Gönderen Konu: yeni başlıyorum  (Okunma sayısı 6821 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
yeni başlıyorum
« : Mayıs 18, 2012, 13:57:24 »
Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım, birkaç gün önce tesadüfen sizden haberdar oldum ve bu konuya çok yabancı biri olarak mutlaka bu oluşuma dahil olmalıyım diye düşündüm.
bu hobiye yeni başlıyorum ve size sıkca karşılaştığınız bir soruyu sormak istiyorum,
yeni başlayan biri olarak başlangıç seti mi almalıyım ? hangi tür modeller bana uygundur,
doğa kurgusuyla beraber hangi model düşünülmeli ?
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
Ynt: yeni başlıyorum
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2012, 19:58:38 »

Merhaba Mesut Bey;

Aramıza hoş geldiniz. Keyifli paylaşımlar dilerim. Başlangıç setin nasıl olması senin fikirlerine ve düşüncelerine bağlı doğa temalı bir kurgu düşünüyorsan sadece kurgunu hangi döneme ait yapacaksan setini de ona göre seçmeni tavsiye ederim. Bir başka tavsiyemde digital set ile başlaman olacaktır. Bu konu ile ilgili forumu uzunca incele. Çok detaylı ve yararlı bilgiler bulacaksın. Acele etmeden çok iyi araştır.

Saygılarımla.

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #2 : Mayıs 18, 2012, 20:22:56 »
   Hoşgeldiniz

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2012, 15:52:55 »
hoşgeldin aramıza

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2012, 11:57:32 »
Merhaba dostlar,
hoşbulduk, iyi ki model trencilerden haberdar olmuşum, yıllarca içimdeki tutku açığa çıkmış oldu böylece, artık tut tutabilirsen,
ilk trenimi Harun bey yardım ve tavsiyeleri ışığında edindim, (Class 70 PowerHaul 70003 Freightliner)
ses ve ışık takviyeli treni digital decoder'la kullanmak, bu hobiye başka bir boyutta kazandırıyormuş onu anladım :)
umarım bir sonraki mesajımda resim ve görüntü paylaşırım.
Beni bu konuda zamanından epeyce ödün vererek aydınlatan Harun beye tekrar çok çok teşekkürler...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2012, 19:25:16 »
İlk setin hayırlı olsun arkadaşım , aramıza hoş geldin , umarım daha çok trenin olur.....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2012, 12:01:24 »
Hoşbulduk, Teşekkürler,
bende bu tutku zincirine dahil oldum sonunda,
şimdilik yere kurdum treni, masa yaptırıyorum ondan sonra kolları sıvayacağız süphesiz,
sizce masa üzerine strafor zemin koymalı mıyım, ayrıca rayları yükseltmeli miyim ?
rayların direk zeminde olması ne gibi handikaplara yol açar ?
yapacağım kurgu da nelere dikkat etmeliyim, bu konularda fikir verirseniz çok sevinirim.

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 24, 2012, 18:03:22 »
Mesut bey hoş geldiniz. Bende yeni başlayanlardanım, prosese arada sırada gidip diaroma için bilgi alışverişinde bulunuyorum. Yapacağınız çalışma için fikirlerime gelince, köprü, tünel içi vs. haricince zemin için strafor kullanmayın bir şekilde solvent bazlı yapıştırıcı kullanırsanız strafor erir. Ray yatagı olarak yapı marketlerde v.s. satılan 2mm lik mantar plakalar işinizi görür, ileride yapacağınız balastlama çalışmasında rayların zeminden yüksek olmasında yarar var ayrıca cimleme çalışması yaparsanız otomatikman zemin yükseleceğinden raylar alçak kalabilir. Kullanacagın lokomotiflere göre dönüş raylarını mümkün olduğunca geniş çaplı tut, buharlılarda bilhassa dar kurp lar sıkıntı çıkarıyormuş. Yine kullanacagın makasları bilhassa ekspres hatlarda uzun (ekspres) seç. Diaromanda dağ yapacaksan yapım teknikleri ile ilgili youtube de oldukça güzel videolar var.
Çalışmanda kolay gelsin. 

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2012, 17:15:53 »
OKtay Bey,
Ray altlarına yükseltme amaçlı mantar yerine sert strafor kullansam olur diye düşünüyorum, ne dersin ?
teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2012, 17:33:28 »
Ben de önce senin düşündüğün gibi strafor döşemeyi düşündüm ancak balastlama çalışması için uygun olmuyor ve rahat işliyemiyorsun (Deneme için balastlamada tutkal yerine solventli yapıştırıcı kullandım ve strafor eridi), yinde sen bilirsin.Mantar hem renk hem doku hemde işlenebilirlik bakımından daha iyi. İstersen Proses te hazır kesilmiş hornby raylara uygun ray yatakları var, Diaromanı oluştururken ray döşemeden önce genel kompozisyonu bu hazır ray yataklarını kullanarakta oluşturabilirsin. Ben bauhaus dan aldıgım izalasyon mantarıyla bu işi hallettim ve oldukça iyi oldu (sanırım 50cmx6m lik rulo 55-60 TL civarında).

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mayıs 26, 2012, 11:02:49 »
Balastlama işlemini nasıl yapmam gerekiyor, açıkcası hiç bilmiyorum.
kum dökmeden önce yapıştırıcıyı nasıl süreceğiz ray döşeli yüzeye,
bu konuda da bilgi sahibi değilim.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #11 : Mayıs 26, 2012, 21:20:13 »
sevgili mesut.
bugun klupte seninle tanıştıgıma cok memnun oldum.
1- sytropor,poliüretan vs gibi köpük malzemeleri taban malzemesi olarak kullanma.
2- adı geçen malzemeleri.. meyil dağ bayır gibi yerlerde rahatlıkla kullanabişlirsin.
3-klüpte gö5rdüğün gibi kontratabla bir altlık oluştur.
4- ray altlarına mantar yatak kullan.
5-şimdilik işin var.sana balastlama vs sırası gelincer yardımcı oluruz.zaten bir balast dökücü de alırsın ilerleyen gunlerde.
   tarifini yaparız.
6-gayet iyi giriştin.allah kolaylık versin. helk fırsastta sorun olursa sor . yardımcı oluruz.
7- sevgiler....

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2012, 23:27:04 »
Merhaba Haldun Abi,
verdiğin bilgi ve uyarılar için çok sağol, dikkate alarak oluşturacağım kurguyu,
masa kontratbla gibi olacak, aldığım raylarıda masa gelince kurarım artık,
balastlama işine dediğin gibi daha var, balast dökücüden Harun bey hediye etmişti sağolsun,
aklıma geldikçe sizlerden bilgi alacağım şüphesiz,
görüşmek üzere...

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mayıs 28, 2012, 10:22:13 »
Merhaba,
detaylı resim çekmeye ancak fırsat bulabildim,
gördüklerim ve duyduklarımla daha çok yolun başında olduğumu anladım :)
yardımlarından dolayı herkese teşekkürler...

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Haziran 07, 2012, 15:15:07 »
yeniden merhaba,
nihayet masa yerine kondu, bundan sonrası hiç kolay değil  ;)
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2012, 16:02:18 Gönderen: mesut kurt »