Gönderen Konu: Lokomotiflerde Hareketli Kısımlar  (Okunma sayısı 3165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı somara

• Mahmut Solak
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Bal?kesir
Lokomotiflerde Hareketli Kısımlar
« : Mart 25, 2007, 00:07:19 »
Merhabalar

Sonunda bir Hornby setim oldu. :D Bununla ilgili bir sorum var. BR 4-6-2 Class A3 lokomotifimde hareketli kısımları yağlamak için ne tür yağ kullanmam gerekli? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca vagonları ve hareketli tekerlek gruplarını da yağlamak gerekli mi? Şimdiden teşekkürler.
Mahmut SOLAK

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
Ynt: Lokomotiflerde Hareketli Kısımlar
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2007, 00:50:52 »
Ben lokomotiflerimi her 6 ayda bir yağlarım.Fakat vagonlarda da yağlama gerekli oluyor.Ama kaç ayda bir yağlanılacaklarını bilmiyorum.Her markanın kendi lokoları için yağları mevcut.Resimde hangi bölümlerin yağlanacağı gösterilmiş.Diğer tecrübeli büyüklerim size benden fazla yardımcı olacaklardır.

Çevrimdışı somara

• Mahmut Solak
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Bal?kesir
« Yanıtla #2 : Mart 25, 2007, 12:25:37 »
İlginiz için teşekkürler.

Bu arada Harun Bey'e teşekkür etmeyi unuttum. "The Talisman" setim dün elime geçti teşekkürler...
Mahmut SOLAK

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2007, 13:23:43 »
selamlar,

lokolarınızı sadece üretici firmanın tavsiye ettiği şekilde model tren yağı veya piyasada bulunan tabanca yağı ile yağlamalısınız.

cem.

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 25, 2007, 19:13:21 »
sevgılı hobıdas dostumuz c.tekın bey,
bu yaglama ve bakım konusunda ben dıslılerde bır parca vazalın kullanılmasının da ıyı sonuclar verdıgını duymus ıdım. sızın bu konuda bır tecrubenız varmı.. bırde ozellık ıle bu dıslılerde urun yenı alındıgında barız bır sekılde gorunen beyaz renklı bır gres yaga benzer bırseyler dıslıler uzerınde bunlar kaucuk katkılı ozel greslermıdır..yardımlarınız ıcın pesınen tesekkurlerımı bır borc bılırım..
sevgı ve saygılarımla..
nedım kus..

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 25, 2007, 19:22:43 »
selamlar,

nedim dostum haklısın, vazelin ve gres yağı sonsuz dişli ile hareket ileten lokolarda; özellikle dişli kutusu gibi yağı akıtmayacak şekilde tasarlanmış yerlerde kullanılıyor ve çok faydalı oluyor. ancak bu tür kalın yağları üretici tavsiyesi doğrultusunda kullanmak gerek.

kardan mili olan, sonsuz dişlisi olmayan, veya yağı akıtma ihtimali olan lokolarda kalın yağ ve özellikle gres tavsiye etmem. vazelin ise ince temizlik sonrası yağlamadan önce çok az miktarda kullanılırsa çok faydalı olur diye düşünüyorum.

sevgiler,

cem.