Gönderen Konu: Birlikte bir şeyler yapabilmek.......  (Okunma sayısı 5019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Birlikte bir şeyler yapabilmek.......
« : Kasım 14, 2012, 15:06:53 »
İşte , aptalca sebepler veya hırslar yüzünden tüm köprüleri atmadan , birlikte bir şeyler yapmayı becerebilen insanların eserleri.

2 günlük muhteşem bir trencilik şöleni , çok değil onda birini becersek razıyım.

Umarım zaman içinde bizler de buna benzer organizasyonları yapacak duruma geliriz.

link aşağıda , iyi seyirler.

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Ynt: Birlikte bir şeyler yapabilmek.......
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2012, 17:58:56 »
Kemal kardeş.İyi niyetin için teşekkürler.İnşallah ve maşallah meselesi......

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2012, 18:22:56 »
Çok keyifli bir etkinlik yapıyorlar..Naci abinin temennisine katılıyorum, inşallah...
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2012, 19:25:55 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Birlikte Bir şeyler Yapabilmek.......
« Yanıtla #3 : Kasım 14, 2012, 22:04:02 »

Kemal Bey, İtalya'da gerçekleşen bu güzel organizasyonu aktardığınız için teşekkürler.

Yapılan ortaklaşa kurgu çalışmalarında  yer alan tren modellerinin hepsi İtalyan Demiryollarının
modelleri oluşu da dikkat çekici.

Bizde böyle benzer bir çalışma yapılmasına yönelik önerilerinize yürekten katılıyorum.

İstanbul merkezli küçük bir kurgu platformu hazırlanıp, burada sadece TCDD içerikli lokomotif ve
vagonlarından oluşan tren modelleri ile modeltrenciler kulubü olarak bir etkinlik düzenlenebilir.

Böyle bir çalışmaya seve seve katılabilirim. Sizler, İstanbul'da olan MTK üyelerinden bir çok arkadaş
bu işi başarabilecek kapasite ve deneyime sahipsiniz. Ben de İzmir'den ve diğer şehirlerden gelebilecek
modeltrenciler ile bu oluşuma katkı sağlayabiliriz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Kasım 14, 2012, 23:50:15 »
Sevgili hocam senin şahsında tüm üyelerimize yazmış olayım.

Bu tip ortak kurguları ilk kez Dortmund fuarında gördüm ve çok imrendim , kumanda kısmında görev yapanlar diğer bölümdeki arkadaşları ile küçük el telsizleri ile konuşuyorlar ve işlerini çok ciddiyetle yapıyorlardı.( aralarında trenlere manevra yaptıran kadınlar bile vardı )

Evet , senin de  dediğin gibi ,  ortak bir planla belirlenmiş 50-60 santim eninde 100 santim boyunda bir sandığı yapıp evinde saklayacak ve yılda birkaç gün bir araya getirip oynayacak 15-20 kişiyi çok rahat buluruz.

Herkes kendi parçası üzerindeki ray ,makas , bina vs malzemeleri satın alır , plan çizildikten sonra sandıkların seçimini üyelere bırakırız , maddi durumu müsait olanlar daha çok ray ve makas olan parçaları yaparlar.

Üzerinde en çok ray olan ve mecburen en büyük parça olacak manevra ve tren toplanma alanını Harun dostumuza yaptırırız , klüpte bir yerde saklar.

Sandıkların ayakları da sökülebilir olursa sandık sahipleri onu gardrop üstü , masa altı ve benzeri yerlerde saklayabilir.

Vasıtası olmayan ve uzaktan gelecek arkadaşlar yüksekliği fazla olmayan , toplu taşım araçlarında korumalı bir kutu içinde bavul gibi taşıyabilecekleri sandıklar yaparlar.

Kumanda konusuna hep birlikte karar veririz.

Bunlar nispeten kolay kısımlar asıl zorluk bunları birleştirip oynayacak yeri bulmakta.( sadece İstanbul değil, Ankara-Eskişehir ve İzmir'de de olabilir )

Aslında alışveriş merkezleri artık bu tip etkinliklere çok açık ( müşteri çekmek için tabi ) ama oralarda rahat edebilir miyiz ? Bilemiyorum.

Spor salonları veya bazı etkinliklere açık geniş salonlar bulabilir miyiz ?

Haydi biraz beyin jimnastiği yapalım , fikri olanlar yazsın.
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2012, 23:55:13 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 15, 2012, 15:09:34 »
Böyle bir çalışmaya seve seve dahil olmak isterim. Tamamlanmış kurgu kurulu kalacagı süreye bağlı olarak kapalı halı sahalara bile kurulabilir. Ancak kurguda bütünlük sağlanması için yapım aşamasında da en azından kaba işleri bitene kadar bu parçaların birleşik olması gerek bence (benim düşünceme göre, siz ne dersiniz) ve bu problem olabilir.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #6 : Kasım 16, 2012, 00:03:22 »
oktay kardeşim.
buna benzer bir çalışmayı barbaros-nedim ve murt copuır kardeşim başlattılar.
ama kendi meksnlarında kendi imkanlarında.
şimdi linkini bulamadım ama bir bulan koysun...
sevgiler..

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Birlikte Bir şeyler Yapabilmek.......
« Yanıtla #7 : Kasım 16, 2012, 06:45:41 »

Modüler kugu çalışmalarını sürdüren, Nedim-Barbaros-Murat Beylerin yapmış olduğu çalışmalarıın linki

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3241.0

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #8 : Kasım 16, 2012, 13:32:56 »
Bence herşeyden önce bu işe varım diyen bir ekip oluşturulması gerekir. sonra bu ekip bir arada tartışarak imkanlar doğrultusunda harika bir iş çıkartabilir. Kemal beyin belirttiği kadar (15-20) kişi ile herşey olur. belki guruba kurgu için farklı şekillerde destek verecek kişilerde katkı sağlar (lojistik anlamda).

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 16, 2012, 15:20:32 »
Haldun ve Teoman abi teşekkür ederim. Yukarıda bahsettiğiniz kurguyu inceledim ve gerçekten çok güzel işler çıkarmışlar, imrendim doğrusu. İletişime geçip müsait bir zamanda bu kurguyu görmeye gitmeyi planlıyorum, hem de tanışmış oluruz.
Ergün'ün düşüncesine katılıyorum, bir ekip kurulması sağlanırsa bu işe gönül verenler çok güzel işler çıkarabilir, bence yetenek ve hayal gücü olarak yurt dışındaki hobidaşlarımızla aşık atabiliriz.

Tabiki ustalarımızın katkı ve destekleriyle  :) :) :)

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2012, 11:04:02 »
Kemal abi, bir araya gelerek böyle bir kurgu yapma fikrin çok güzel, bu fikri detaylandırman da,
ben de böyle bir oluşumun içinde olmak isterim vakit buldukça,
eğer toplanılıp bir kurgu yapılırsa, kurguda kullanılacak strafor ihtiyacını da karşılarım...