Gönderen Konu: Acemi için AC-DC ve marka meselesi  (Okunma sayısı 6760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tbassoy

• S.Timuçin BA?SOY
  • Forum Üyesi
  • Yer: Bursa
  • TimuC?N
Acemi için AC-DC ve marka meselesi
« : Şubat 14, 2007, 22:47:44 »
Merhaba
Daha karar verip başlayamadığım model trencilikte, forumda okuduğum kadarı ile başlangıç setleri ile bu işe girişmemizi tavsiye ediyorsunuz. Ben özellikle buharlı bir lokomotif ve orta şeker bi ray sistemi ile başlamayı düşünüyorum. İncelediklerim arasında Piko, fiyat olarak uygun geldi. Markaların belli özellikleri ve Piko ile ilgili tavsiyelerinizi ve bu markanın diğer markalara ile uyumluluk ve kalitesi ile ilgili bilgilerinizi rica ediyorum
Ayrıca, AC-DC meselesi, şu klasik Alternatif akım - Doğru akım meselesidir, değil mi :-) Bunun sistemimizde ne gibi negatif yön, var?  AC bir set ile başlarsak AC motorlu H0 ölçekli lokoları kullanamaz mıyız.
Düşündüğüm set ;
Piko PK96932 set  ve PK50110 buharlı loko. www.hobbytime.com.tr
tavsiyelere teşekkürler
Selamlar........

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
Ynt: Acemi için AC-DC ve marka meselesi
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2007, 02:32:42 »
Timuçin bey merhabalar.Bildiklerimi sizle paylaşacağım.Ancak Forum sayfalarını titizlikle bölüm bölüm incelerseniz kendinizde diğer arkadaşların yazılarından bayağı bilgi sahibi olursunuz.Model trencilikte önde giden markalar Marklin-Fleischmann-Roco-Hornby ve trix dir.Piko bence onlardan sonra gelir,fakat son yıllarda bayağı ilerleme gösterdiler vede fiyatlarıda yukarıdaki diğer markalara göre daha maküldür.Marklin haricindekiler DC sistemdir.AC  bir setle ki bu sadece Marklin olacak sadece AC sistemli lokolaraı çalıştırabilirsin.DC sistemde ise seninde göreceğin gibi birçok marka var ve genelde bunların hepsi aynı ray sisteminde gider.Trix Marklinin kardeş firması olup DC sistemdir ve Marklin kadar kalitelidir ama fiyalarıda oldukça pahalıdır.Hornby son yıllarda bayağı atılımlar yaptı ve kalitesinide oldukça iyileştirdi.Benim şahsi fikrim Hornby-Roco-Fleischmann markalarından biri yönündedir.Bir konu hakkındada bilgi vereyim.Hangi marka alırsan al DCC sistem(DİJİTAL) almanı tavsiye ederim.Artık analog sistemler yerini yavaş yavaş dijitale terkediyor.Fiyatlarıda aşağı doğru inmeye başladı.Şu ana kadar aklıma gelenler bunlar.Seni bir nebze aydınlatabildiydem ne mutlu bana.Ama forum bölümlerini dikkatlice incelemeyide sakın unutma.Görüşmek üzere

Bülent

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 15, 2007, 10:16:25 »
Timuçin Selamlar,

3 ray (genelde AC) veya 2 ray (genelde DC) sistemleri detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederim. Çok çok temel bir ayrım olduğu için ilk önce bu konuda fikriniz net olmalı. DC sistemlerde genel problem makas ve "armut hat" denilen ve bir dönüş sonrası aynı hat üzerinde birleşen raylarda yaşanır. Buradaki sorun her iki rayda ayrı akım kutupları olmasından dolayı kısa devre oluşmasıdır. Doğal olarak bunun değişik çözümleri vardır ancak bu çözümler sizin aklınızdaki "model tren" ile ne kadar örtüşür bilemem. Bu konuda Kamil bey'in forumda "armut hat" ile ilgili detaylı açıklamaları var.

3 ray sistemde DC'deki kurgu problemlerini yaşamazsınız ancak lokoların altındaki "pabuç" (pick-up shoe) denen akım alma aparatı bir kısım arkadşımıza "gerçek dışı" görünmektedir.

Kısacası konuyu biraz daha detaylı araştırmanız çok önemli.

Bir küçük hatırlatma: Bu hobi (forum yazılarında açıkça görülür) insanın içine bir girdi mi bir daha çıkmaz, yani çok uzun bir yolculuğa çıkmak üzeresiniz. Bu yüzden hobiye harcayacağınız bütçeyi uzun yıllar içinde değerlendirmelisiniz. Bu, şahsen benim ilgilendiğim en ucuz hobilerden biri. Yıllar içinde harcanan parayı yıllara böldüğümde karşıma çok büyük rakamlar çıkmıyor. Hatta bazı markaların değeri yıllar içinde artıyor! Bu nedenle fiyat/kalite konusunda cimri davranmanızı tavsiye ederim. Biraz daha maliyetli olmasına karşın daha iyi markalar -göreceksiniz ki- sonunda size daha ucuza gelecektir.

Sevgiler,

Cem.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2007, 13:04:33 »
Timuçin bey,

Arkadaşların değindiği gibi, aşağıdaki konulardan

-Analog/dijital
-AC 3 ray (ki daha çok Marklin demek)/DC iki ray

seçimlerini fiyat/özellik/beklentilerinize uygunluk açısından yaptıktan sonra bütçenize uygun bir başlangıç seti (start set) ile başlayın. Sonrası ihtiyaçlarınıza göre kendiliğinden gelişecektir.

Selamlar,
Kamil.   

Çevrimdışı tbassoy

• S.Timuçin BA?SOY
  • Forum Üyesi
  • TimuC?N
« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2007, 18:27:45 »
Merhaba
açıklamalar için teşekkürler
model trenciliğe başlangıç yolum çizilmiş oldu bile;  ben araştırırken aralarından beğendiği PIKO PK50110  model buharlı lokomotif hediye ediliyormuş bana  :)
Demek ki ben DC sisteme geçiyorum. ve bu lokomotif analog, buna ileride Digital decoder (sesli olanlarından olursa süper olur tabi) takarım diye düşünüyorum, ayrıca birde duman jeneratorü. Bu lokomotife bunlar uygulanabliyo mu
Ayrıca kardeşim yurtdışına çıkmaya başladı, Portekiz e gideceği bu yakın seferinde Electrotren den bir veya iki  loko sipariş edeceğim.
Bana bundan sonra ilk etapta gerekenler bir ray seti , güç kaynağı ve birkaç güzel vagon; bunlar ile ilgili Hornby ürünleri bana cazip ve kaliteli geldi, diğer markalar da var tabi ama biraz pahalıcana, gidişat için neler tavsiye edersiniz?
Teşekkürler
Selamlar........

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2007, 18:51:03 »
Merhaba, lokomotif çok güzel görünüyor, eğer üzerinde duman jeneratörü takılabilecek bir özellik var ise olabilir. Ben internetten biraz taradım ana net sonuç alamadım. Lokomotifin kılavuzunda mutlaka gösteriyordur. Duman jeneratörü takılabiliyorsa seuthe No 9 gibi bir jeneratör ile işi çözebilirsiniz. Seuthe numarası yine lokomotifin kılavuzunda yazar. 

Biraz zamana yayıp, kendinizi çok zorlamadan emin adımlar ile ilerleyin derim.

Selamlar,
Kamil

« Son Düzenleme: Şubat 16, 2007, 18:55:54 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2007, 21:25:29 »
 Timuçin bey hoş geldiniz.
 Üstatların dediği gibi:Yavaş, fakat kararlı.
 Bu virüsü Altıparmakta bir oyuncakçı dükkanında kapmıştım (1988), hala dozunu artırıyor.
                               kolay gelsin-cafer

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2007, 21:31:39 »
19 sene olmuş cafer bey dile kolay. sizde bir sürü mıdel de vardır. daga nice 19 yıllara dileğiyle.

Çevrimdışı tbassoy

• S.Timuçin BA?SOY
  • Forum Üyesi
  • TimuC?N
« Yanıtla #8 : Şubat 17, 2007, 02:49:44 »
Tekrar merhaba
 Piko marka lokomotifimin (hediyem elime daha geçmese de) DC sistem olduğu ve Hornby marka rayların Piko lardan daha kaliteli ve standart olduğunu anlamış durumdayım :)
 Forum sahibinin internetteki dükkanından :) Hornby marka; 4 tane r603 uzun ray, 8 tane R605 Duble Viraj Rayı (Dar Açı), R8206 Besleme Rayı ve R600 Düz Ray almayı düşünüyorum. Bunlar ile oval bir sistem kurmak istiyorum ( viraj raylarını 4 er birleştirerek ovallerin uç yuvarlak kısımlarını yapmayı, araya uzun raylar ve iki uzun ray arası besleme rayı - düz ray kullanarak ) .
 Tabi sonra da bu sisteme elektrik vermem gerekecek. Sistem madem DC, ayarlı adaptör veya kalitelisini düşünerek SMPS (Switch Mode Power Supply) falan kullanarak elektrik nasıl verebilirim? İlla Hornby rayda Hornby adaptör ( AC sistem olmadığı için trafo lafını kullanmıyorum ) kullanmak zorunda değiliz değil mi :) Zaten Proses te adaptör satmıyo
 Elektriği verdikten sonra; loko hız meselesini elektriği azaltıp arttırarak mı ayarlıyoruz? Gerilimi düşürüp yükseltmekle yani. Bu normalde analog DC sistemlerde nasıl oluyor?  Eğer DC sistemler bu şekilde çalışıyorsa gerilim aralığı ne? Yani 12V DC sistemde loko hız ayarı 9V-12V arası gerilim değiştirilerek mi yapılıyor
 Yada hiç uğraşmayayım mı :) (Benim loko Piko ve adaptörümü bu marka mı seçeyim kendim mi yapayım)
Sabrınıza tekrar teşekkürler
Selamlar........

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
« Yanıtla #9 : Şubat 17, 2007, 12:21:25 »
Timuçin bey merhabalar.Raylara akım vermek ve lokoları ileri-geri hareket ettirebilmek için trafo kullanmanız şart.Elektronik malzemesi satan yerlerde  çeşitli voltlarda trafolar bulabilirsiniz.Raylara direkt şebeke cereyanı veremezsiniz.Onun için Trafo kullanmanız şart.Sizin dediğiniz SMPS nin ne olduğunu bilmiyorum,bu konuda uzman olan arkadaşlar bilgi verirler.selamlar

Bülent

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 17, 2007, 15:31:08 »
Merhaba Timuçin bey,

DC hatlar için kumanda (trafo veya adaptör) bütün tren ithalatçılarında bulunur. Dolayısıyla Hornby, yani Harun bey'de de var. Burada önemli olan, lokomotiflerinizin istediği voltajın üzerinde voltaj vermemesi. Örneğin, eski Lima lokomotifler 12 Volt ile çalışır. Ben Fleischmann, Roco, Athearn ve Titan trafolar kullanıyorum ve genellikle 16 Volt veriyorlar. Bu nedenle Lima lokomotif çalıştırdığımda kumandayı sonuna kadar açmıyorum.

Başka bir faktör, trafonun gücü, yan Watt'ı veya amperi veya VA'sı. Düşük güçlü kumandalar kısa hatlarda 1-2 loko için. Güçlü trafolar ise uzun hatlarda aynı anda birden fazla loko çalıştırabilirler.

Benim kurgu yapım konumun içinde 1 veya 2. sayfada bazı trafolar karşılaştırılıyor, isterseniz bir göz atın:

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=90.15

Selamlar,
Kamil.

« Son Düzenleme: Şubat 17, 2007, 15:34:17 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2007, 01:14:41 »
Timuçin bey selam,

Madem ki DC ye geçtiniz ya da 2 ray da diyebiliyoruz, ileriye dönük olarak digital mi analog mu kararını vermelisiniz.

Analog sistemler yavaş yavaş yerlerini digital sistemlere bırakıyorlar.

Digital sistemler hem sizi dünya kadar kablolama derdinden kurtarıyor hem de gerçekliği arttırıyor.

Aynı ray üzerinde neredeyse istediğiniz kadar lokomotifi ayrı ayrı kumanda edebiliyorsunuz.

Hatta AC kullanan arkadaşların, bir zamanlar gerçeklik açısından çok önemli bir üstünlük saydıkları (pek anlam veremesem de) trenlerinizi kafa kafaya çarpıştırma işini bile gayet güzel yapabiliyorsunuz.

Ama bence en önemli konulardan bir diğeri de digital sistemlerin 2 - 3 lokomotiften sonra analog sistemden çok daha ucuza gelmesi.

Benim Hornby grubu sistemler için yaptığım bir hesaba göre 3 lokomotifi analog sistemde kumanda etmek en azından 250 YTL civarında bir adaptör + kumanda masrafı gerektiriyor. Ama Hornby digital kumandayı aldığınızda (250-275 YTL civarında, diğerlerini bilmiyorum) 3 adet treni zaten digital olarak kımanda edebiliyorsunuz. Hatta Tepe Nautilusta sergilenmekte olan kurgumuzda bu sistemle 5 ayrı lokoyu aynı anda rahat rahat kumanda edebiliyoruz. Her ne kadar biz 5 lokoyu kumanda edebiliyorsak da kitabına göre 3 kumandadan fazlası için (10 adet loko) daha kuvvetli 4 amperlik bir besleme gerekiyor.

4 amper 16 voltluk bir AC besleme de aşağı yukarı 60 wattlık bir trafo demek. Bunun fiyatı da aşağı yukarı 20 25 YTL civarındadır.

Kısaca digital sistem uzun dönemde hem çok daha ucuz hem de daha gerçekçi ve kullanım/uygulama açısından çok büyük kolaylıklar getiriyor.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Mart 02, 2007, 10:47:05 »
Merhaba Arkadaşlar

Biraz acemi sorusu olacak ama her lokomotif dijitale dönüştürülebilirmi? Ya da lokomotifin dijitale dönüştürülebilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Saygılar
Burak

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mart 02, 2007, 22:40:33 »
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar.

Elimde nuh-u nebi den kalma iki adet lima lokom var yazılarınızı okuduktan sonra bunlardan birini dijitale dönüştürme hayalleri kurmaya başladım. Ama biraz uğraştıracak gibi görünüyor.

Teşekkürler, selamlar

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Mart 08, 2007, 17:24:00 »
Sevgili arkadaşlar

Bazı setlerin veya kumandaların üzerinde E-Z ibaresi var. Bu setlerin veya kumandaların dijital olduğu anlamına mı geliyor?

Burak

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 09, 2007, 09:09:59 »
Merhaba Erkut Bey

Ben de Bachmann'ın sitesinde gördüm zaten ama ürün açıklaması detaylı olmadığından anlayamadım o yüzden sordum.

Teşekkürler

Burak