Gönderen Konu: selam acil yardım  (Okunma sayısı 3333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenk

• Ziyaretçi
selam acil yardım
« : Mart 29, 2007, 17:59:14 »
arkadaşlar aynı mesajı 2 kere tkrarladığım için çok özür yeni olmanın dez avantajları çok yeniyim ilk adımım dijital bir sete başlamak için acil yardım rica ediyorum
teşekkürleS

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: selam acil yardım
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2007, 18:34:32 »
cenk bey burda herkesin tavsiyesi farklı olabilir.
şahsen ben yedek parçalar ve ekstra ürünlerden dolayı hornby digital tercih ettim.
tabi birde fiyat avantajı ve diğer markalarla olan uyumluluğu var.

enver

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2007, 12:33:45 »
Merhaba Öncelikle bu konu size yardımcı olacaktır.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=853.0;topicseen

Uğu®

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 30, 2007, 12:46:46 »
Cenk bey hoşgeldiniz,

Dijital ile başlamak bugün için doğru seçenek, ancak bugünden, aynı hat üzerinde 1den fazla lokomotifi çalıştırmak niyetiniz ve uygulama fırsatınız var ise ilk adımda bunu düşünün.

Yeni lokomotiflerin pek çoğuna decoder takmak artık eskisinden çok daha kolay hele forumda paylaşılan örnek ve bilgileri gördüğünüzde zor olmayan bir iş olduğunu anlayacaksınız. Kumanda konusunda da ülkemizde artık görece uygun maliyetli çözümler mevcut.

Dijital olarak benim bildiklerim ve test ettiklerim, Piko,Hornby, Roco ve MRC. MRC Amerikada bulunabilen marka Türkiyede yok ancak diğer üç marka ile uyumlu.

Piko başlangıç setleri İstanbul'da Elit Oyuncak mağazalarında, diğer şehirlerde bazı Carrefourlarda bulunabiliyordu. Uzaktan kumandalı bir dijital kumanda sistemi var, basit pratik. Kumanda Hornby decoder ile uyumlu.

Hornby başlangıç setlerini Proses Elektronikte uygun fiyatla ve taksit olanaklarıyla bulabilirsiniz. Kumanda pratik ve diğer marka decoderlarla uyumlu. Ayrıca decoderları sonradan alarak başka lokomotifleri de dijitale çevirmek mümkün.

Sizin tercihinizi bilmediğim için ben kendi deneyimim olan 2Ray/DC sistemlere göre yanıtladım sorunuzu. 3Ray/AC olarak Marklin'in de ileri düzeyde yetenekli kumanda sistemleri var, forumda bu konuda deneyimli arkadaşlarımız mevcut.

Tren konusunda bir Hobi dükkanı ziyaret edebiliyor olmak Türkiye'de ilginç oluyor, fırsatınız olabilirse Cumartesi günleri Proses'in Kadıköydeki yerine gelirseniz hem Hornby/Liliput çeşitlerini görür hem de diğer klup üyelerimizle görüşüp, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2007, 16:44:58 »
Okan Bey
aydınlatıcı cevap için çok teşekkürler
sitede ve dışarıda yaptığım incelemelere göre hornby şu an için en uygunu sanıyorum ama aklıma takılan cevabınızdaki 2 dc ray oldu bunu çoğaltmam mümkün olamazmı ilerde
teşekkürler

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2007, 16:59:26 »
Eğer sorunuz 2Ray DC sistemi seçtiğinizde başlangıç seti aldıktan sonra rayları, parkuru nasıl ilerletirim, büyütürüm ise, Hornby konusunda seçenek bol, forumda ray uyumları ile de ilgili bilgiler bulabilirsiniz, ancak Hornby, eski Lima(gittigidiyorda sık sık satıyorlar, kurşunkalem silgisi ile oksitleri silerek kullanabilirsiniz), Fleischmann modell-gleis(eski tip), Roco(biraz yükseklik farkı olabilir), amerikan Atlas(yükseklik farkı olabilir), Life-Like Mehano(ben denemedim) birbirlerine uyabilen markalar.

Ben hafta sonu küçük bir masakurgusunda Hornby dönüş(curved), Fleischman Modell-Gleis, makas ve çapraz, Roco Düz, eski Lima düz,makas, dönüş birleştirdim. Sadece Roco-Hornby arasında bendeki raylarda yükseklik farkı var. Tabii benimki masaüstü küçük bir kur-gör-topla-kaldır kurgusu ancak rayların uyumu hakkında genel bir fikir verebilir.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2007, 21:41:30 »
Selamlar Cenk abi.Öncelikle sitemize hoşgeldiniz.Eğer olur da tercihiniz değişir ve Roco da karar kılırsanız vereceğim link size yardımcı olacaktır...

http://www.tee-usa.com/store/starter-ho-scale-ss2.html