Gönderen Konu: Arızalı Lokomotiflerim  (Okunma sayısı 4455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
Arızalı Lokomotiflerim
« : Nisan 30, 2014, 11:50:42 »
Herkese merhabalar.Elimdeki rayların temizleriyle yavaş yavaş bir küçük hat kurdum. 180x80 gibi. Elimde çeşitli markalara ait posta,yolcu,araç,yakıt,vinç gibi vagonlarım var.Buraya kadar herşey güzel.
Fakat en büyük sorunum elimdeki sorunlu çekiciler.1 adet fleishman 6 teker buharlı lokomotif,1 adet kleinbahn aynı tip buharlı küçük lokomotifim var.Bunların ikisinindede gerek dc motorlarda gerekse motor teker arasındaki aktarmayı sağlayan dişlilerde sorunlar var.Mesela fleishman tutmuş hepsine metal dişli kullanmış fakat arada 2 dişli plastik ve bunlar aşınmış.Motoruda zar zor çalışıyor.Her ikisininde motorları söktüm.Kömürleri temizledim.Bakır kollektörü zımparalayıp parlattım.Yatakları özel yağla yağladım.Tekerlere basan bakırların uclarını ve tekere dokunduğu yüzeyleri yine temizledim parlattım.Hatta metal tekerleri bile çok uğraşarak güzelce zımparaladımki raylardaki voltajı kayıpsız motora ulaştırabileyim.Rayları nasıl zımparalayıp temizlediğimi hiç anlatmıyorum bile.Birbirine bağlanan metal klipslerde dahil.

Anlayacağınız üzere benim şu ana kadarki model uğraşım metaller ve wd-40 lı zımpara arasında geçti. :( Ama inanın bunu bile yapmak çok ama çok büyük bir zevk benim için. Neyse akşamda depoda kolide duran rayları çıkarttım eve akşamda onları zımparalamaya başlıcam.
Konu nerelere geldi.Sonuçta ne kadar uğraşsamda motorların belli bir ömrü var ve illaki değişmeleri lazım.Tabi dediğim dişlilerde dahil.Bana ne önerebilirsiniz ??? Bunların sağlam çıkmaları falan bulunurmu?

Bu arada buharlı haricinde yine fleishman elektrikli çekicim var 8 teker.Sadece ön 4lüde motor takılı.Buda aynı şekilde motor çok ısınıyor bir gidiyor bir yavaşlıyor.Oğlumun oyuncak arabasını söktüm içindeki dc motora baktım buna uyuyor.Dişliside uydu ve taktım akşam.Çalıştı hemde acayip hızlı.Fakat motor daha düşük volt olduğundan buda su koyuverdi.
Peki şimdi ne yapıyorsun derseniz elimde birde Lima nın sabit 4 teker uygun bir çekici modeli daha var.Tek sorunsuz çalışan şuanda bu ve bununla idare ediyorum.Görüşlerinizi bekliyorum.Saygılar.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Arızalı Lokomotiflerim
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2014, 16:04:56 »
Mehmet kardeşim , bu tip yedek parçaları burda kimse satmaz ama bizler klüpte buluşup birbirimizden yedek parça temin edebiliyoruz. Trenlerinle bu cumartesi gel.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2014, 16:36:27 »
Merhabalar

Motorlar konusunda alternatifler buldum. Dilerseniz karaköy rıhtım tarafında elektronikçiler çarşısında dilediğiniz voltaj ve tork ta motor bulabilirsiniz ayrıca aynı bölgede eski teyp tamircisi bir bey buldum dişlilerde elinizdeki örnek ile ziyaret ederseniz belki bir alternatif bulabilirsiniz.

Bunların hiçbiri olmuyor ve burada da yedek parça bulamazsanız ebay.de de bazı satıcılar bu dişlileri 1-10 eu arasında satıyorlar

kolay gelsin

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2014, 19:31:25 »
Kemal bey ben zaten nereden bulabilirim diye merak ettim. Sizler bu konuda daha tecrubelisinizdir tabi. İlk firsatta ugrucam yaniniza.

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2014, 19:47:18 »
Evet sedat bey dogru. Aslinda eskiden kadikoy yazicioglundada bulunabiliyordu bu tip motorlar. Karakoy iskelenijn arkasinda abed han var. Burada hala bulunabilmesi lazim. Yok zaten kafaya koydum elimde baya yatkindir bu tip islere degistiricem artik. Birde dislileri bulursak tamamdir.

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 01, 2014, 00:47:51 »
Gece yarisini gecti hala zimparalamaya devam. Evin heryeri ray doldu ;D

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 03, 2014, 22:32:36 »
Bugün o kadar heves ettim prosese gelebilmek için ama geç oldu diye ugrayamadım. Umarım haftaya gelebilirim.

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 07, 2014, 11:03:23 »
Evet arkadaşlar. Bu sabah çok mutluyum.En sonunda kleinbahn lokomotifimin motorunu tamir ettim ve rayda ilk tecrübesini yaptım.Harikulade muhteşem bir zevk.4 yolcu vagonu bağladım ve banamısın demedi.Hoş beni rahatsız etmiyor ama bir lima'nın çekicisine göre rayda baya ses çıkarıyormuş.
Gelelim nasıl yaptığıma.Motoruyla çok uğraştım.Sorununu buldum ama bir türlü performans alamadım.En sonunda motorun içindeki rotoru ve kömürlerin bastığı kapağı çıkarttım.Daha önceden oğlumun bozulan dandik kumandalı arabasının içindeki motoruda söktüm.Kafasında plastik dişli vardı.Bu dişliyi sökünce öbür motorun dişlisi buna uymuyordu.Bende bu motoru trafoya bağlayıp çalıştırdım ve zımpara ile kafasındaki plastik dişliyi diğer dişli bunun üzerine girecek şekilde zımparalayarak incelttim.Artık zar zor girecek hale gelince metal dişliyi ocakta güzelce ısıtıp bu plastiğin üzerine geçirdim.Soğuyunca taş gibi oldu.Sonra bu motoru eski motorun gövdesinin içine soktum tam yerine oturabilsin ve alttan sabitleyebileyim diye.Bu kısmına pek özenmedim akşam geç oldu diye.Neyse içine bant sardım japon falan döktüm ve tam laynına getirip yerine monte ettim.Dişliyide biraz gresledim.Kablolarıda lehimledim ve sıra geldi denemeye.Bu kadar iyi olacağını tahmin etmedim.Takılan motor sanırım 12 volt değil ve fleishmann trafonun tam voltajı biraz fazla geldi ;D Ama mükemmel gidiyor.Çok memnun kaldım.Darısı inşallah fleishmann lokomotifin başına.Hanım bile artık sevindi bu kadar heves edip sonuç almama.
Lokomotif baya ağır fakat 4 vagondan sonra biraz pati çekiyor.Ben komple dağıttığımda tel fırça motoruyla bütün tekerlerin alt ve elektrik alabilsin diye içlerini parlatmıştım.Bu kadar parlatma acaba pati çekmesinemi neden oluyor.Orjinalda tekerlerde lastik falan yok.Benim diğer lokoda 2 tekerde lastik var.Sanırım yola iyi tutunsun diye.Normalmidir bu kadar pati çekmesi??

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #8 : Mayıs 07, 2014, 22:18:45 »
Ne zevkli iş değil mi ? Çalışmayan bir aleti sonunda çalıştırdın tebrikler.

Bazı lokolarda çekici lastik oluyor bazılarında olmuyor , bu normal , sanırım koyduğun motor küçük olduğu için çok hızlı kalkıyor ilk sebep bu , ayrıca 4 ağır vagon lastiksiz bir lokoya patinaj attırabilir , küçük lokolar genellikle manevra içindir 4-5 vagon çok gelir.

Ben lastiksiz lokolara bayılıyorum , çünkü yavaşça patinaj yapan bir loko çok daha gerçekçi , özellikle hafif patinajda seyre doyum olmuyor.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 08, 2014, 10:43:33 »
Ne zevkli iş değil mi ? Çalışmayan bir aleti sonunda çalıştırdın tebrikler.

Bazı lokolarda çekici lastik oluyor bazılarında olmuyor , bu normal , sanırım koyduğun motor küçük olduğu için çok hızlı kalkıyor ilk sebep bu , ayrıca 4 ağır vagon lastiksiz bir lokoya patinaj attırabilir , küçük lokolar genellikle manevra içindir 4-5 vagon çok gelir.

Ben lastiksiz lokolara bayılıyorum , çünkü yavaşça patinaj yapan bir loko çok daha gerçekçi , özellikle hafif patinajda seyre doyum olmuyor.

Kemal bey inanın muhteşem bir zevk.Ben tabi bu işlerde yeniyim ama elim biraz yatkın olduğu için uğraştıkça çözüm bulabiliyorum.Lokoyu rayın üzerine koyup voltajı verdiğimde o rayların üzerinde ilk yürüyüşünü görmem beni dahada gaza getirdi.Tabiki parasını verirsin alırsın yenisini kullanırsın ama eskiyle bu kadar uğraşıp sonuç almak dahada bir zevk veriyor insana.İnanırmısın 'eee yetti artık başlıcam senin trenlerine' diyen eşim günlerce uğraşıp başardığımı görünce oda çok sevindi.

Ben bunların manevra için olduğunu bilmiyordum.Ama zaten 4 vagon ve loko beraber boyu yeterli oluyor sürüş için.Tabi raylarda ilk kalkışdaki patinaj ayrı bir tat.
Motora gelince ben 12volt olduğundan şüpeliyim.Sanırım 6volt ve benim trafo biraz fazla geliyor.Hatta tam yolda resmen uçuyor.Ama yarın birgün motor bozulsada sorun değil.Rahatlıkla piyasadan alınıp değiştirilebilecek duruma geldi.Sizlerede çok teşekkür ederim destekleriniz için.