağmen size yakışan ticari üslup ile temizlik yapmaya çalışmaktasınız..
c)   bir ticari erbap sahibi olarak malın geliş bedelini ve kar oranlarını listelerine yazarak afişe etmişsiniz..
d)   hobiniz ile ticaret yapmaya çalışmakta bu hobiyi herkesin yapabileceği en uygun alım güçlerine getirerek yayılmasına araç olmaktasınız.
e)   site/forum sayesinde bir çok insanı bir araya getirdiniz.. dostlukların oluşmasında katkılarda bulundunuz..

Sevgili dostum Harun bey siz isteseniz de istemeseniz de siz bu dürüstlük politikanızdan ödün vermediğiniz süreç içerisinde hep yanınızda olacağım..

Sevgi ve saygılarımla.
Nedim Kuş..

---------------------

İlavedir: Cevap olarak yazmayıp tekrar son yazılanlar arasına girip konu tekrar tepeye çıkmasın diye  sizin mesajınıza ilave ederek bir yanlışı gene "doğruluk" adına değiştiriyorum. (Harun)

c: maddesinde yanlış olarak "malın geliş bedelini ve kar oranlarını yazmışsınız". Bu doğru değil açıkladıklarım "yurt dışı ile olan fiyat farklarımız". Aslında alış fiyatlarımızı bile söyleyebilirim. Ama bu çok yanlış anlaşılır ve her ay yaptığınız satışlara ve toplam yurtdışına ödediğimiz alış fiyatlarımızdan çok daha fazla tutan sabit maliyetlere göre mal maliyetleri değişir.

Ama kısaca şunu söyleyebilirim. Model tren işi hala diğer işlerimizle subvanse edilmektedir. Yoksa şu andaki satış adetleriyle sadece tren işinden Proses için kar etmek hala imkansızdır. Tren işinin kendi kendine kar eder hale gelebilmesi için şu andaki satışların 4-5 misli satış yapmamız gerekir.

Doğru olmayan bir bilgiyi bir dostum da yazsa ve aslında işime de gelecek bir yanlış bilgi olsa da düzeltmeden duramıyorum, kusura bakmayın.

Bu yüzden sizi de küstürmek istemem.

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2007, 19:15:33 Gönderen: Harun Yamanlar »