Gönderen Konu: Sorunlu baslangic  (Okunma sayısı 2640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
Sorunlu baslangic
« : Şubat 07, 2012, 22:37:36 »
Değerli dostlar
Yeni başlayanlardan herhalde en çok soru soran ben olacağım umarım böyle devam etmez 10 gün önce başlayan maceram sorunlarla devam etmekte.
İlk sorun yurtdışından aldığım esu lokonun tek yon ışıklarından birinin yanmamaya başlaması oldu ikinci sorun raylara elektrik gücünü veren rayın bozuk çıkması oldu neyse ray sorunu fabrika elektrikcilerinin müdahalesi ile giderildi.
Daha sonra esu lokonun tek bacasından duman çıkmamaya başladı.
Ama bunlar yetmezmiş gibi şimdide Tcdd 45161 lokosu rayda giderken sürekli kesik kesik gidiyor ve takılıp duruyor.
Bu kesik kesik gitme sorunu ve lokonun takılması sizce ne anlama geliyor?
Bu gibi sorunların bu sıklıkla yaşanması normal mı yoksa kötü şans ve tecrubesizlige verelim?

« Son Düzenleme: Şubat 07, 2012, 22:43:42 Gönderen: yasar »

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Sorunlu baslangic
« Yanıtla #1 : Şubat 07, 2012, 23:17:38 »

Yaşar Bey;

Öncelikle aklıma gelen problemin raylardan kaynaklandığıdır. Eğer raylarınız eski veya masif olmayan Lima ve benzeri markalardan oluşuyor ise kısa zaman içinde rayların tekerleklere temas eden kısmında korozyon benzeri lekelenmeler oluşuyor. Benim raylarım eski ve geneli Lima olduğundan benim başıma çok geliyor. Her seferinde ince zımpara ile temizlemem gerekiyor. Eğer birden fazla lokoda sorun yaşıyorsanız elektrik bağlantılarında da kesiklik olabilir. Bunları tekrar kontrol etmenizde fayda var.

Rayları temizledikten sonra da lokoların tekerleklerinde de bu raylardan kaynaklanan kirlenmeler oluşuyor. Buna da dikkat edebilirsiniz.

Küçük bir ihtimal kontrol ünitesinden kaynaklanan bir sorun olabilir. Kullandığınız ünite dijital ise tek tek lokoları tekrar kodlayarak deneyebilirsiniz.

Not: Raylarda bu problemi yaşamamak için uygun markalardan biri HORNBY. Masif olması ve alaşımı iletkenliğini arttırıyor ve korozyon oluşmuyor...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Şubat 07, 2012, 23:42:32 »
Yaşar bey,

Yeni başlayanlarda en çok karşılaşılan problemleri yaşıyorsunuz. Çok basit bir şey de olabilir. İyi temas etmeyen bir ray bağlantısı bile haliyle yeni başlayanların daha önce karşılaşmadıkları birşey olduğu için büyük bir problem gibi gelir. Bazen dumanı çıkmayan bacaya duman sıvısını koymayı unutanlara bile rastlıyoruz.

TCDD lokoyu isterseniz bize gönderin bakalım dekoder veya pickup bağlantılarında bir kopuk, temassızlık var mı.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 07, 2012, 23:47:40 »
Teşekkür ederim yanıtınız için .ama benim raylarım hornby ve sıfır .üstelik esu loko aynı anda aynı ray sisteminde normal çalışıyor 45161 başlangıçta daha çok takılıyor ve calistikca biraz açılıyor .yavaş hızlarda giderken takılma çok daha sık oluyor hız arttıkça takılma azalıyor ama sıfirlanmiyor.

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 07, 2012, 23:53:02 »
Harun bey teşekkürler
Haftaya hava koşulları sorun çıkarmarsa kendim gelecegim lokoyu getiririm duman yağını dikkatlice koymama rağmen sorun var bakalım bir kere daha deneyeceğim en kısa zamanda