Gönderen Konu: Marklin "one-time-series" Class 52 (Delta digital) - 1994  (Okunma sayısı 5300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ctekin

• Ziyaretçi
Selamlar,

Birkaç hafta önce aldığım ancak fotoğraflamaya ancak vakit bulabildiğim Class 52 lokomuz huzurlarınızda.

Bu lokolar 2. Dünya Savaşı sırasında o zamanın büyük nakliye sorunlarını çözmek ve zamanın şartlarında yapılmış düşük kalite demiryollarında çalışmak üzere tasarlanmış. Demiryollarının düşük kalitesi nedeniyle düşük aks/yük oranını tutturabilmek için Class 50 tasarımı (2-10-0) kullanılmış; yüksüz ağırlığı azaltmak için süper ısıtıcılar ve kanatlar çıkartılmış, yatay kazan kullanılmış. Tender da bu mantıkla hafifletilmiş.

1942 - 1945 arasında bu lokolardan 6000 adet üretilmiş. Düz yolda 650 ton yükü 80 km/s ve binde 10 rampada 450 ton yükü 50 km/s ile çekebiliyormuş. Savaş sonrasında da uzun süre kullanılmış. Fabrika çıkışı bu lokolar gri renge boyanıp kullanıcısına (DRG, SNCF, vs.) teslim edilirmiş.

Modelimiz 1994 üretimi "one-time-series" delta digital. Digital yerine delta seçmemin nedeni bu lokoda son nesil (4 dipswitch adresli) delta decoder kullanılması ve bu nedenle klasik AC motoru olması (bildiğiniz üzere digital sistemlerde DC motor var Delta'larda ise AC). AC motor hem modelin ağırlığını arttırıyor hem de bakım ve onarımı DC motorlardan daha kolay. Dezavantajı ise 3-kutuplu motor nedeniyle sürüş hassasiyetinin (özellikle ilk kalkışlarda) düşmesi. Belki ilerde 5-kutuplu motor eklerim.

Delta digital modül plastik tender içinde. Modelin iki kusurundan birincisi delta modülüne ulaşmak için tender üzerinde kolay açılır bir kapak olmaması, bu iş alttan vidalar sökülerek yapılıyor. Minik detaylar haricinde loko tamamen metal.

İkinci kusur ise buhar jeneratörünün sonradan eklenmesi gerekliliği ve digital kumandadan kontrol edilememesi. Buhar direkt farlara bağlı ki aslında bu delta modüllerde 4 fonksiyon özelliği var fakat çalıştırmak için modül üzerinde modifiye gerekiyor.

Fotoğraflardan görüleceği üzere digital devri ile birlikte (ki unutmayın bu model 1994 yapımı) Marklin detay konusunda ciddi ilerleme kaydetmiş: yani bilmeseniz Marklin demezsiniz :)

Biyellerin durumu konusunda pek fikrim yok ama bana gayet güzel gözüktüler.

Performansa gelince: Şasi tüm x-10-x dizilimli Marklin'lerde olduğu gibi kırık. Bu nedenle en dar virajlarda (kurb) bile hız düşmesi/deray problemi yaşanmıyor. Lokonun ağırlığı, 10 teker çekiş ve 8 traction-tire müthiş bir tork yaratıyor. Maksimum hız gerçeğine uygun olarak (modül üzerinden) düşük ayarlanmış. Masa-kurgumda -henüz- rampa olmadığından şu an yokuş performansı belirsiz ama bu kadar iyi torklu bir makine için ciddi eğimli rampaların bile sorun olmayacağını sanıyorum. Masa-kurgu üzerinde yer yettiğince (15 kadar) vagon ekledim (çoğu ağırlaştırılmış yük vagonları) ve sonuç harika idi.

Bu loko için Roco Minitanks araçları, savaş zamanı yükleri (artık bunlar her ne ise) ve 15-20 adet 4 aks alçak kasa yük vagonu edinerek tam bir katar oluşturmak niyetindeyim. Ancak araçları kamufle edip etmemek konusunda kararsızım çünkü çok güzeller (yani tanklar falan)!

Kısacası: bir süre kullanılıp sonra koleksiyonda yerini alacak bir loko, tavsiye edilir.

Sevgiler,

Cem.

« Son Düzenleme: Mart 10, 2007, 23:56:52 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Marklin "one-time-series" Class 52 (Delta digital) - 1994
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2007, 08:34:15 »
hayırlı olsun cem abi .
katarında fotoraf ve detaylarını bekliyoruz
nice zevkli sürüşlerde eskimesi temenliiyle.

enver

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2007, 17:27:11 »
Erkut abi selamlar,

Renk konusunda ben de senin gibi düşündüm, tek problem var: Markiz ve tender üstündeki yazılar! Bu yüzden boyama işine girmek istemedim. Tabi bir de bunların fabrika çıkış renginin gri olması var. Benim diaroma "utopia" temalı olacak bu yüzden gri olarak kullanmak sorun olmaz.

Tema konusu da şöyle: kendi içinde tutarlı ancak gerçek hayatta olmayan şeyleri de barındıracak bir diaroma - yani gri br52 arkasında tank taşıyan vagonlar gibi.

Enver'ciğim teşekkürler. Katar için malzeme aldıkça koyacağım :)

Şimdilik hoşçakalın; bu aralar biraz yoğunum o yüzden fazla yazamıyorum.

Cem.

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2007, 17:42:58 »
Cem abi selam

utopia temalı nasıl oluyor ???
Anlatırsan sevinirim.

Alper

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 11, 2007, 17:58:09 »
Alper selamlar,

"Utopia" bildiğin gibi herşeyin mükemmel olduğu bir düş ülkesi. Pek sevdiğim Frank Zappa'nın "Man from Utopia" diye bir albümü var. Fikir oradan çıktı. Benim gerçekçilik anlayışıma uyan bir durum bu aslında: br52 örneğini ele alırsak, bu lokolar muhtemelen hiçbir zaman gri renkli olarak kullanılmadı. Ama utopia'da kullanılacak. Fakat arkasına yolcu vagonu eklemek saçma olurdu, bu yüzden tank vs. savaş yükü taşıyan bir yük katarı çekecek. Yani kendi içinde tutarlı bir düşler ülkesi.

Umarım anlatabilmişimdir.

Sevgiler,

Cem.

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
« Yanıtla #5 : Mart 11, 2007, 18:22:05 »
Cem abi selam...

Bilgi için teşekkürler. Frank Zappa'nın "Man from Utopia"  albümü internette yayınlanıyormu yoksa kitapçık gibimi.Yayınlanıyorsa adresini yazarmısın.

Alper

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 11, 2007, 19:24:02 »
Selam,

Valla internette bulmak mümkün olabilir, Napster'da falan.

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2007, 20:31:43 »
Özgürcüğüm selamlar,

Sağolasın. Hakikaten çok severek aldım.

Valla eskitme işini sadece inşa ettiğim maketlere ve gözden çıkarttığım vagonlara uyguluyorum. Loko ve vagonlarıma kıyamam :) Hele kolleksiyon parçası olarak ayıracaklarımda asla böyle bir şeye kalkışmam.

Yeri gelmişken, eskitme mevzusu çok kişisel birşey olduğu için kolleksiyon parçası olarak ayrılacak parçalarda uygulanmamalıdır. Bir model fabrikayı terk ettiği durumundan ne kadar uzaklaşırsa kolleksiyon değerini o kadar yitirmiş olur. Buna Roco, Liliput gibi aksesuarları loko üzerinde değil ayrı gelen modellerde aksesuarların lokolara takılması da dahildir.

Örneğin bugün Marklin'in 1960'larda ürettiği vagon kitlerinin yapılmışları 4-5 Euro fiyatla satılırken, yapılmamışları 30-40 Euro arasında satılmakta.

Lokomu eskitmem!

Ammmaaaaa; piyango çıkar da zengin olursam bi tane de eskitmek için alabilirim :)

Sevgiler,

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 26, 2007, 10:35:08 »
bu Borsig'e yeni konu açıp daha fazla fotoğraf koysanız da daha iyi inceleyebilsek!

cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2007, 20:41:10 »
erkut abi selamlar,

çok değerli bir bilgi oldu bu.

bir de acaip renklere boyalı lokolar var. mesela bu Marklin br52'nin dealer'lar için özel üretim turuncu olanı var - acaip şeker bişey.

herhalde onlar da bu photo-painted türü birşeydir.

saygılar,

cem.