Model Trenciler Kulübü > İzmir Grup Çalışmaları

İzmir MTK 2013 yılı ilk toplantısı

<< < (2/5) > >>

Teoman Kardaşlar:

Toplantımızda DE 24000lik incelemesinin ardından Sedat Bey’in buharlılarını incelemeye aldık.

Önce Br 38’in merdivenini tamir ettik. Br 58’in yürüme problemindeki sorunu çözdük. Daha sonra da Br 50 üzerinde eskitme
çalışması yaptık.

İsmail Bey’ e buharlıların çalışması hakkında, Ceyhan Bey bilgi paylaşımında bulunuyor.
Biyellerin çalışma sistemi ve bunların çok zor yerlerine monte edildiğini ve bundan dolayı buharlı modellerin üretiminin çok zor
olduğunu dile getiriyor.

Lokomotif üzerine yaptığımız eskitme ve kirletmenin nerelerde gerçekçi bir görünüm kattığını açıklıyorum.
Örneğin; tenderdeki su doldurma bölümünde sızan suların kireçlenmesi ve aynı görüntünün kazan bölümünde buhar aktaran
boruların vanalarının da altında bu kireçlenmenin olduğunu, bu yüzden model üzerinde de bu efektlerin verildiğini açıklamaya
çalışıyorum.

Yine lokomotiflerde zaman ile boya altlarında metal gövde de paslanmalar da oluşmaktadır.
Bu görüntüleri yansıtıcı pas etkisi de verilebilmektedir.

Tekerlek bölümlerinde ise yağ ve toz karışımndan dolayı kirlenmeler de görülmektedir.

Roco Br 50 modelin üzerindeki eskitme çalışmalarından birkaç görüntüyü paylaşıyoruz.

Toplantımız izlediğiniz gibi model incelemeleri, onarımı ve eskitme çalışmaları ile modeltrencilik çalışmalarında verimli bir
şekilde gerçekleşmiş oldu.

Toplantımıza, önümüzdeki haftalar içinde uygun bir zamanda tekrar bir araya gelerek, 
gezi ve inceleme çalışmaları ile devam edecek şekilde anlaşarak son veriyoruz.

Mertcan Doğan:
 Teoman Hocam resimler için ellerinize sağlık. Bu tür toplantılara katılmak isterdim ama durumlar müsade elvermiyor işte. Nasip olursa yarıyıl tatilinde İzmir'e gelip sizinle tanışmak istiyorum. Yazın İsmail Abi ile bayağı bir buluşma yapmıştık :)
Bu arada İsmail Abi, yine harikalar yaratmışsın. Derslerimin yoğunluğundan dolayı forumu uzaktan takip ediyordum. İsmail Abi'nin azmini görünce biraz ortaya çıkalım dedim :D Abi, yarıyıl tatilinde İzmir'e gelmeyi düşünüyorum. Senden detaylı bir 24000 istiyorum :) İstediğin teknik bilgi vb. varsa ayarlayabilirim.

İyi Forumlar.

c.doğan:
Arkadaşlar eskitmeler çok güzel olmuş.Tebrikler.

Esenkalın
Doğan

ismailozerbay:
teşekkürler mertcan :D model konusunda bende çok detaylı çalışmayı düşünüyorum. hatta bu konuda teoman hocamız ve diğer büyüklerimize yapmak istediklerimi en ince ayrıntısına kadar anlattım. tek derdimiz üretim sistemlerin bizden istediği datayı hazırlamak onun haricinde bir iki konu daha var. bunların başında ilk maliyetin yüksekliği geliyor. bu ilk maliyeti aşmanın tekbir yolu var seri üretim. onun haricinde üretim sayısı gönülden destek olacak kişiler tarafından bence aşılacaktır. resimleri dikkatli incelerseniz benim sadece deneme amaçlı modeli ürettiğimi göreceksiniz. amacımız bu sisteme bizim ayak uydurup uyduramayacağımızı test etmekti. şükür yaklaşık 15 günlük bir çalışma sonunda ayak uydurduk ve ne istediklerini detaylı bir şekilde anladım. şuan yapamayacağım model olmadığını düşünüyorum. tabi deneyimle neler yapabileceğimiz biraz daha gün yüzüne çıkacak. bu konuda ben ne gerekiyorsa yapmayı düşünüyorum. ama son maliyet ne çıkar hiç bilmiyorum.

serdartezgul:
Önümüzde ki günlerde yeni bir İzmir toplantısı olursa, bir dinleyici olarak katılmak isterim...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git