Gönderen Konu: bir tren kazası  (Okunma sayısı 5530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
bir tren kazası
« : Şubat 08, 2007, 21:32:17 »
eski bir resim altında açıklama bulamadım cem beyin bir fikri vardır belki

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
Ynt: bir tren kazası
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2007, 00:22:10 »
Bu kaza Bilecik yöresinde olabilir.

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2007, 00:50:57 »
tepeden aşağısı benziyor ama yukarısı benzemiyor bukadar ağaçsız alan hatırlamıyorum o bölgede tren geçtiği yerde. birde o bölgeden geçen en yüksek yer demiryolu hattı civardaki tüm köyler yol etrafında yani aşağı kısımda kalıyor.tünelin üst kısımıda dağ olsaydı ozaman daha çok benzerdi. bence başka bir yer
Uğu®

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2007, 16:41:46 »
Yanlış anlaşılmasın ama imtihan ediliyorum gibi geldi.Bu resmi bulabileceğiniz sadece bir yer var.Başka hiçbir web sayfasında bulacağınızı sanmıyorum.Ve o sayfada bu forumdaki bir çok arkadaş tarafından biliniyor.Orada da neresi olduğu yazıyor.Ama cihet olarak soruyorsanız Tavşanlı-Kütahya tarafına doğru düşüyor...
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2007, 16:45:40 »
Zaten yavaş gidilen bir tünelin çıkışında bu şekilde deray olmak zor değil mi ? Acaba bir ray hatası veya toprak kayması gibi bir hadise mi gerçekleşmiş olabilir ?

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2007, 16:47:59 »
Kamil abi gördüğün üzere o olayın olduğu tarihte sadece ben değil sen bile dünyada yoktun.Her ihtimal olabilir.Epey engebeli bir yapısı var o hattın.O olay üzerine yorum yapmak imkansız derecesinde güç.Her ihtimal olabilir.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 09, 2007, 17:06:44 »
imdat katarı ne yapabilir orada...sadece tespit yapmıstır.vinç ve donanım gerekli...
sanki yavaş çıkmışda hatta frende yapmısda yavasca heyalandan asagı kaymış gibi
muhtemel raylarda sorun var gibi duruyor

sunu buldum jimmy nin tarif ettigi sayfada sebebini anlayamadıgım ama kendisine saygımla adresi yazmıyorum

27. Ekim. 1964'ü 28. Ekim. 1964'e bağlayan gece, Ankara'dan 18:00'de hareket eden İzmir Ekspresi saat 2:48'de Balıkesir'e 61 kilometre uzaklıkta Dada ve Mezitler istasyonları arasında raydan çıkmış, trenin lokomotifi, furgon ve iki vagonu devrilmiş ve Gazellidere'ye uçmuştur. Olayda aralarında tren makinistleri Abdullah Ergin ve Mustafa Tunç'un da bulunduğu yedi kişi ölmüş, 26 kişi yaralanmıştır. Bu kaza sonucu DE 20 003* ıskat olmuştur (29. Ekim. 1964 tarihli Milliyet Gazetesinden, Ergin Tönük koleksiyonu).
* Bilgi: Sayın M. Fahri Güresin

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 09, 2007, 18:03:56 »
Abdurrahman bey, bravo, tarihçe açısından çok iyi yakalamışşınız ! 

İmdat treni üzerindeki ekipmanı kullanarak vagonları belki eski usul caraskal ile yukarı çekmişlerdir (fikir sadece).

Aslında bu fotoğraf başlı başına bir diorama konusu olabilir, teşekkürler Ömer bey.

« Son Düzenleme: Şubat 09, 2007, 18:13:15 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Şubat 09, 2007, 20:19:28 »
Abdurrahman abi drayman ekibi sadece tespit yapmaz.Eğer o drayı imdat ekibi kaldıramazsa kim kaldırır?Gerçi o dönemin imkanlarını bilemiyorum ama vinç,caraskal muhakkak vardır.Olayın gerçekleşme şekline bakılırsa o drayı kaldırmak baya zor.Ki tahminim Loko ve ilk 2 vagon olay mahallinde bırakılmıştır.Yani geriye çekmek için uğraşılmamıştır.Çünkü ıskat olduğu aşikar.Kurtarılacaklar zaten vinç,caraskal ve kriko ile kaldırılır.Yürüttüğünüz tahminler son derece mantıklı doğru ama daha öncede söylediğim gibi her ihtimal olabilir.

Saygılar..

Jimmy Cem

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Şubat 09, 2007, 21:19:43 »
tekrar selamlar. resmi yanılmıyorsam 19/12 öncesi kaydettim. çünkü evdeki bilgisayarımda kayıtlı idi. açıklama bulamadım diye o yüzden yazmıştım.yoksa sizi imtihan etmek ne mümkün cem beyciğim. ;) a.ustam çok güzel açıklamalar yapmış. keza cem beyde.bilmediklerimizi öğreniyoruz. ve daha öğrenecek okadar çok şey varki.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 09, 2007, 22:06:37 »
    Bencede Ömer bey öğrenecek okadar çok şey varki bir bilsen anlatmam.

mali...