Gönderen Konu: Yeni başlayan için tavsiye  (Okunma sayısı 3840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı espagalata

• Forum Üyesi
Yeni başlayan için tavsiye
« : Mart 23, 2012, 11:55:27 »
Merhaba aranıza yeni katıldım. Forumu epeyce okudum. Bu bilgiler doğrultusunda oğlum için yurtdışından akrabam vasıtasıyla aşağıdaki linkteki seti almayı düşünüyorum. Bütçem başlangıç için 200$ Bu set başlangıç için iyi bir seçimmidir? Bu set hakkındaki yorumlarınızı ve alternatif önerilerinizi bekliyorum. Saygılar.

http://www.modeltrainstuff.com/Bachmann-HO-01314-Spectrum-Cavalier-Set-with-p/bac-01314.htm

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Ynt: Yeni başlayan için tavsiye
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2012, 22:58:37 »
Begendiyseniz alin. Yazilacak tavsiye edilecek cok sey olabilir ama dogru yol diye birsey yok. Herkesin dogrusu kendine. Markasi var olcegi var dijitali var analogu var iki rayi var uc rayi var. Cok sey var. Siz bi baslayin gerisi gelir. En dogrusu tabiiki minimum masrafla kendinize yada oglunuza en uygununu secmek. Okumusunuz incelemissiniz linkteki trenide arayip bulmussunuz. begendiyseniz icinize sindiyse alin. Fiyat cok makul. Olmadi satarsiniz.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı saka

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2012, 08:04:20 »
Sn Bul,

Bence sizin durumunuzda iyi bir seçim olmayabilecektir. Şöyle ki,
elinizde dijital bir lokomotif ("DCC onboard") ile beraber sunulan analog kumanda ile
parasını verdiğiniz nesnenin özelliklerini kullanamama durumunda kalacaksınız.

[Bu varsayım, elinizde zaten mevcut bir dijital kumanda olmadığı gerçeğinden hareket ediyor.]

Dijital bir loco set ve beraberinde analog kumanda paketlemesi(hibrit) özel bir ihtiyaçtan doğuyor
olsa gerek(!), acizane dikkat çekmek istedim... İlave bir Ez-Command (c)Bachman tedarik etmenizde
kumandaya mükerrer harcama yapmanıza sebep olabilir.

saygılarımla,
Kemal SAKA

Çevrimdışı espagalata

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 24, 2012, 10:25:28 »
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Analog kumanda uyarınız için ayrıca teşekkür ederim Kemal Bey. Ancak ne kadar araştırsamda fiyatı biraz daha esnetmeme rağmen HO ölçeğinde buharlı dijital kumandalı bir set maalesef bulamadım.

Şimdi önümde iki yol belirdi. Ya beğendiğim parçalardan seti kendim oluşturmaya çalışacağım."Bu bilgi seviyesiyle doğru parçaları alabilirmiyim bilmiyorum" Yada kolayına kaçıp 80$ daha verip artı bir dijital kumanda alacağım.

Temel bir dijital bir set oluşturmak için neler almak gerekir diye sorsam acaba çok şeymi sormuş olurum.

Saygılarımla...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Mart 24, 2012, 11:16:11 »
Alper kardeşim , önce aramıza hoş geldin diyeyim.

Gerçekten dijital ile başlaman en uygunu olur , Bachmann'ın Dynamis diye bir kumandası var ve çok kullanışlı , içinde bu kumanda olan bir start set varsa sana daha ucuza gelir . ( aslında bu kumandanın kablosuz olanı  proseste vardı ama bu aralar dükkan boşaldı var mıdır bilmiyorum )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı espagalata

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 24, 2012, 20:16:12 »
Hoşbulduk Kemal bey. Dediğiniz kumandanın dahil olduğu bir set bulamadım. Bachmann 36505 Wireless E-Z Command Dynamis DCC Controller
adı altında 120$ fiyatı var.

Seti kendim oluşturayım dedim beceremedim. Özellikle rayların seçimi noktasında tıkanıp kalıyorum. Sanırım ilk mesajımdaki set +  Bachmann 36505 Wireless E-Z Command Dynamis DCC Controller alacağım. Analog kumanda da dursun bir köşede napalım.

Set konusunda aklıma takılan bir hususta sadece oval ray sisteminin olması. Belli bir süre sonra sıkıcı olacağını yazmışlar. Ek ray paketlerine baktım. Hepsi 18" dönüş raylarına sahip. Setteki tren için minumum 22" yazıyor. Rayları bu nedenle tek tek seçerek almam gerekiyor. Ucuzu var pahalısı var. Birbirine uyumlumudur. Farklı farklı makaslar var. Zor vallahi. Araştırmaya devam. Çık işin içinden çıkabilirsen. :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Mart 24, 2012, 20:43:18 »
Alper kardeşim , eğer illa Amerikadan getirmen gerekmiyorsa , buradan alım yapabiliyorsan beni dinle.

Alacağın Bachmann setin hem trenini , hem rayını , hem de kumandasını kısa bir müddet sonra beğenmeyeceksin , her ne kadar Avrupalılar kabul etmese de bizler Avrupalıyız , Amerikan trenleri bizim gözlerimize yabancı ,aklın hep Avrupa trenlerinde kalacak ,  setini büyütmek  istersen , ki % 99 isteyeceksin , aynı raylardan bulman çok zor , ayrıca alacağın kumanda 110 volt olacaktır , yani pişmanlık , pişmanlık , pişmanlık.

Eğer İstanbuldan alışveriş yapabilirim diyorsan Prosesten kumanda ve ray bulmaya çalış ,Harun beyde hazır ray planları ve paketleri vardı bir zamanlar , sor onlara , Hornby raylar gayet iyi , hiç olmazsa her zaman aradığın bulunuyor , kumanda kalmışmıdır bilmiyorum , ellerinde 5-10  tane de lokomotif vardır herhalde. ( vagonlar bol )

Yok bu bana zor geldi dersen veya aradıklarını bulamazsan Ankarada Hobitime den bir Piko dijital start set al , en azından 3 sene pişman olmadan kullanırsın.Fiyatları da fena değil.Orda da ray , makas vs yedek parça bulunuyor.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.