Gönderen Konu: Z ölçek diorama ön çalışma  (Okunma sayısı 152761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma
« Yanıtla #100 : Şubat 24, 2014, 06:58:23 »
Evet dostlar, kumandanın genel fonksiyonlarını öğrendim. Makas dekoderlerinide bağlıyarak denemdlere başladım. 1 den fazla makas dekoderi kullanıldığı zaman her 1 dekodere id numarası vermek gerekiyor bu şekilde sistemdeki çakışmaların önüne geçiliyor. Her birine id numaraları verilerek yaptığım denmeler hatasız oldu. Her bir makasa yeni numaralar atandı böylece kumanda üzerinden isteğim makası kontrol etmek mümkün oldu. Sırada hem manuel hemde dijital olarak makas kullanımın deneme çalışmalarına gelindi. Bu deneme yapıldıktan sonra blok denetleyicisini kurup makas+blok denetleyici çalışmalar başlıyacak sonrasında da ilave olarak sinyalizasyon. Şimdilik denmeler olumlu yönde.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(sinyalizasyonla ilgili son gelişme)
« Yanıtla #101 : Şubat 26, 2014, 22:13:51 »
Bloktan önce sinyalizasyon konusuna yönelmeye karar verdim. Bunun sebebi sinyalizasyonu hem makas motorlarıyla hemde hemde blok denetleyicisiyle beraber kullanabilcek olmam. Elimdeki sinyalizasyonla slow motion makas motorlarıyla makas değiştirdiğim zaman 4 adet sinyalizasyon otomatik olarak değişmekte. Ancak burdaki problem sadece makas motoruyla mı yoksa hem makas hemde blok denetleyicisiyle beraber çalıştırıp çalıştırmamak. Bu şu anlama geliyor eğer tek başına makas motoruyla çalışırsa makas motoru değiştiğinde yol durumunu gösteren bir sinyalizasyon olacak. Ama her ikisini birden kullanırsam makas motoru değişmese bile karşı taraftan gelen bir tren geldiğinde makas bölgesindeki sinyalizasyon değişecektir. Doluluk algılayıcısıyla beraber. En azından böyle olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ilk denememi  blok algılayıcısız sadece makas motorlarıyla yapıyorum. Tabi burada şunu asla unutmamak gerekiyor zaten kullanım kılavuzunda da yazdığı gibi tam olarak bu kartın nimetlerinden yararlanabilmek için bilgisayar desteği gerekmekte. Bunun sebebi sadece dcc olarak kullanıldığı zaman bu tip seçimler yapmak gerekmekte. Bu sebepten dolayı bilgisyar için denemelere devam etmekteyim. Yakında bir video çekeceğim.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(dekoder çalışması)
« Yanıtla #102 : Mart 03, 2014, 10:34:13 »
Evet trenci dostlar çalışmlar devam etmekte bir yandan sistemi incelemeye devam etmekteyim bir yandan da trenleri yavaş yavaş hazırlamaktayım. İlk dekoder çalışmam başladı. Eletrikli bir lokomotif üzerinde. Marklinin yaptıklarına hayran kaldım desem yalan olmaz. Lokonun sağ ve sol raylarından elektrik akımını çok zekice plastik izolasyonlu üst kalıba 2 uç vererek geçirmişler. Buda işleri bayağı bir kolaylaştırıyor. Pek çok Ho lokomotifte olmayan bir özellik (eskilerden bahsediyorum) Ana kartı üzerinde biraz oynama yapmak gerekiyor (kesme işlemi) böylece dekoder takabilmek mümkün olabilmekte. Çok ince işçilik gerekmekte. Resimler yakında.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #103 : Mart 04, 2014, 00:54:43 »
Koraycım hep aynı şeyi yazıyorum ama pratikten önce bu kadar çok teorik çalışman harika. Tabi tüm bunları da  bizlerle paylaşmanda başka bir harika. Teşekkürler.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #104 : Mart 05, 2014, 13:07:59 »
Sağol Ferda Abicim, tüm gelişmeleri paylaşıyorum. Umarım benim gibi kişilere faydası olur. Gelelim geldiğim son noktaya. Katener eksiğimi tamamlamak üzereyim. Toplamda 165mm lik katener bağlantısından 150 adet gerekiyor. Kurgu için olmazsa olmazlardan benim için 100 adedini temin ettim. Kalanlarıda toplamaya devam ediyorum.Kurgu üstündeki görünen kısımın toplam uzunluğu 25metre. Baştan iyice planlamak gerekiyor sonradan eklemek oldukça zahmetli. Eğer kurguda kataner yapılacaksa özellikle köprü kısımları iyi planlanmalı. Nedeni köprü bağlantıları daha farklı olmakta. Birde özellikle istasyonlarda 3 lü yada 5 li kataner parçaları mevcut. Bu sayede daha gerçekçi görünümler sağlamak mümkün olabiliyor. Masa üstünde önce raylar sonra kataner döeşemesi yapıldıktan sonra yerleri işaretlenecek. Daha sonra tüm kataner sökülüp balastlalma ve eskitme işleminden sonra katanerler tekrar yerine yerleştirilecek. Böylece kolaylık sağlanacak. Tabi alt yapıdan sonra. Yoğunluktan resimleri yükleyemedim çok yakında.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #105 : Mart 05, 2014, 13:33:04 »
Z ölçekte katener direkleri arası ne kadar olması gerekiyor?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #106 : Mart 05, 2014, 13:37:30 »
İhsan abi ara mesafe 165mm ile 180mm arasında değişiyor.Ama daha uzunda mesela 2X165 mm koyup 2 direkle yapmakta mümkün.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #107 : Mart 05, 2014, 14:40:53 »
Ben de Marklin düşünüyorum

Ray bu alttaki tablayamı oturuyor,direk tabla birbirinden ayrılıyormu?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #108 : Mart 05, 2014, 14:59:41 »
Evet ayrılabiliyor İhsan Abi, tablayı önce raya sabitleyip sonrada direği takıyorsun. Gayet başarılı.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Evet model trenci dostlar çalışmalar devam etmekte. Tesadüfen forumumuzun üyesi meslektaşım aynı zamanda öğrencim olan Metehanzade ile karşılaştık. Sohbet muhabet derken z ölçekten konu açıldı. Kendisi evime çok yakın bir yerde oturuyor. Elindeki Z fleksi rayları ve makasları bana verdi. Kendisiyle beraber çalışma kararı aldık. Madem Loxx Bostancı var karşı atağımız MicroDenthist Z ekibi olarak kendimizi ilan ediyorum  :P. Metehanzade'nin daha önceden yapmış olduğu çok güzel kesit diaroması var. İhsan Abiyide gruba katarsak harika olacak. Artık dişhekimi hassasiyetiyle bakalım neler çıkacak. Metehanzade nin elinde fallerın car systemi var. Bir kaçını beraber inceleme altına alarak mevcut Z kamyonetleri faller cara çevirip hareketli hale geçirmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili yapılmış çalışmalar var. Bu konu inceleme altında. Bakalım neler çıkacak. Bir elin nesi var iki elin sesi var. MicroDenthist Z izlemeye devam edin  ;D çok yakında......

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
İhsan Abiyide gruba katarsak harika olacak.

Ne demek seve seve katılır yardım ederim

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #111 : Mart 08, 2014, 16:50:43 »
Vaaaaay ,  paralel oluşum ha ,  savaş başlamıştır............. ;D

Kim bilir ne montajlar yaparsınız artık....... :D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #112 : Mart 08, 2014, 21:13:46 »
paralel oluşuma haldunabi de katılmıştır....
koraycığım ben de bir kaç şeyle kurgunda tuzum bulunsun istiyorum...
neler olabilir ,bir ara konuşuruz...
sevgiler...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #113 : Mart 08, 2014, 23:37:44 »
Süper Haldun Abiyide paralel helix yapısına aldık daha ne isterim. İhsan abimde var . Loxx bostancıya micro cevabımızı vericez. Az zamanda çok işler başarıcaz .yaşasın Microdenthist Z :)

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #114 : Mart 08, 2014, 23:53:04 »
Denemeleri pleksi yerine kartondan yaptım, ama o bile gayet iyi oldu gibi.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #115 : Mart 09, 2014, 08:08:11 »
Harikasın abi süper olmuş. Emeğine sağlık.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #116 : Mart 09, 2014, 08:12:08 »
Çarşamba günü rayları ve lokomotifi getirip deneme yapalım abi .

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(ilk dekoder takıldı :) )
« Yanıtla #117 : Mart 13, 2014, 19:52:40 »
Evet Trenci dostlar çalışmalar devam etmekte. İlk tren dijitale çevrildi. Genel olarak evet oldukça zahmetli bir iş. 2 yol vardı önümde ya kart tasarımı yapacaktım yada direkt lehimleme yapacaktım. 2. yöntemi kullanarak dijitale çevirdim. Çevirme işlemimde dijitrax dz 125 2 fonksiyonlu transpording destekli chip kullandım. Işıklarıda bağladım. Böylece ışıklı dijital ilk trenim olmuş oldu. Toplamda 2 saat mesai harcadım bunun sebebi hem ilk oluşu hemde resim çekme gayretlerim oldu. 3 kutuplu bir motora sahip olduğundan endişelerim vardı ama cv lerle oynama şansım olması umut vericiydi. İnanılmaz bir şekilde hiç bir cv oynaması yapmadan çalışma şekli düşük hızlarda harika oldu. Çok şaşırdığımı söyliyebilirim. Hazır açmışken tamamen dağıttım lokoyu ve genel temizliğini yaptım. Normalde bu lokolar çok küçük olmalarına rağmen aşırı hızlı gidiyorlar (analogda) bunu hız sınırlandırması ve ivme değişkenleriyle değiştireceğim. Böylece sonuna kadar gaz verilse bile gerçekçi bir hızda gidecek. Yaşasın digital teknoloji :) neyse işte resimler:

Lokomotifimiz.

Dikkatlice açıyoruz malum çok küçük :)

Üzerindeki vidaları ve 2 adet ışığı çıkartıyoruz. Marklin ışıklar için kolay ve basit bir yöntem uygulamış. Soket tarzındaki yere direkt takıp çıkartıyorsunuz.

Görüldüğü üzere motor kısmına ulaşıyoruz. Yine marklin hem motor pabuçları hemde motor için çok kolay takılıp çıkartılan sistem yapmış. Bunada bayıldım çok rahat 2 dakikada motoru sökmek yada motor kömürlerini değiştirmek mümkün.

Tüm parçalar çok küçük olduğundan oldukça dikkatli ve düzenli çalışmak gerekiyor. (Kemal Abim bu sanaydı  ;D )

tüm parçalar bir arada amul parçalar küçüldükçe iş zorlaşıyor ve iyi planlama yapmak gerekiyor.

İşte çok güzel bir yöntemle + ve - kutuplar birbirinden ayrılmış. Metal kısımlardan bir tanesi artı kutup ötekisi ise eksi kutup. Voltmetre ile kısa devre durumuna bakarak durum tespiti yapıldı.

Kullandığım dekoder üstte koruyucu kılıflı hali. Malum Z ile çalışınca mm ler önemli oluyor mevcut kaidemin plastik olmasından dolayı izolasyona ihtiyacım olmadığından kılıfı çıkarttım.

Ufak tırnaklar yüzünden oturmayan yerleri törpüledim ve durum değerlendirmesi yaptım. Herşey yolunda sıra klavuza bakmaya geldi.

kömürler oldukça kirlenmişti  ve motor temizlik işleri yapıldı.

Malum üzerinde kendi devresi var bu devre üzerinde modifiye yapmak gerekiyordu. Gerekli değerlendirmeden sonra kesilecek yerleri belirledim ve kestim.

Daha sonra lamba kısımları lehimlendi ve makaronla yalıtım sağlandı. Özellikle lamba kısmı ön taraftaki metal elektrikli alanda olduğu için izolasyon sağlanmalıydı.

Tüm lehimleme işlemleri kılavuza göre yapıldı. Bu arada 3 adet bağlantı dekoderde koptu bu kısımları tekrar lehimledim. Oldukça minik lehimlerdi. Fazla kablolar sağa sola çevrilmeye gelmiyorlar. :)

Buda son hali. Herşey yerli yerinde makaronlar daha sonra ısıtılarak sabitlendi. İlk denemeler yapıldı süper çalışıyor.Temizlenmiş olmasıda çalışma durumunu çok değiştiriyor. Böylece Z ölçekte yapılabilecek dekoder çalışması ve çalışma şekli hakkında fikrim oluştu. Herşey yolunda Z ye devam :) Kapanmış halini çekmeyi unutmuşum oynamaya başlayınca aff ola :)

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #118 : Mart 13, 2014, 23:04:29 »
Koray muhtesem gorunuyor
bu arada tam zanaat işi olmuş o kadar kucuk ki ya da parmakların 1:1 hehehe neyse o kadar kucuk ki inanılmaz bir sey yapıyorsun bence bir saatçi büyütecide lazım :)) eline sağlık

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #119 : Mart 14, 2014, 02:01:54 »
Koray bey merhaba,

Önce ellerinize sağlık. Çok güzel bir çalışma oluyor, paylaşımlarınızda çok güzel.

Digitrax DZ125 çok güzel bir decoder. Ben HO ölçek araçlarımda çok kullanıyorum. Digitrax decoderlerin ortak olumsuz tarafı bağlantı kablolarının ve pin soketlerinin kaba oluşu. Malum Amerikalıların ilk tercihleri sağlamlık. Ben genelde soketleri ve kabloları tamamen değiştirerek kullanıyorum. Montajda esneklik sağlıyor. Bilginiz olsun istedim.

Güzel çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

Sevgiler, selamlar

Can