Gönderen Konu: Kurgu planım hakkında yorumlarınız ve önerileriniz bekliyorum. (4. Versiyon)  (Okunma sayısı 13172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
  • Yer: SAMSUN
Arkadaşlar;
Elimdeki tüm malzeme ile bir plan hazırlamaya çalıştım. (Wintrack da başaramadım tünel yapıyorum alt katta kalıyor) Dağlarda tüneller var. Dağların arasında kalan kısım köprü arka fonda şelale olacak ve aşağıdaki göle dökülecek. (http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=170.0 3 nolu resimden etkilendim)
Sizlere bir kaç sorum olacak.
1- 325X190 cm ölçüsüne göre kullanışlı bir planmı?
2- Blokları nerelere koymalıyım?
Mehmet UYGUN
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2007, 10:41:28 Gönderen: uygun »

mali87

• Ziyaretçi
   Mehmet bey güzel bir kurgu elinize sağlık,görüşmek üzere.

mali...

ctekin

• Ziyaretçi
Mehmet bey selamlar,

Kurgu gerçekten çok güzel. Verdiğiniz ölçülere sığacağını sanıyorum ama sığmazsa boydan ve enden kısaltma şansınız var. Bence bu kurguyu mutlaka uygulayın, çok güzel!

Sevgiler,

Cem.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Mehmet bey, sanırım DC sistem kullanacaksınız. Bir tren hareket ederken, diğer trenlerin beklemesi gereken her yere blok yapabilirsiniz. Özellikle ana istasyon üzerinde makasların arasında kalan bölümler, sonra bafalı hatların hepsi (çünkü buralarda loko veya trenler bekleyecek), eğer isterseniz çevre hattınızı da birkaç parçaya ayırabilirsiniz, veya tünel çıkışına bekleme bloğu yapabilirsiniz. Konu biraz da sizin tercihlerinize bağlı. 

Önce ana istasyonunuzun blok planlamasını düşünmek iyi bir başlangıç olabilir.

Bu arada, planı geliştirmek adına, ana istasyon hatlarından içeri doğru dönen bir hat var. Bu hattı dönmeden önce tekrar ana istasyona makasla bağlayabilirseniz daha kullanışlı olabilir. İstasyonda en az bir tane de bafalı hat ekleyebilirsiniz, gerekirse bir lokomotifi buraya alıp, başka bir trene yer açarsınız. 

Sanırım orta kısımda görülen bölümü yükleme alanı şeklinde düşündünüz. Dağlık alan ve tünel kurgunun neresinde yer alıyor ?

Ölçüleriniz kurgu için gayet iyi.
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2007, 11:08:16 Gönderen: ktuzunalp »

abdusta

• Ziyaretçi
mahmet bey Bu marklin ray sistemimi olacak yoksa digerlerimi?onuda belirtirseniz..ilginç önerilerim olacak
saygılar a.usta

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
Mehmet Ali Bey, Cem bey, Kamil Bey ve Abdurahman bey İlginize teşekkür ederim.
Kamil bey;
Malesef marklin C kullanıyorum. Planda (Zaten sizden rica etmiştim sağolsun DE1100 Gürcan kardeşim dergiyi göndermişti sizin eklerinizde 3 nolu) bahsettiğiniz gibi ana istasyondan tek hatta düşüyor daha sonra ayrılıyor. Ama Marklinin sanırım en kötü tarafı elinizde yeterli malzeme olmayınca tıkanıp kalıyorsun. Benden de nitekim öyle oldu. Daha sonra 3. hattı içe çevirince açı problemi kalktı ve ancak denk geldi. Wintrack ı tam kullanamadım bahsettiğim dağlar ve şelale resimlerin sol alt kısmında yer alacak.
Abdurahman bey;
Yukarıda bahsettiğim üzere Marklin C kullanıyorum. Sizin ilginç önerilerinizide merekla bekliyorum.
Saygılarımla.
Mehmet UYGUN
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2007, 23:47:59 Gönderen: uygun »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Katılıyorum, Hornby makası üç raya nasıl çevirdiğini düşününce. Marklin ile Hornby makasların birlikte çalışacağı kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.   

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
Ayhan bey;
Çokda pişman değilim sadece biraz zorlandım tabbi teorikde uygulamaya geçince ne olacak bende bilmiyorum.
Saygılar.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
Abdurahman bey;
Önerilerinizi bekliyorum. :D
Mehmet UYGUN

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
Özgür bey selamlar;
Wintrack programım tam versiyon olmadığından save edemiyorum. Ama Türk aklı işte ekrandan fotolarını çekip saklıyorum. Yeniden kurmak 5 dakika alıyor :D
Onların fotoğraflarını gönderiyorum size. VGA formatında çektiğimden çok yer kaplamıyor.
Not: Planı elimdeki malzemeye göre hazırlamıştım sonradan 9 tane daha 24172 ray aldım. Boyuna ekleyeceğim
Yarın seyahate gideceğim bir kaç gün yokum. Ama rahatsız edeceğim.
Mehmet UYGUN

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
Ynt: Kurgu planım hakkında yorumlarınız ve önerileriniz bekliyorum.
« Yanıtla #10 : Şubat 01, 2007, 22:39:41 »
Sevgili arkadaşlarım;
Kamil bey 1 nolu bölgenin ana istasyon hattına bağlanmasını istemişti.
Abdurrahman bey 2-3 deki dar kurplardan hoşlanmadığını belirtti. İki ayrı yerden ana hatta dönmeyip karşıdan tek bir giriş yapacağım.
Başka önerisi olan varmı?
Saygılarımla.
Mehmet UYGUN

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 02, 2007, 14:33:03 »
Mehmet bey, izninizle size bir püf noktası vermek isterim:

Programda kayıt yapamasanız dahi, bilgisayar ekranındaki görüntüyü anında dondurup resim olarak kayıt yapabilirsiniz:

-Ekrandaki görüntüyü ayarlayın
-Klavyenizdeki "Print Screen" tuşuna basın (resmi belleğe kaydettiniz)
-Sonra herhangi bir fotoğraf programı açın (Photoshop, Paint vb., tercihen kırpma yapabilen bir program)
-Yeni dosya açın
-"Paste" (veya yapıştır) deyin
-Sonra resme "crop" veya "kırp" işlemi uygulayıp kenarlarda kalan program elemanlarını       temizleyin.   

Resminiz hazır, bu kolay yöntemden çoğu kullanıcının haberi bulunmaz.

« Son Düzenleme: Şubat 02, 2007, 15:24:35 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Şubat 02, 2007, 20:47:31 »
Kamil bey;
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Kullanacağım.
Mehmet UYGUN

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
Arkadaşlar;
Gelen tavsiyeler üzerine kurgumu biraz daha geliştirdim. Önerilerinizi bekliyorum. Bu kez 180X300 cm ölçülerinde oldu.
Saygılarımla.
R.Mehmet UYGUN
(Kamil bey dediğiniz gibi yaptım ama "kopyalama hatası" uyarısı verdi)

ctekin

• Ziyaretçi
Mehmet selamlar - artık "bey" lafını kaldırıyorum izninle,

Kurgu çok güzel görünüyor.

Ben olsam tek bir ekleme yapardım: soldaki minik ovalin alt sağ tarafından ana hatta birleşen bir makas koyarsan kurgu mükemmel olur. Bunu görüntü olsun diye söylemiyorum: Böyle bir düzenleme ile trenlerini tornistan etme şansı olur - büyük bir armut hat gibi.

Bence aşağıdaki iki alternatiften kırmızı olanı daha şık.

Son bir hatırlatma: üçlü makastan çıkıp sonlanan iki hatta makaslar ile bir yada iki hat daha eklemek iyi bir fikir olabilir. (Nasıl birşey düşündün o alan için bilmiyorum ama) böylece orayı loko park alanı olarak kullanabilirsin. sanırım elinde 3 - 4 tane loko var.

Sevgiler,

Cem.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2007, 09:01:22 Gönderen: ctekin »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Kırmızı veya mavi hattı oluşturduğunuz zaman açık bir "müselles" ortaya çıkıyor. Bu tasarım birinciye oranla çok daha iyi olmuş. 

avsalı

• Ziyaretçi
kamil bey yeşil ile çizdiğim hattın kaldırılması daha hoş olmazmı diye düşündüm o bölümün hatta bir faydası olmadığını düşünüyorum.siz ne dersiniz.

ctekin

• Ziyaretçi
Kamil selamlar,

Sonradan gördüğüm ve yazmaya fırsat bulamadığım şeyi yazmışsın :)

Farkında olmadan hem müselles, hem armut hatlı mükemmel bir kombinasyon çıktı ortaya. Fırsat bulur da kurguya başlarsam aynısını kullanmayı düşünüyorum: hani o küçük oval hat içine bir durak konulursa durakta duran loko armut hattı keser, bu durumda müselles kullanılır :)

Ömer selamlar, yeşille çizdiğin hat müsellesin kendisi. O hat çıkartılırsa müselles ortadan kalkar!

Sevgiler,

Cem.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2007, 17:46:48 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
Ayhan bey, Ömer bey, Kamil bey ve sevgili cem;
Önerileriniz için teşekkür ederim. Dikkate alacağım.
Ayhan bey;
Bir adet 24640 capraz geçişim var ama bir yerlere konduramadın bende cok istiyordum aslında. Cem'in önerisi doğrultusunda bir makas daha bulmam gerekiyor belki ana istasyon girişinde capraz geçiş ile makas tasarrufu sağlıyabilirim.
Cem;
 aynen söylediğin gibi o oval dönüşün düzlüğüne bir istasyon koyacağım. Belkide orada hattı çift yapıp ikinci hattı senin çizdiğin gibi (maviyi daha cok tuttum) karşıya devam ettireceğim.
Diğer taraftan birinci çizimimde yapmaya çalışmış ama becerememiştim o oval hattın arka kısımı tünelli ve köprülü olacak.   
Diğer taraftan oval kısıma giren dış hatta birde arka plan düşünüyorum o yüzden oval kısıma girerken açılı ray kullandım ki çakışmayı minimuma indereyim.
Tekrar teşekkürler.
Mehmet UYGUN

ctekin

• Ziyaretçi
Mehmet selam,

Ne yalan söyliyeyim, kıskandım kurgunu!

Düşündüklerin gayet güzel gözüküyor. Sana bu aşamada son tavsiyem kurguyu çok fazla doldurmaman ve zorlamaman olur. Ama tabi bu benim şahsi beğenim: zorla doldurulmuş kurguları pek sevmiyorum. Bence bir kurgudaki en önemli özellik büyüklüğe göre yeterli miktarda tema seçip onları uygulamak - fazlası insanın başını döndürüyor.

İyi çalışmalar.

Cem.

Not: lokoyu bugün veremedim, çok yoğundum, yarın vereceğim.