Gönderen Konu: merhaba  (Okunma sayısı 4384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

subuti

• Ziyaretçi
merhaba
« : Şubat 19, 2007, 15:20:43 »
            Merhaba, şu an 7. sınıfta okuyorum.  Trenlerle ilgili bir ödev hazırladım.  Ardından bu konu ile ilgili bir uygulama/çalışma hazırlamamı istediler.  Ben de bilgi edinmek için Natilus'taki standınıza uğradım.  Oradaki görevli beni bu foruma yönlendirdi.

Bununla ilgili nasıl bir uygulama yapbilirim?  Görüşlerinizi bildirirseniz çalışmama ciddi bir katkıda bulunmuş olacaksınız.  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: merhaba
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2007, 15:29:08 »
gülerciğim istediğin bilgileri söyle yardımcı olmaya çalışalım. burda bir sürü abin var sana yardım edecek

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2007, 15:38:03 »
Öncelikle aramıza hoşgeldin.Üstatlar bu konuda sana yardım edecektir.Bence konuyu biraz daha açarsan iyi olur.Foto albüm mü, Küçük bir diaroma mı, Türkiyede kullanılan tren modelleri mi

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2007, 16:14:58 »
Selamlar Gürer.Sitemize hoşgeldin.Bence çok doğru bir adrestesin bu ödevi hazırlaman için.Trenlerle ilgili senden nasıl bir ödev istediler?Uygulama demişsin fakat bu bir buharlı lokomotifin çalışma ilkelerine dayalı bir uygulama mı yoksa başka birşey mi?Biraz daha bilgi sunarsan sana yardımcı olacağız.Sevgilerle...

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 19, 2007, 17:58:21 »
sevgılı kardesımız gurer,
oncelık ıle hosgeldın. senı sıteye yonlendıren benım.. jazzısta dostumuzun da dedıgı gıbı odevının ıcerıgı konusunda tam bır acıklama yapar ısen bu sıteden muhakkak suret ıle sana yardımcı olacak dostlar cıkacaktır. ozellık ıle bu hobıye gonul vermıs hemde aynı zamanda meslek olarakta konunun ıcınde olan dostumuz ıceman (jımy cem) sana bır haylı yardımcı olacaktır. ben kendısıne ozel msg gonderecegım sana cevap vermesı ıcın..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus.. 

subuti

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 20, 2007, 16:09:34 »
Diaroma veya bir demiryolunun alt yapısını inceleyen bir kesit yapmayı düşünüyorum.Anadolu da birçok yerlere yapılmış standart istasyon modeli de yapabilirim.Bunun dışında sizlerin önerebileceği ve benim de yapabileceğim bir öneriniz varsa ve bildirirseniz memnun olurum.

Gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Gürer

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2007, 17:09:43 »
Merhaba,

Statik bir Türk istasyon kurgusu yapılabilir, önünden bir veya iki hat geçer. Bizimkilerin bir kısmı Alman ekolü olduğundan satılan maketler içinden Türk isatsyonlarına benzeyenler bulunabiliyor. Siz ne kadarlık bir emek harcamayı düşünüyorsunuz, örneğin 100-150 cm uzunlukta 40-60 cm genişlikte statik (çalışmayan ancak üzerinde tren sergilenebilen) bir kurgu işinizi görür mü ?

Kamil   
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2007, 17:53:03 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Şubat 20, 2007, 17:50:22 »
Bu dediğin üç madde de güzel.Fakat maddi bir sınırlama düşünüyor musun?Diaroma yapabilirim demişsin fakat bu diaromayı da kalkıp Ho ölçekli ürünler alıp da masraflıca yapmayı düşünmüyorsun herhalde. :) Sonuçta bir ödev bu(Klasik öğrenci zihniyeti :D )Ama piyasada bulunan çok uygun fiyatlı ürünlerden yararlanarak bir mini diaroma yapabilirsin.El becerin ile bir istasyon,hafif çiçeklendirme veya ağaçlandırma ile gayet güzel olur.Sevgilerle.. :)

subuti

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 23, 2007, 15:19:03 »
Haydarpaşa yada anadolu da bir istasyonu yapıcağım. Ancak bunları yapabilmem için
1. Nerelerden fiyat alabilirim?

2. Ne kadar tutar?

3. Hangi ölçekte yapmalıyım?

4. Bilisayar ortamında herhangi bir istasyonun örneği varmı?

5. Toplamda ne kadar sürede biter?       (günde 1 saat çalışsam)

saygılarımla,
Gürer

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Şubat 23, 2007, 18:45:50 »
Sevgili Gürer,ölçek hakkında bana sorarsan HO ölçekten büyük olmalıdır derim.Çünkü zaten tek bir istasyon yapacaksın o da biraz küçük olur bana göre.Ho ölçeğin 1 veya 2 ölçek büyüğünü seç derim.Diğer büyüklerimin fikirleri sana yol gösterecektir.Sevgilerle.

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #10 : Şubat 23, 2007, 22:40:17 »
 sevgili gürer
 Kararsızlık kötüdür, anadoluda bir istasyon fikrin güzel. Haydarpaşa ?? düşünme bile.
 İZMİR GRUP ÇALIŞMALARI; İzmirde Tren Modelciliği, Syf.9 daki Teoman beyin harika SELÇUK İST. çalışması sanki senin için yapılmış.
 Ölçek olayı,tren koyacaksan (ki bu çalışmanda gereksiz) elbette1/87. Fakat bence trenden vazgeç vedetayların daha görünür olması için 1/20 ölçek bir maket(selçuk ist.) çalış derim. Haydarpaşa için sitede Ömer beyin girişimleri var, 1/87 ölçekte bile boyutlar nerelere varıyor? O büyüklükte çalışmalarıda ödev olarak değil, inşallah ileriki yıllar hobi olarak çalışırsın.
    Başarılar kolay gelsin-cafer 

bence trenden vazgeçerek, 1/20 ölçek çalış. Mimaride kullanılan ve detyları

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 24, 2007, 14:29:54 »
Doğru, Haydarpaşa sizi yıllarca uğraştıracak bir çalışmadır, HO ölçekten şaşmayın ve Anadolu veya Trakya'daki şirin ve çok karmaşık olmayan istasyonlardan birini seçin derim. Çok sayıdaki istasyon resimleri bulabilmek için Demiryolu Dostluk grubunun web sitesi yararlı olabilir, adresini bu forumda web siteleri bölümünde bulabilirsiniz.

Kamil

subuti

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mart 12, 2007, 13:08:41 »
yanıtlarınız için saollun