Gönderen Konu: Uzun İnce Bir Başlangıç  (Okunma sayısı 28755 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
Ynt: Uzun İnce Bir Başlangıç
« Yanıtla #60 : Mayıs 07, 2014, 00:32:25 »
Yardım için teşekkürler. Son kararım 1 - 1.5 cm kalınlığında su kontrası olacak sanırım :)

Bu arada bu akşam üst tablo ne olsun diye tartışırken seti kuracağım oda içinde alternatif bir yer çıkarma ihtimalim doğdu. Çok uzatmadan çizim olarak iki alternatifi de koyacam. İlk alternatifimi üzerinde yaptığım deneme plan olarak koyuyorum. her nekadar aşağı yukarı o planla başlayacam gibi gözüksede çok dikkate almayın :)

Asıl sorum kurgu konusunda tecrübeli arkadaşlar boyutları da hesaba katarak hangi masa düzenini tavsiye ederler :) İlki alan olarak biraz daha büyük olsa da yeni alternatif bana daha eğlenceli bir kurgu sağlayabilir gibi geldi ama şu an çok ortada kaldım. Şimdiden yorumlar için teşekkürler :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #61 : Mayıs 07, 2014, 08:02:05 »
Selam Alper, iş güç hepimizde büyük sorun vakit buldukça devam etmekteyiz. Bende masa kısmındayım senin planlarını inceledim. 1. Masa tipi senin için uygun 2. Masa tipi ise değil bence nedenine gelince 120 cm de trenlerin dönüşünü rahat yapabilirsin özellikle uzun tekerlek dizilimine sahip lokolarda. Masayı kendin yapmak istiyorsan güzel bir secenek ama cıkacak pisliği unutmamak gerekecek yaptırmak daha kolay olabilir. Kurguyu yaparken mutlaka sadece düz bir zemin olarak değil kot farkları yaratarak gerçekçiliğ sağlamış olursun. Kısıtlı alanına pekçok seyi birden yerleştirmek yerine belli bir arazi yapısını ve temayı işlemek gerçekçiliği hem arttıracak hemde keyif verecektir. 2. Tip masada manevra tipi bir kurgu hazırlanabilir mesela istasyon ve yükleme alanlarının olduğu ama sürekli trenlerin dönmediği tipte. Üst yapı için kavak kontrası kullanabilirsin kolayca kesebilmek bu kısımda büyük avantaj olacaktır (10mm) kısacası eger benim trenlerim dönebilsin rahat rahat diyorsan 1. Masa yok ben detay çalışıcam ve manevra yapacağım diyorsan 2. Masa daha uygun. Ben olsam 2. Masayı yapar manevralar yapardım. Yada en mükemmeli 2. Masayı yapar masa uclarından helixle 2. Kata indirir diğer taraftan masaya tekrar bir helixle çıkartırdım ki 1.  Masa gibi sürekli giden trenin ama buna karşılık detayları daha rahat görebileceğin tarzda bir kurgun olurdu. Göze güzel görünen pek cok kurgu duvar tipi kurgudur. Kolay gelsin.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #62 : Mayıs 07, 2014, 11:45:56 »
Selam Alper, iş güç hepimizde büyük sorun vakit buldukça devam etmekteyiz. Bende masa kısmındayım senin planlarını inceledim. 1. Masa tipi senin için uygun 2. Masa tipi ise değil bence nedenine gelince 120 cm de trenlerin dönüşünü rahat yapabilirsin özellikle uzun tekerlek dizilimine sahip lokolarda. Masayı kendin yapmak istiyorsan güzel bir secenek ama cıkacak pisliği unutmamak gerekecek yaptırmak daha kolay olabilir. Kurguyu yaparken mutlaka sadece düz bir zemin olarak değil kot farkları yaratarak gerçekçiliğ sağlamış olursun. Kısıtlı alanına pekçok seyi birden yerleştirmek yerine belli bir arazi yapısını ve temayı işlemek gerçekçiliği hem arttıracak hemde keyif verecektir. 2. Tip masada manevra tipi bir kurgu hazırlanabilir mesela istasyon ve yükleme alanlarının olduğu ama sürekli trenlerin dönmediği tipte. Üst yapı için kavak kontrası kullanabilirsin kolayca kesebilmek bu kısımda büyük avantaj olacaktır (10mm) kısacası eger benim trenlerim dönebilsin rahat rahat diyorsan 1. Masa yok ben detay çalışıcam ve manevra yapacağım diyorsan 2. Masa daha uygun. Ben olsam 2. Masayı yapar manevralar yapardım. Yada en mükemmeli 2. Masayı yapar masa uclarından helixle 2. Kata indirir diğer taraftan masaya tekrar bir helixle çıkartırdım ki 1.  Masa gibi sürekli giden trenin ama buna karşılık detayları daha rahat görebileceğin tarzda bir kurgun olurdu. Göze güzel görünen pek cok kurgu duvar tipi kurgudur. Kolay gelsin.

Ayrıntılı cevap için teşekkürler Koray Bey. Kot farklı ve yükseltili kurgu konusunda aklımda birşeyler var. Kesinlikle dümdüz olmayacak ama kendi başıma ilk kurgum olacağı için önce bir deneme planı kurup özellikle elektrik sisteminin kullanımını tam olarak pratikte anlamayı umuyorum.

Kurfu alternatifleri konusunda en azından sürekli dönebilecek bir hat olmasını istiyorum. Ama detaylar ve manevralarda kurugyu tek düzelikten çıkaracağı için daha heyecanlı olur diye düşünüyorum. Öte yandan helix fikriniz çok mantıklı geldi. Hiç düşünmemiştim. Ama helix kullanımı için biraz daha tecrübe sahibi olmam lazım diye düşünüyorum.

Bu arada 1. masa ile ilgili önemli bir detay daha vermeliyim. Doğru anlatamayabilirim endişesi ile ilk mesaja eklememiştim :) 1. alternatif masayı koyacağım alanın bir ucu U şekliden 3 duvar arasına geliyor ve 3 taraftanda duvara sıfırlanıyor. Ancak bu U alanın 120 santim değrinliği var. Yani masayı yerine koyduğumda bu alan biraz ölüyor ve ulaşım imkansız. Bu yüzden de aslında masam tekerlekli olacak ve ölü alana müdahale gerektiğinde yana çekilecek. Müdahale dışında 3 duvar arasında kaldığı için kurgunun bu alanda kalacak öğeleride biraz ölü alan oluyor. 2. masanın ise sadece uzun kenarları duvara dayanıyor. Bu durumda her yerine rahatça ulaşıp herşeye çok daha hakim olabiliyorum. Umarım doğru canlandırabilimişimdir gözünüzde :)

Yardımıcı yorumlar ve cevaplar için tekrar şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #63 : Mayıs 07, 2014, 22:46:08 »
İkinci masa şekli bence daha kullanışlı gözüküyor.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #64 : Mayıs 15, 2014, 12:32:27 »
Herkese selam...

Öncelikle masa seçimi konusunda "L" şeklinde masaya karar vermiş gözüküyorum. Hem daha alternatifli kurgu alternatifleri hem de odadaki yeri itibariyle kurgunun tümüne daha fazla hakim olabileceğimi düşündüğüm için buna karar verdim.

Bu arada masayı tamamlayıp ray kurgusuna geçmeden elimdeki malzemlerle ufak denemeler yapmaya başladım.

Bu noktada bir sorum olacak..özellikle çimen toprak gibi uygulamalar için malzemeleri taban yapıştırma için en uygun yöntem nedir acaba? Dün bir tabla üstüne çimen uygulaması çalıştım. Elimde hali haızrda bulunan bir yapıştırıcıyı tabana sürüp toz çimen malzemesini üzerine döktüm. Genel olarak başarılı olsa bile kuruduktan sonraki dökülmeler çok oluyor. Bazı yabancı videolarda taban yapıştırıcısına ek olarak en son püskürtme yöntemi ile yarı su yarı yapıştırıcı kullanımı görmüştüm ama içerik olarak Türkiye'deki mudaili nedir bilemiyorum.

Teşekkürler,
Alper

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #65 : Mayıs 15, 2014, 12:45:45 »
Son kat için yada yapıştırma için sulandırılmış beyaz tutkal yada bayanların saç spreyi :)

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #66 : Mayıs 15, 2014, 12:48:39 »
Son kat için yada yapıştırma için sulandırılmış beyaz tutkal yada bayanların saç spreyi :)

Herzamanki gibi çok hızlısınız Koray Bey. Ben de dün akşamdan beri beyaz tutkalmıydı acaba diye düşünüyorum ama biraz aptalca gelecek olsada beyaz tutkal beklenmedik bir renk karmaşası yaratmıyor değilmi :)

Bu arada karıştırma oranı %50 %50 midir?

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #67 : Mayıs 19, 2014, 19:32:41 »
Herkese iyi akşamlar..

Oda düzeni ve masa yapım aşamasına doğru ilerlerken arada tecrübe edinmek için balast ve çimleme teknikleri denmeye başladım. İlk balast denememin resimlerini ekliyorum aşağıda. Önce kullandığım tekniği yazayım:

1-Sabitlenmiş rayın üzerine herşey, kaplayacak şekilde elimdeki kumu döktüm. Öncelikle tam bu mesajı yazarken yanlış bir malzeme kullandığımı farkettim bu yüzden yorumları yazarken bu küçük(!) detayıda göz önünde bulundurursanız sevirinim :) Malzeme Faller'in Z ve N ölçek çok ince kumu
2-Kum fazlalaıklarını bir fırıça yardımıyla yaydım ve ray ortasını aralıkları taşmayacak şekilde temizledim
3-Tüm alanı minik bir fıs fıs ile suyla ıslattım

Bundan sonra tutkal uygulaması iki ayrı yöntem denedim

4a-Alanın yarısına damlalık kullanarak tutkal-su karışımını gezdirdim
4b-Dipğer yarısına ise püskürtme yönetmiyle tutkal karışımını uyguladım.

Resimler çekilirken deneme halen kuruma aşamasındaydı ama genel olarak kendimce fena olmadı desemde kendime kafama takılan önemli bir sorun var:

Resimlerde de göreceğiniz gibi tutkal uygulamasından önce rayın orta alanını iyice temizlesemde iki yöntem de tutkal uygulaması sonunda ray aralıklarındaki malzemeler dışarı taştı. Benim kurgum Marklin olacak ve raylarda K serisi. Şu an gördüğüm kadarıyla ortada taşma yapan ıslak malzeme marklin lokoların elektrik aldığı orta akım parçalarını (model tren jargonunda ne deniyor bilemiyorum :) kapatıyor. Şu an temizlemeye çalışlırsam malzeme ıslak olduğu için sadece daha fazla yayılıyor. Bu durumda gerçek kurguda bu uygulama elektrik sistemini engeller gibime geliyor.

Size üstadlardan nerede yanlış veya neyi eksik yapmış olabilirim yorum alabilirsem çok sevinirim.

Teşekkürler,
Alper

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #68 : Mayıs 19, 2014, 20:59:27 »
Alper bey merhaba,

Paylaştığınız resimlerden anlaşılmıyor ama rayın altına rayı yükseltmek için mantar vs gibi bir malzeme kullandınızmı? Kullanmadıysanız bunu mutlaka dikkate almalısınız. İkinci olarak da taşları mutlaka fırça ile sabır ile düzeltmelsiniz. Rayları ve ortadaki akım iletici metalleri de tüm balastlama işinden sonra temizlemeniz gerekir. Balastlama ile ilgili bir modelcinin çalışmasını paylaşıyorum.

Sevgiler

Ferda

« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2014, 21:04:22 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #69 : Mayıs 19, 2014, 22:38:25 »
Ferda Bey,
Herhangi bir yükselti kullanmadım. Aıkçası kendinden balaslı raylar dışında yükselyi kullanılması gerektiğini bilmiyordum. Ne kullanmam gerektiği ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

Resimler içinde teşekkürler. Resileri iyice inceliyorum ama hızlıca aklıma takılan bu resimlerde de damlalık yöntemi kullanılmış. Dediğim gibi kullandığım bir yöntem de buydum ama karşılaştığım sorun karışımı damlattığım zaman malzemenin sıvıyı hemen emmeyip alttaki balastları yukarı taşıması oldu. Tabi bu sorun ilk mesajımda yazdığım yanlış mazleme kullanımı da olabilir. Özellikle dikkat ettim benim kullandığım resimdeki parçalar benim kullandığım malzemeye göre daha irice.

Tekrar teşekkürler,
Alper

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #70 : Mayıs 19, 2014, 22:44:56 »
Alper bey bize uğrarsanız bir tane ballast spreader hediye ederiz. :)

Aşağıda uygulama videosu da var.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #71 : Mayıs 19, 2014, 22:54:31 »
Harun Bey bu süper bir icatmış :) Çok isterim edinmek teşekkürler

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #72 : Mayıs 20, 2014, 01:15:21 »
Alper kardeşim ,raylara koyduğun  balastlara önceden su püskürtüp iyice ıslatman ve sonra yapışkanı dökmen gerekiyor ayrıca yapışkanlı suyuna bir kaç damla deterjan katman tüm sorununu çözecek. ( fizik kurallarına karşı önlemler yani )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #73 : Mayıs 20, 2014, 01:46:46 »
Alper kardeşim ,raylara koyduğun  balastlara önceden su püskürtüp iyice ıslatman ve sonra yapışkanı dökmen gerekiyor ayrıca yapışkanlı suyuna bir kaç damla deterjan katman tüm sorununu çözecek. ( fizik kurallarına karşı önlemler yani )

Teşekkürler Kemal Bey.

Şu anda ikinci denememi bitirdim,

Öncelikle Ferda Bey'in tavsiyesi ile rayların altına karton kesip koydum. Yükselti şekil olarak daha derli toplu olmasını sağladı.

Bu sefer belki en önemli faktör olarak gerçek balast malzemesi kullandım. Daha ri taneli.

Önceden püskürttüğüm suyu sabunlu yaptım. İnanılmaz etki etti. Tutkallı suyu balast süger gibi emiyor :)

Henüz yeni kuruma safhasında ama şağıda fotoğraflarını paylaşıyorum. İlk denemyle karşılaştırmalı fotoğrf da var.

Yalnız halen önemli bir sorum olacak bilgili arkadaşalra. Tutkallı suyu ne kadar dikkatlide damlatsa rayların ortasındaki iletkenlere bulaşmamsı neredeyse imkansız. 3ray sisteminde bu ortadaki iletkenlerin tutkallı suya maruz kalması elektrik akımı açısından ne kadar sorun yaratır ya da yaratırmı? :/

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #74 : Mayıs 20, 2014, 04:00:17 »
Yarın uğrayın bir balast dökücü hediye edelim elle dökmeye uğraşmak hem çok uzun sürer hem de düzgün olmaz
.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #75 : Mayıs 20, 2014, 08:23:24 »
Kolay gelsin mutlaka balast dökücü edinin birtane. Döktüktükten sonra yapıştırma işleminin hemen ardından ortadaki alanları silin sorun yaratabilir elektrik açısından.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #76 : Mayıs 20, 2014, 08:50:36 »

Yapıştırmadan önce balastı alkol ile ıslatırsanız (su yerine) daha iyi olur. Alkol yerine kolonyada iyi netice verir, daha hesaplı.
  Yapıştırma için 1 ölçek beyaz tutkal 1 ölçek su ve birkaç damla mutfak deterjanı.
  Pipetleri medikal malzeme satanlardan bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #77 : Mayıs 20, 2014, 10:02:22 »
Yükselti olarak karton su ile temas ettiğinde deforme olacağından çok yanlış bir tercih. Proses'e giderseniz bu iş için hazır kesilmiş mantarlar var onları incelemenizde fayda var..
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2014, 10:37:46 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #78 : Mayıs 20, 2014, 10:32:41 »
Yükselti olarak karton su ile temas ettiğinde deforme olacağından çok yanlış bir tercih. Proses de bu iş için hazır kesilmiş mantarlar var onları incelemenizde fayda var..

:) onu tahmin edebiliyorum da şu an sadece method denemesi yaptığım için evde hızlıva bulabildiğim malzemeyi kullandım. Harun Bey'e balast dökücü için uğradığımda hazır yükseltilerede bakarım mutlaka.

Harun Bey ajansdan erken kurtulabilirsem mutlaka uğramak istiyorum bu akşam üstü ama yarına bir ihale var zor gibi. Bakalım.. :)

Sevgiler,
Alper