Gönderen Konu: vagon aydınlatma  (Okunma sayısı 11309 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
vagon aydınlatma
« : Mayıs 20, 2013, 15:45:30 »
herkese merhabalar sizlere kafama takılan bi soruyu sormak istedim.vagon aydınlatırken kullanılan aydınlatma kiti yerine elektrikçilerde satılan led şeritleri kullansak bir sorun olurmu ki şöyle kablolu olanlarını rayın iki kısmına değdirince yandı.bi sorun oluşmadı.bu kabloları tekerler bir şekilde ulaştırıp vagon aydınlatmak sorun olurmu. ???
teşekkürler.

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
Ynt: vagon aydınlatma
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2013, 16:37:28 »
Bu şekilde yapmış olanlar var forumda. örnekleyerek yardımcı olacaklardır. bence en önemlisi o tip ledlerin fazla aydınlık yapması. göze hoş gelecek şekilde ışığı yumuşatmanında bir yolu düşünülmeli. (şeridi yağlı kağıda sarmak gibi)

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 20, 2013, 19:13:22 »
Peki yönleri ne şekilde ayarlıyorsunuz  ( ileri ve geri ) ?

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2013, 19:40:00 »
ergün bey günışığı ledlerden buldum baya sarımtırak bir rengi var tabi sizin söylediğiniz gayet mantıklı ve uygulanabilir.sedat bey sizin dediğiniz far aydınlatması galiba.ben iç aydınlatmadan bahsettim iç aydınlatma direkt tekerleden elektrik aldığı için sürekli yanıyor.tabi manuel anahtar yapılabilir.tercih meselesi.benim anladığım bukadar pek uzman değilim aydınlatıcı ve öğretici bilgilere açığım.cevaplara ve ilginize teşekkürler.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2013, 21:54:07 »
Merhabalar daha önce yapılmış çalışmalardan bir tanesi
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3067.0
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2013, 22:09:53 »
teşekkürler koray bey işte tamda bunu söylemek istemiştim.basit metresi beş on liraya satılan led leri 12 volt a bağladınızmı yanıyor.yani bukadar teferruata  gerek varmı yokmu?pek anlamam ama burada devreler dirençlere falan bağlanmış.oysa led direkmen yanabiliyor raylara iki ucu değince.basitçe bağlasak sistemde lokolar zarar görürmü dirençlere ve devrelere gerek varmı.teşekkürler

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: Vagon Aydınlatma
« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2013, 22:21:56 »
alper bey merhaba

şu an ofiste vagon aydınlatma işiyle meşgulum

ledle aydınlatma yapıyorum parlaklık için direnc kullanıyorum

yarın fotograf yüklerim

ledlerin yönü oldugu için normalde sadece bir taraf yanarlar

her iki yöne yanması için köprü diyot kullanmanız lazım

köprü diot 4 bacaklı dır 2 bacagında  +ve - yön vardır

buralara ledin uçlarını  artı artıya eksieksiye gelecek şekilde baglayın diger ucları voltaja baglayn

bundan sonra tren hangi yöne giderse gitsin ışıklar sönmez

birde ledleri bagladıgın uclara kondansatör baglarsan tren giderken akım kesilmelerinde ledler yanıp sönmez

direnc baglarsan baştada söyledigim gibi ışıgın şiddetini kadüşürebilirsin ben bu şekilde yapıyorum
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 20, 2013, 22:27:02 »
çok teşekkürler serkan kardeşim aydınlatıcı bilgiler verdin.sanada kolay gelsin hevesle bekliyorum resimleri.birde bu kondansatörleri nereden temin ederim adı varmıdır? çok oldum ama bağlantı tam olarak nereye yapılır.

ayrıca bu çinliler acayip kardeşim öyle ucuza ledler çıktıki piyasaya adam 9 voltluk pille yanıp yanmadığını kontrol edip üçlü ledler halinde kesip satıyor.ve o üç ledde iki ucu pile değince yanıyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2013, 22:29:52 Gönderen: kun1 »

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
Ynt: Vagon Aydınlatma
« Yanıtla #8 : Mayıs 20, 2013, 22:32:27 »
ben 5 metrelik şerit led aldım piyasad metresi 1,5 tl ledler satılıyor ama ömrüde fiyatı gibi kısa diot ve kondansatör toplam 50 kuruş

hergün 3 -4 vagon aydınlatma yapıyoruz raylardan akım almak içinde bakır sac aldın 0,2mm kalınlıgında istedigimiz gibi kesip şekil veriyoruz
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 20, 2013, 22:41:44 »
tamam serkan kardeşim teşekkürler artık resimleri buraya eklediğinde bakarız kondansatörü falan nasıl bağladığını görürüm.sanada iyi çalışmalar yordum seni.iyi geceler.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2013, 10:29:01 »
merhaba

vagon aydınlatma ile ilgili resim ve acıklamalar

1 resim kullandıgım malzemeler

şerid led

köprü diod

1000 mikro frad 16 vold kondansatör

bakır plaka

diod un artı ve eksi uclarına kondansatörün artı ve eksi ucunu bagladım yönler cok önemli hem çalışmaz hemde kondansatör tres baglandıgında  bir süre sonra patlar

ledin atrı ve eksi ucunu kondansatör ve diodun artı ve eksi ucuna paralel baglayın sonra test için akım verin baglantıda hata yoksa led yanacaktır

akım kesince kısa bir süre yanmaya devam eder kondansatörün degerini yükselterek bu akım depolamayı arttrabilirsiniz

ben basit şekilde bagladım vagonun içi durumuna göre diod ve kondansatörü ayrı ayrı yerlere kabloyla uzatabilirsiniz

resimdeki vagonlarda orjinal ve ledli olanları görüyorsunuz

ikinci vagon benim ışıklandırdıgım

son vagon ise yine benim gün ışıgı renginde ışıklandırıdıgım vagon

direnc takarak ışıgın şiddetini düşürebilirsiniz

bakır plaka ile raylardan akım almak için bojiye montaj yapın

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2013, 13:17:13 »
serkan kardeşim ellerine sağlık güzel iş çıkarmışsın.resimler aydınlatıcı oldu teşekkürler.

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mayıs 22, 2013, 10:29:09 »
Serkan eline sağlık, verdiğin detaylı bilgiler için teşekkürler.

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #13 : Mayıs 23, 2013, 09:31:05 »

Serkan eline sağlık.

Bakır plakalıyı nasıl kestin ve yerleştirdin? Ayrıca nasıl ve nerelere leğimledin. Bunları da resimleyebilirmisin.

Syg Svg

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Haziran 03, 2013, 13:09:28 »
bir sorum daha olacak ben kondansatörü ledlere bağladığım zaman ki her yöntemini denedim ne olursa olsun kısa devre yapıyor.acaba nasıl bağlanacak hem serkan kardeşime hem bu işi bilenlere soruyorum resim olursa dadından yenmez vallaha.yanlışı bi yerde yapıyorum beni aydınlatırsanız sevinirim. ???
selamlar saygılar.

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Haziran 04, 2013, 20:20:11 »
sorum hala güncel.... ;D

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Haziran 04, 2013, 21:44:49 »
Kun  merhaba belkide haddim olmayarak cevabı yazıyorum ..

Kontandsator koyu renk olanını led e gidecek sekilde baglaman lazım daha onceki acıklamalarda da gorebıleceğin gibi bu sadece makas veya ray geçişlerindeki ısık dalgalanmalarını önleyecektır. Bunu şu sekilde de bertaraf edebilirsin dingillerden birinden orneğin (+) alıyor ise diğer dingildeki kutbu ( - ) yaparsan boyle bır sorun ıle karsılasma ıhtımalın duşuyor

Kopru diyot alırsan yonler farketmeksizin her iki tarafada giderken ışıkları yakmanda hiçbir sorun olmayacak.

Bu arada malzemeleri temin etmenin en kolay yolu selanik pasajı ( karakoydeki) her turlu malzemeyi alabilirisniz. Hatta kırmızı led (mikro) 1 mm ihtiyacınız var ise yük ve yolcu vagonlarında mukemmel sonuc vermektedır burada bulabilirsiniz

Sevgiler

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Haziran 04, 2013, 23:18:40 »
sedat  bey estafurullah ne demek ben her türlü bilgiye açım ve sizin verdiğiniz her bilgi belge başım üstüne.Yanlız ben kondansatör ü ledlere çok değişik şekillerde bağlamama rağmen kısa devre yapıyor.her yolu denedim muhakkakki atladığım bi yer var.bu sebeple açıklayıcı şema ve resim varsa onu istedim.eğer bana yardımcı olursanız çok sevinirim.elektronik cahili olarak her resme her ayrıntıya teşekkürler şimdiden.
saygılar.

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Haziran 05, 2013, 12:02:04 »
Kun

Kondansatorde bır uc koyu renkte olması lazım koyu renk olanı pozıtıf tarafa ve koyu renkte led e gıdecek sekılde bağlamınız yeterlı olacaktır. sız de yaptıklarınızı resımle ıletırsenız cozum bulabılırız

Ben acıkcası kondansator kullanmıyorum Serkanın kullandığı yontem oldukca ğuzel

Çevrimdışı kun1

• Alper
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Haziran 05, 2013, 13:51:11 »
serkanda kondansatör kullanıyor diye biliyorum resimlerde var gibi ama yanlışta olabilir???ayrıca lede eksi ucunu artı ucunu her neresi varsa her ucunu değdirdim banamısın demedi cızzztttt kısa devre.neyse bi çözüm bulacağız artık.teşekkürler.