Gönderen Konu: Lokoların sürekli takilmasi  (Okunma sayısı 4851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
Lokoların sürekli takilmasi
« : Şubat 12, 2012, 23:30:05 »
Değerli trenseverler
Beni artık sorularımdan dolayı tanıdınız
Bugünkü sorularım sunlar
Su anda evimde ic ice gecmis iki oval hat ve birbirlerine geçiş sağlayan makaslarim var.lokolar hatlarda giderken kesik kesik gidiyor ve zaman zaman takılıp kalıyor zaman zaman ise lokolar duzgun gidebiliyor ama her aksam bu kesik gitme ve takilma sorunu oluyor raylar hornby ve makaslarda akımın kesilmesini engelleyen ufak metal parçaları takılı durumda kontrol kalemi ile lokolar takıldığı anda baktığımda güç kesilmemiş duruyor rayların toplam uzunluğu 16 m .tek besleme yeterlimidir  bu geçici kurguyu Harun bey anyway programını kullanarak yaptı raylarda elektrik varken bu kesik kesik gitme ve takılma nerden kaynaklaniyor olabilir

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Lokoların Sürekli Takilmasi
« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2012, 00:01:44 »
Temizlikle alakali olabilir raylari ve lokolarin akim alan yerlerini iyice silin. Gene devam ederse lokonuzun baska bir sistemde deyin. Sorun varsa dekodernizle alakalidir . Sorun yoksa kumandaniz sinyalleri dogru gondermiyordur. Tabi sisteminiz digitalse

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
Ynt: Lokoların sürekli takilmasi
« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2012, 00:47:03 »
Rayları fircaliyorum sorun olacağını zannetmem ama logoların nası temizlenecegini bilmiyorum kaldığı 2 haftalık lokolar bu ölçüde kirleneblirmi Sistem digital dekoder derken lokolarin  içindeki dekoder mı yoksa kumandadami sorun var tam anlayamadım
İlginiz için çok teşekkürler ayrica

Çevrimdışı selcukm

• Selçuk Mustafa
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2012, 09:23:51 »
Raylara beslemeyi tek noktadan mı verdiniz?
Raylar neyin üstünde ve sabitlenmiş midir?
Selçuk Mustafa

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 13, 2012, 09:45:31 »
Evet rayların beslemesi tek noktadan ve henüz kurgu aşamasında olduğu için raylar parke üzerinde dürüyor ama sabitlikleri fena değil.

Çevrimdışı selcukm

• Selçuk Mustafa
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 13, 2012, 09:55:32 »
Raylarınız bence tek noktadan beslemek için çok uzun. Denemek için 5-6 noktadan besleyin. Güç kaynağı tek olabilir, bu güç kaynağından 5-6 çift kablo çıkartıp eşit mesafelerde raylara bağlayın. Takılma oluyorsa kabloların bağlantı noktalarına yakın mı uzak mı bir bakın.

Raylar sabitlenmemişse lokolar ray bağlantı noktalarından geçtikçe rayları birbirinden ayırır. İlk turu attığınızda giden loko 10 tur sonra gitmiyorsa bundan olabilir, sadece 10 turda kirlenme ihtimali düşüktür.
Selçuk Mustafa

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Şubat 13, 2012, 10:04:51 »
Çok teşekkürler .anladığım kadarı ile besleme 3 metreye bir gibi olacak ve raylar sabit olacak peki besleme rayları kumandaya nasıl baglanabilir

Çevrimdışı selcukm

• Selçuk Mustafa
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2012, 10:14:36 »
Kurguya karar vermeden rayları sabitlemek angarya iş çıkarır, bu adımı şimdilik atlayın.

Birden fazla besleme rayı da almanıza gerek yok. Denemek için bir çift kabloyu kumandadan çıkartıp besleme rayına girin, oradan paralel alıp 2-3 metre sonra bir raya alttan bir şekilde tutturun, bu şekilde aynı çift kabloyu 2-3 metrede bir raylara bağlamış olun. Böylece raylara paralel bir elektrik hattı döşemiş olursunuz. Sorun çözülürse problemin kaynağını bulursunuz.
Selçuk Mustafa

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #8 : Şubat 13, 2012, 12:09:25 »
Bir kurguda en çok dikkat edilmesi gereken bölümü ray döşemek

Hornby raylar metal kalitesi bakımından üstün ama birleşme yerlerinde sıkıntılar çıkabiliyor

Siyah kırık çizgi ile belirttiğim gibi  rayın birleşme yerlerinde yükseklik farkı oluşabilir
Bu fark elle gözle fark edilmeyebilir bir maket bıçağının keskin yüzünü rayda gezdirerek bunu tespit edebilirsiniz
1/87 ölçekte 1 mm yükseklik farkı ciddi bir rakamdır

Bu resme göre loko soldan sağa doğru hareketinde bir problem olmaz sağdan sola harekette takılma oluşur

Rayların bu birleşme yerlerindeki açıklıklar ve yükseklik farkları lehimle doldurulup tesviye edilip düzeltilmesi gerekir

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Şubat 13, 2012, 14:49:44 »
Bir kurguda en çok dikkat edilmesi gereken bölümü ray döşemek

Hornby raylar metal kalitesi bakımından üstün ama birleşme yerlerinde sıkıntılar çıkabiliyor

Siyah kırık çizgi ile belirttiğim gibi  rayın birleşme yerlerinde yükseklik farkı oluşabilir
Bu fark elle gözle fark edilmeyebilir bir maket bıçağının keskin yüzünü rayda gezdirerek bunu tespit edebilirsiniz
1/87 ölçekte 1 mm yükseklik farkı ciddi bir rakamdır

Bu resme göre loko soldan sağa doğru hareketinde bir problem olmaz sağdan sola harekette takılma oluşur

Rayların bu birleşme yerlerindeki açıklıklar ve yükseklik farkları lehimle doldurulup tesviye edilip düzeltilmesi gerekir

Çok teşekkür ederim ilginize tekrar kontrol edeyim rayları bu durumda

Çevrimdışı bir_bölü_yirmi_iki_buçuk

• Forum Üyesi
  • çaylak :)
« Yanıtla #10 : Şubat 28, 2012, 15:04:05 »
Değerli trenseverler
Beni artık sorularımdan dolayı tanıdınız
Bugünkü sorularım sunlar
Su anda evimde ic ice gecmis iki oval hat ve birbirlerine geçiş sağlayan makaslarim var.lokolar hatlarda giderken kesik kesik gidiyor ve zaman zaman takılıp kalıyor zaman zaman ise lokolar duzgun gidebiliyor ama her aksam bu kesik gitme ve takilma sorunu oluyor raylar hornby ve makaslarda akımın kesilmesini engelleyen ufak metal parçaları takılı durumda kontrol kalemi ile lokolar takıldığı anda baktığımda güç kesilmemiş duruyor rayların toplam uzunluğu 16 m .tek besleme yeterlimidir  bu geçici kurguyu Harun bey anyway programını kullanarak yaptı raylarda elektrik varken bu kesik kesik gitme ve takılma nerden kaynaklaniyor olabilir

Bu gibi sorunlarda sorunu bulmak için, dikkat edilmesi gerekenler.

Takılma yapan lokomotifin kondisyonu ? Motor ve Tekerlek durumu ? Motor ve tekerlek arasında ki Kablo / bakır metal parçaların temizlik durumu ve tam temas edip etmediği ?

Tek bir marka mı takılma yapıyor ? Yoksa 3 - 4 farklı tipte / markada lokomotif denendi ,hepsi mi takılıyor ?

Rayların temizlik durumu ?

En önemlisi de, düz raylar aynı eksende olmalı, aynı yükseklikte olmalı. Masanın bir başından baktığınızda düz rayları bir çizgide görmeniz gerekir, yarım mm lik bile sağa sola kaçsa, bu lokomotif göbek ata ata, arkasını ata ata gitmesine sebep olur. takılma yapmasının sebebi budur ? birde şuna dikkat etmeli . iki düz rayın birleştiği noktada mı takılıyor ? yoksa mesela, 13 cm lik kısa bir lokomotif, düz rayın ortasındayken bile takılma ve göbek ata ata, tekleyerek ilerliyor mu ? sadece geçiş yerlerinde yapıyorsa, raylar muntazam durmuyordur.

düşük kondisyonlu da olsa, tüm ikili sistem de ki lokomotifler tüm 2 li sistem standart düz ve standart dönüş raylarından oluşan kurgularda çalışır. Ray seçme durumu, makasa markasına göre değişir. Her lokomotif , her makasta çalışmaz.

ortalama 20 cm lik uzun lokomotifler (ingiliz demir yolları) her açı da çalışmaz. Ama manevra lokomotifler, her açı da çalışır.

90 küsür parçalık dev kurgumu muntazam sabitleyene kadar, rayı besleme sorunu hariç, bu konunun açılmasına sebep olan sorunları bende yaşadım. dikkat ve azim ile zamanla çözmüştüm. ve ilerleyen günlerde kusursuz bir şekilde çalışır hale geldi.

rayların sabitlenmesi çok önemli. en sağlam yol, çivi çakmak. ve zemin halısı da önemli titreşimi almamlı, uğultu yapmamalı, plastik yemek masası üstüne rayları koyarsanız, uğultu yapar. tat vermez. tekerlek seslerini bastırır. raylar sabitlenmez ise, eski çamaşır makineleri gibi yürür !!! ve bu rayların açılmasına ve akımın kesilmesine sebep olur.

dev dioramamı tek bir adaptör ile beslemiştim. elektirkli 3 makas ve sinyalizasyon sistemi için ise, 4 iki adaptör daha kullanıyordum. bunlar lokomotifin aldığı akım ile alakası yoktu. raylarımı döşeyip ilk kullanım günümde 1 saat bile çalışmadan, 2 lima adaptör bozulmuştu. sonra 3. olarak mehano adaptör ve hız kumandası denedim. halen aynı mehano adaptörü kullanıyorum.

mehano kaliteli ve sağlam bir marka. ürünlerine güveniyorum. Şuan piyasa da Türkiyeye gelmemiş, ve alıcısı olmadığı için de gelmeyecek üst düzey özel ürünler var. Tabi ki pek çok büyük firma ile yarışamaz ama, Lima nın önce ki yıllarda üretmiş olduğu bazı ürününden daha kaliteli. Limanın da detaylı ve detaysız basit, camı olmayan western tarzı vagonları ve gene camsız inter city  vagonları var, bir de pantograflı ,üst düzey malzeme kalitesi ile, emsalsiz modelleri var. Işıklı vagonları var.

Lima adaptörler, az kullanılmış yeni ürünler olmasına rağmen dayanmamıştı. Ray uzunluğu ne kadar olursa olsun, tek bir adaptörün, yeteceğini düşünüyorum. Adaptörler arasında kalite farkı şöyle olur. Her 12 volt adaptör, yük binmediğinde yani, ölçü aleti ile kontrol ettiğinizde 12 volt verebilir. Kaliteli olan , lokomotif çalıştığında da düşüş olmadan, 12 vermeye devam eder. Ama kaliteli olmayan adaptörler, lokomotif çalıştığında  7 - 8 lere düşüyor ise kötüdür. sağlıklı bir kullanım olmaz.

kendi tecrübemi ve bildiklerimi dilim döndüğünce paylaşmaya çalıştım, kusurun olduysa affola. saygılarımla :)

« Son Düzenleme: Şubat 28, 2012, 15:09:17 Gönderen: bir_bölü_yirmi_iki_buçuk »