Gönderen Konu: Makasları DCC kontrol paneliyle çalıştırabilir miyim?  (Okunma sayısı 6484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    Siteyi yaklaşık 4 aydır okuyucu olarak takip ediyordum. Tüm konuları okumaya çalıştım. Dün itibariylede ilk dcc ( R1075) setim geldi. Tabi işi gücü bırakıp hemen parke-roma çalışmalarına girdik. İngiltere'den seti getiren dostum hediye olarak Track Pack B 'yi aldığını görünce sevincim daha da büyüdü. Eşimle beraber rayları birleştirdik. Bu harika bir olay. İki mimar olarak hemen nasıl bir diamora yaparız diye planlamaya başladık. Hatta kendi projelerimizin maketlerini yapıp diamoraya eklemeyi düşünüyoruz. Hatta iyice gaza gelip Dalaman 'lı olarak oradaki tren yolsuz istasyon binasının planlarını bulup onuda diamoramıza eklemeyi bir borç olarak görüyoruz. Planları bulamazsak rölövesini bile alacak kadar gözümüz karardı. Zaten o taraflarda rölöve ve restorasyon işleri yapıyoruz. Biraz ara verince hemen Proses'in sayfasında mevcut ürünleri taramaya başladık. Heyecanımdan dolayı sorularıma sıra gelinceye kadar bunları yazmam gerekti. Bunları yazarken bile mutluluktan kalbim daha hızlı atıyor.
    Sormak istediklerime gelince;
      Forumlarda ve youtube da çekimlere bakarken ışıkları yanan lokomotiflere bayılmıştım. (Camiada yeni olduğum için hangi modeldi bilgim yok. Sorun da değil zaten ama forumlarda model numarası ile konuşacak kadar bu işin içinde bulunanları kıskanmıyorda değilim) Ama Harun Beylerde tek dcc lokomotifler sanırım yok. Acaba gelecek mi? Yoksa olmayan elektrik bilgime dayanarak begendiğim modele dekoder mi takayım. Kendim takmam gerekirse dekoder takılması kolay bir loko tavsiye eder misiniz? Yoksa herhangi bir dcc ready loko olur mu? Elimden basit elektrik işi gelir ama daha önce hiç legim yapmadım. Ama ilgili konuları su gibi biliyorum.
     Birde makas motoru almayı planlıyorum. Bu motoruda dcc kontrol paneliyle kontrol edebilir miyim? Konularda arattım ama onada bir dekoder gerekiyormu tam çözemedim.
     Aklıma gelen yeni sorular var ama forumda aratmadan sormak istemiyorum.
     Camiaya katıldığım için çok mutluyum. Herkese selamlar.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Makasları DCC kontrol paneliyle çalıştırabilir miyim?
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2007, 14:40:13 »
Emre bey merhaba,

Setiniz hayırlı olsun.

Hornby'den gelen ürünlerimizin (sizinde şansınıza herhalde) bugün gümrük işlemleri yapılıyor. Yarın veya cuma elimizde olurlar.

Bunların arasında istediğiniz lambaları yanan DCC ye hazır dizel lokomotifler de var zaten ve fiyatları da İngiltereye çok yakın hatta Kulübümüze de üye olursanız %10 bir indirim de alıyorsunuz. Decoderleri takmak özellikle Hornby de çok kolay. Ancak isterseniz size takıp öyle göndeririz.

Makaslara gelince.

Makasları kumandanızdan kontrol edebilirsiniz. Bunun için bir makas dekoderi almanız gerekiyor. Bir makas dekoderi 4 ayrı makası kontrol edebilir.

Başka sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2007, 16:44:01 »
         İlginize teşekkür  ederim Harun Bey;
    Makas dekoderini sitenizde göremedim elinizde var mı, varsa ne kadar? Makası kontrol paneline bağlamak için motordan başka ne gerekiyor? Pazartesi kardeşim İstanbul'dan gelecek ona aldırmayı planlıyorum. Ayrıca besleme rayım ( R8206 ) sorunlu çıktı ondan da aldıracağım. Lokomotifi de mayısta gelince kendim seçerek almayı planlıyorum. Sanırım klüp üyeliği 1 yılla sınırlı ona da sıcak bakıyorum. Sitenizde henüz ödeme koşularına bakmadım. Ödemeyi hesabınıza eft olarak düşünüyorum.

Saygılar
Emre B. ÇAKIR

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2007, 17:00:56 »
emre bey gereken malzeme sırasıyla  Makas-makas motoru-aksesuar dekoderi-kumanda dekoderi-yeteri kadar renkli kablo..
icinden cıkan kitapcıkda baglantı sekli anlatılıyor..
ben marklin makasalara uyguladım gayet saglıklı calısıyor..
numalaraı 60-61 diye devam ediyor

saygılar
a.usta

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2007, 18:19:55 »
abdurrahman usta kumanda dekoder'ı diye birşey yokki 

Ürün resmi ve bilgisi aşağıdadır.

Siteye üye olduktan sonra online ödemede yapabilirsiniz.
Point Decoder ile 4 adet makas motoru veya aksesuar çalıştırabilirsiniz.

1-- R8216 Point Decoder
[R8216]    126.- YTL

http://proses.com/oscommerce/advanced_search_result.php?keywords=R8216&osCsid=c630c3409f6232a8df9faf4b0fc230c1&x=0&y=0

--------------------------------------------------------------------------------

2-- R8014 Point Motor
[R8014]    17.- YTL

http://proses.com/oscommerce/product_info.php/products_id/752?osCsid=c630c3409f6232a8df9faf4b0fc230c1

--------------------------------------------------------------------------------

3--  R8206 Besleme Rayı
[R8206]    15.- YTL
[/center]

http://proses.com/oscommerce/advanced_search_result.php?keywords=R8206&osCsid=c630c3409f6232a8df9faf4b0fc230c1&x=0&y=0
« Son Düzenleme: Mart 28, 2007, 21:19:07 Gönderen: agulday »
Uğu®

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2007, 18:26:48 »
ben lokoları ve aksesuarları kontrol eden cihaza kumanda dekoderi (kontrol panali)dedim...yanlış anlaşılma olmasın..

saygılar a.usta

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 28, 2007, 19:39:39 »
         Feci virüslendik gerçekten. Bir kaç sorum daha olacak.
     Makasları direk digital kontrol paneline bağlayamaz mıyız? R 8216 Point Decoder şartı mı? Çünkü o parayla ben yeni bir lokomotif almayı planlıyordum. Peki makasları digital kontrol etmezsem, motor kontrolu için R 044 ray geçiş anahtarını mı kullanıyorum? Forumda daha önce gezerken semafor ve makasların gerçek kontrol ünitesinin resmi vardı. Yanyana 8-10 tane kol. Bende makaslarımı R 044 ile  kontrol edip bu görüntüyü kendi kumanda merkezim olarak hayata geçirsem kendi hedefimi daha yukarılara taşırım diye düşünüyorum. Bu durumda makaslar için yeni bir güç ünitesine ihtiyaçım olur mu? 
         Düşündükçe heyecanım daha da artıyor, sorular da...Kimse kusura bakmasın.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #7 : Mart 28, 2007, 21:13:33 »
         Feci virüslendik gerçekten. Bir kaç sorum daha olacak.
     Makasları direk digital kontrol paneline bağlayamaz mıyız? R 8216 Point Decoder şartı mı? Çünkü o parayla ben yeni bir lokomotif almayı planlıyordum. Peki makasları digital kontrol etmezsem, motor kontrolu için R 044 ray geçiş anahtarını mı kullanıyorum? Forumda daha önce gezerken semafor ve makasların gerçek kontrol ünitesinin resmi vardı. Yanyana 8-10 tane kol. Bende makaslarımı R 044 ile  kontrol edip bu görüntüyü kendi kumanda merkezim olarak hayata geçirsem kendi hedefimi daha yukarılara taşırım diye düşünüyorum. Bu durumda makaslar için yeni bir güç ünitesine ihtiyaçım olur mu? 
         Düşündükçe heyecanım daha da artıyor, sorular da...Kimse kusura bakmasın.

Emre bey selamlar,

Satıcı olarak bunu söylememem gerekir ama ben de makasları digital kumanda yerine kollarla ayarlamayı daha çok seviyorum.

Aynı kumandadan hem lokoları hem de makasları ayarlamak ondan ona geçmek (siz bunu düşünmediniz belki ama) bence daha zor.

Bir makas değiştirmek için önce numarasını yaz, sonra tuşa bas seç, sonra bir tuşa daha bas makası değiştir...

Evet teknoloji güzel, satmak da işimize gelir ama dürüst olmak gerekirse ben böyle düşünüyorum.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
« Yanıtla #8 : Mart 28, 2007, 22:01:37 »
Harun bey peki dijital kumandadan iki tane olsa birisini lokomotifler için diğerini makaslar için kullansak.Böyle bir şey mümkünmü?

Bülent

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #9 : Mart 28, 2007, 22:22:24 »
Harun bey peki dijital kumandadan iki tane olsa birisini lokomotifler için diğerini makaslar için kullansak.Böyle bir şey mümkünmü?

Bülent

Merhaba,

Evet eğer digital kullanılacaksa bence daha mantıklı. Bu uygulamayı Abdurrahman bey yaptı. Marklin sisteminin makaslarını Hornby kumanda ve makas motorlarıyla çalıştırıyor.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2007, 22:32:06 »
Bence iki yöntem var,
1) Manuel ( ki üstünde çalışıyorum.alttan borular içinden teller makaralar....)
2) Digitale geçince elinizde ıskat'a çıkacak analog trafolarınızın çıkışlarını kullanabilirsiniz ayrı olarak.

Erkut

Erkut abi,

Düşüncen güzel ama şu sakıncası olabilir. Senin kullanmayı düşündüğün manuelden bahsediyorum tabii. Yani tellerle olandan.

Biliyorsun makaslardaki hareket 2-3 mm civarında. Eğer bir makasa giden tel 1 m olur ise en küçük bir ısı değişikliğinde 1 m telin uzayıp kısalması belki de bu kısa aralıktan çok daha fazla olabilir. Yani sabah çalışan makas akşam bloke olabilir. Ya da bu sistemin gerçeklerindeki gibi sürekli ayarlama yapman çeşitli gerdirmeler kullanman gerekebilir.

Digitalle makas kullanmayı ben de sevmiyorum dedim ama bari motorlarından satalım:)

Şaka bir yana bunu da düşünmen lazım galiba.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #11 : Mart 29, 2007, 01:26:53 »
Harun Bey, bu iyi haber işte, sipariş edeceğim ikinci dijital Pendolino setteki kontrol ünitesini napıcam diye düşünüyordum. Böylece fonksiyonu ortaya çıktı. Diğer aksesuarları bir kontrol ünitesiyle, lokoları da diğer kontrol ünitesi ile kontrol edersek daha pratik olur herhalde değil mi? Yahu bu arada ben de baya baya teknik konuşmaya başladım iyi mi? Kötü bulaştı bu iş, yazın işi gücü bırakıcaz gibi görünüyor. Hadi hayırlısı...

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 29, 2007, 08:41:55 »
erkut abi manuel telli sistem için bisikletlerin fren sistemleri uygun gibi.
yuvalarını ve boylarını istediginiz oranda ayarlaya bilirsiniz düşüncesindeyim.
fren pedalına basınca elastik borunun içideki tel fren sistemini geri çekiyo. denemeye değer.

enver

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mart 29, 2007, 17:23:35 »
        Forumları incelerken kendimi kötü hissettim. Ustalar kendileri ışıklandırma yapmakla kalmamış, kendi kumanda sistemlerini yapmışlar. Okuyunca hiç bir şey anlamadım. Ohm'lar dirnçler havada uçuşuyor. Ama bir üstadın vagon ışıklandırmasını okudum gayet kolay gibi gözüküyor. Üstelik adım adım anlatmış sağolsun. İlk fırsatta deneyeceğim bende.. Ya becereceğim yada bünyeye 220 volt yükleyeceğim hadi hayırlısı. Makaslar konusunda; makas motorunu ve anahtarı aldıktan sonra bunu ben kurgumda kendim işlerliğe koyabilir miyim? Basit mi? Başka bir şeyler lazım mı? Dert etme şemalar kutusundan çıkıyor, yaparsın derseniz yarın Harun Bey'lerden gerekli malzemeleri alacağım. Bir de makas motoru gücünü nerden alıyor raylardan mı? Yoksa ayrı bir güç kaynağı mı gerekli.

Teşekkürler