Gönderen Konu: Portatif Kurgu  (Okunma sayısı 13336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Portatif Kurgu
« : Aralık 28, 2011, 00:36:04 »
  Kıbrıs'tan herkese merhaba.
  Uzun süredir yapmayı düşündüğüm ilk kurgumu yaklaşık 3 aylık bir çalışmayla % 85 civarında tamamladım ve devam ediyorum. Şu ana kadar tamamladığım ve müteakiben yaptığım çalışmaların resimlerini buradan paylaşacağım.
   İlk kurgu tecrübem olmakla birlikte bu kurguyu yakın zamanda sökeceğimden geçici yaptığımı belirtmek isterim. Bu nedenle çoğu objeleri kolay sökülebilir şekilde yapmaya çalıştım.
  Yapım aşamasında büyük oranda değerli üyelerimizin çalışmalarından faydalandığımı belirtmek isterim.

Dar çalışma odama 225x140 ölçülerinde kurgu masasını sığdırmayı başardım. Ayaklar profil demir, üzeri  mdf. Üç parçadan oluşturdum.
  Masa üzerine 5 cm.lik strafor köpük döşedim.
  Çok fazla alçı boya işine girmeden elimde bulunan hazır baskı arazi, yol, yeşillik görüntülerini zemine döşedim.Kalan boşlukları renkli kartonlarla  destekledim.
  Tünel üzerindeki yükseltiden geçirmeyi planladığım tek hat için  yükselen doğal arazi kesimini strafordan hazırlayıp yeşil kartonla kapladım.

« Son Düzenleme: Aralık 28, 2011, 19:33:07 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: PORTATİF KURGU
« Yanıtla #1 : Aralık 28, 2011, 00:45:36 »
Şener bey ellerinize ve emeğinize sağlık. Başlangıç ve tecrübe için çok iyi bir çözüm bulmuşsunuz. Kolay gelsin.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 28, 2011, 00:56:05 »
 Tünel giriş ve çıkışları için internetten görüntüsünü indirdiğim çift hat girişli tünelin çıktısını önüme alarak işe koyuldum.

Dirolitten ana gövdenin kesimini yapım,

Tünel taş duvar görüntüsünü  resimlerde görüldüğü şekilde dekotadan keserek şeritler halinde yaparak yapıştırdım.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2011, 01:13:53 »
 Ferda bey teşekkür ederim.
 Resimleri toparladım henüz paylaşabildim.
 Devamı aşağıda.

Ön yüzeyi tamamladıktan sonra kenar çıkıntıları ikinci kat olarak yapıştırıp örnekteki görüntüyü sağladım.

Tünel iç duvarı için karton içerisine bilgisayar çıktısı duvar görüntüsünü yapıştırdım.Kartonun dışını daha önce elimde bulunan aliminyum çubuklarla güçlendirdim.Tünel iç duvarını giriş duvarıyla birleştirdim.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2011, 01:24:21 »
Tünel girişlerini gri renge boyayarak  tüneli tamamladım.
Masanın diğer tarafına yerleştirmek üzere  daha önce elimde bulunan tek hat hazır tünel girişlerini de aynı yöntemle modifiye ettim.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2011, 01:45:08 »
   Tünel girişlerini tamamladıktan sonra yerlerine koyup tünel arazisini toparladım.

Yükselen araziyi çim dokusuyla kaplayıp,  tünel girişine  duvar görüntüsünü parçalı duvar şeklinde yapıştırdım.

Tepe görüntüsü için kalan boşlukları, işin kolayına kaçıp poliüretan köpükle doldurdum ve üzerini boyadım. Fakat olmadığını görünce üzerine tekrar alçı yaptım. Daha sonra renklendirerek doğal görüntüyü vermeye çalıştım. Çeşitli yerlere çim tozu  ve ağaçları yapıştırarak tünel üstündeki arazi kesimini tamamladım.

Duvara bulaşmaması için koyduğum kartonları da keserek son halini verdim.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 28, 2011, 02:16:13 »
   Köprü üzerine çıkacak  diğer yükseltiyi aynı yöntemle 2 derece eğimi vererek strafordan kesip üzerini çim tozuyla kapladım ve yerleştirdim.

Ray hat düzenini sağladıktan sonra rayları sabitledim. Arazi tünel bir yana ray hatlarını yerleştirmek bayağı zormuş. Sök tak, sök tak olmaz, yetişmez, uzun gelir, elektirk almaz derken neyse rayları yerleştirdim.
   Elimde bulunan bir miktar balast kumunu değerlendirerek  yettiği yere kadar balastlama yaptım.
   Daha önce belirttiğim gibi kurguyu sökeceğimden raylara zarar gelmesin diye balast kumunu yapıştırmadım.
   Fakat bu şekilde kumlar ray üzerinden tren hareket ettikçe yayılıyor ve balast görüntüsü bozuluyor.
   Buna bir çözüm arıyorum.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : Aralık 28, 2011, 11:33:48 »
Kısıtlı malzeme , ilk kurgu ve tek başına.  ???

Şener kardeşim , yaptığın iş yukarıdaki şartlar için ders gibi olmuş.Tebrikler.

Tek korkum , senden en az 130 cm uzaktaki en dip rayları nasıl temizleyeceğin veya bir kaza durumunda nasıl müdahale edeceğin.

Eğer bu kurguyu 1-2 sene kullanacaksan balastlarını 1/5 oranında sulandırılmış beyaz tutkal ile yapıştırabilirsin , raylarını sökmene engel olacak kadar güçlü yapışmaz ve söktüğün rayları temizleyerek tekrar kullanmana izin verir.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #8 : Aralık 28, 2011, 18:07:32 »
şener kardeşim.
kemal omay ağabeyine harfiyen katılıyorum. ekleyeceğim 2 şey var..
1- proses( harun) da balast dökücü aparat var.iste 2 gün sonra elinde bil...
2- eğer gözüm yanıltmıyorsa, kullandığın arabalar bu ölçeğin değil sanırım..
    güzel çalışmanındevamını bekliyoruz.
sevgiler...

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Portatif Kurgu
« Yanıtla #9 : Aralık 28, 2011, 22:22:06 »
Kemal ağabi teşekkür ederim. Doğru tek başıma yaptım, eşimin, oğlumun ve kızımın destekleri büyük.
Hakikaten 3 ayda yaptım. Başladığım işleri biran önce bitireyim diye biraz fazla zaman ayırdım açıkçası.
Bu şekilde değil tabi fazlası var. Henüz yüklemediğim resimleri birazdan göndereceğim.
İlave olarak yaptığım köprüler, istasyon platformları, üst geçit vs. aşağıda devam ediyor.
Dekotadan viyadük çalışmam henüz devam ediyor. Bitince onu da paylaşacağım.
Kemal ağabi ayrıca balastlama için verdiğin bilgi içinde teşekkürler.En kısa zamanda uygulayacağım.
Yaklaşık 10 gündür ara verdim.Küçük bir kaza. Parmağımı kestim, biraz derin oldu, dikişleri henüz aldırdım.
İyileşmesini bekliyorum.

Henüz başladığım viyadük ve ayakları bitene kadar geçici olarak hazırladığım karton viyadük ve mdf ayakları boyayarak yerleştirdim. Dekotadan yapmaya başladığım ve “Ankara-İstanbul Hızlı Tren Viyadük” resimlerini örnek aldığım viyadük çalışmamın resimlerini, tamamlanınca paylaşacağım.
Daha önce hazırladığım ve yarım kalan köprüleri tamamlayarak boyadım ve yerleştirdim.
Demir köprü korkuluğuna pas görüntüsü vermeye çalıştım.
Tabi her iki köprüyü buraya geçici olarak şimdilik koydum. Viyadük yapımım tamamlanınca buraya sadece taş duvar destekli demir  köprüyü ve üzerine demir  korkuluğu koyacağım.
Demir köprü taş duvar ayaklarını dekota üzerine duvar görüntüsü derinliği vererek ve dört tarafını yapıştırarak oluşturdum.  Daha doğrusu her iki köprünün tüm parçaları dekotadan. Bu köprüler çok zamanımı aldı ama çok ayrıntıya girmeye çalıştım.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Aralık 28, 2011, 22:59:07 »
Haldun ağabi araçların bir kısmının 1/87 olmadığı doğru, bir kısmı geçici, kaldıracağım, bir kısmını da oğlum koymuş fotoğrafa çıkmış.
Diaromayı tamamiyle tamamlamadığım için  evlerin ve araçların son şeklini vermedim.

Resimlere devam ediyorum.

İstasyon beton platformunu hepinizin bildiği; dekota üzerine derinlik çizikleriyle duvar ve karo görüntüsü vererek yaptım.
Önce istayon binasının olacağı büyük bölümü tamamladım.
Daha sonra elimde bulunan üzeri kapalı banklı ara platformu aynı şekle getirdim.
Ayrıca 4 adet daha ilave yaptım.
Bu platformları yaparken resimlerde göreceksiniz, ray taraflarına gelen bölümlere duvar girintisi verdim.
Platformun zeminden yüksekliğini yolcu vagonunun kapısı hizasına göre ayarladım.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 28, 2011, 23:54:42 »
Kemal ağabi söylemeyi unuttum.
Doğru bana uzak olan raylar ve kesimlere ulaşamıyorum.
Bunun için iki ayak basacak şekilde kurgunun ortasına, çökmesin diye  iki mdf parçası koydum.
Bunlara basarak kurgunun üstüne çıkıp yapıyorum.
İlerde bunları sabitleyip çim dokusuyla örteceğim, gerektiğinde bunlara basarak işlemi yaparım.
Yer yokluğundan, yapacak birşey yok.

İstasyon platformu devam ediyor.

En son istasyon arkasına girişe merdiveni de tamamladıktan sonra açık griye boyayarak işlemi tamamladım.
Resimlerde görünen diğer istasyonu kaldırdım, eve çevirdim.
Buraya şimdilik daha önce yapmış olduğum Çiğli istasyonunu geçici olarak koydum.
Buraya uygun bir istasyonu daha sonra yapacağım.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 29, 2011, 00:25:31 »
Gördüğüm örneklerden uygun bir üst geçit yapmaya çalıştım.
Yapım aşamasını çekmeyi unuttum.
Direkleri, alt bölümleri  ve merdiven basamaklarını dekotadan ve siyah plastik parçalardan, üst sarı bölümü  plastik oyuncak vinç direklerini keserek yaptım.
Sarı plastik bölümü  arkadaşım Ali’ nin fikriyle kendisinden aldığım oyuncak vinç aracının vinç bölümünü kullanarak yaptım.
Ali'nin kurgu ve model çalışmalarını da görmenizi isterim. Yakında paylaşır.
Alt bölümleri siyaha boyadım üst bölümleri sarı bıraktım.
Merdivenleri istasyon platformalarının üzerine göre ayarladım ve merdivene çıkış tabanına platforma uygun duvar görüntüsü verdim.
Resimde görüldüğü gibi sabit değil 4 parça.
Çoğu şeyi taşınma esnasında  kırılmaması için düzgün  ambalajlansın diye portatif yapmaya çalışıyorum.
Şimdilik bu kadar. İlave çalışmalarımı yine buradan paylaşmaya devam edeceğim.
Fikirleriniz, eleştrileriniz ve desteğiniz benim için önemli.
Yeni üyelerimize de faydalı olur inşallah.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #13 : Aralık 29, 2011, 01:05:09 »
Şener , geçmiş olsun , zaten  bu işlere girip de falçata ile parmağına küçük veya büyük bir kesik atmamış adam biraz zor bulunur.

Balast yapmaya karar verdiysen ayrıntıları anlatayım.

Uğraşabilirsen Harun beyden bir balastlama aparatı al , akvaryumculardan ince taş bul , döşediğin balastları önce bir sprey ile ( boş deterjan spreyleri olur ) ıslat ve kurumadan 1/5 sulu beyaz tutkalı bir enjektör veya ona benzer ince uçlu bir şey ile balastların üzerine dök ve kuruyana kadar el sürme.

Dikkat bir ölçek beyaz tutkal beş ölçek su ile karıştırılacak , tersi olmasın sakın.  :o
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Aralık 29, 2011, 23:42:23 »
Kemal ağabi, teşekkür ederim.
Balastlama işini anlattığın şekilde yapacağım.
Balastlamayı viyadükleri tamamlayınca en son yapmayı düşünüyorum.
Balastlama yapmak şart. Tren yolu görüntüsü bu şekilde güzel oluyor.

Kemal ağabi, bendeki esas balast kumu ama az. Akvaryum kumu aynı işi görür mü?
Yoksa balast kumu mu almalıyım?
Çünkü Harun ağabiyle görüştük, malzemelerin gelmesini bekliyoruz. Ocak ayı içinde bir kısım malzeme alacağım zaten.
Haldun ağabi ve Kemal ağabi tavsiye ettiğiniz balastlama aparatını ben de almayı düşünüyorum zaten.

Çevrimdışı Eylem

• Eylem
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Eylemlerim devam edecektir....
    • GittiGidiyor Dükkan Satışlarım
« Yanıtla #15 : Ocak 30, 2012, 22:38:19 »
Dostum şimdi baktım çalışmalarına , gerçekten kısıtlı imkanlar ve dar alan sorununa rağmen başarılısın.
Maşallah beceriklisin de, el yapımı ürünlerin gerçekten güzel.
Bakalım ortaya neler çıkacak daha merakla bekliyorum.
Kolay gelsin.
Eylem Keskin

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Şubat 19, 2012, 21:27:50 »
Portatif Kurgu başlığı altında topladığım, çalışmam tamamlanmaya yaklaşıyor.

Kurgunun geldiği son aşama; istasyon platformlarının son hali, istasyon park alanı, yollar, kaldırımlar, sokaklar, sokak lambaları aşağıda görüldüğü şekilde.
Resimde görünen Çiğli binası kalkacak, bunun yerine platforma uygun istasyon gelecek. Bu istasyonun yapım aşamalarını daha sonra paylaşacağım.
Ayrıca resimde çoğunluğu boş olan sokaklar ve çim alana 5 adet tek katlı ev yapıldı yerleştirildi. Bu evleri "Maket Ev Yapımı" başlığı altında farklı konu olarak bu mesajımdan sonraki mesajlarımda görebilirsiniz.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Şubat 20, 2012, 20:19:50 »
Harun ağabi öncelikle hoş geldiniz. Mesajlarınızı ve fotoğrafları takip ettim.Başarılı ve memnun geçmiştir inşallah.

Resim boyutlandırmasını unutmuşum, uyardığınız için teşekkür ederim. Bu yüzden tüm üyelerimizden özür dileyerek, 800 piksel olarak tekrar gönderiyorum.

Harun ağabi, ayrıca benim 45161 in tenderinin üst kasa bölümünde meydana gelen küçük hasar nedeniyle size mesaj yazmıştım.Ben tamir ettim ama orjinalliğini muhafaza etmek maksadıyla, bu kasadan getirtme imkanımız var mı? Ya da sizin öneriniz nedir?

Teşekkürler.

Şener DOÐAN

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Şubat 20, 2012, 20:22:33 »
Son 5 resmin 800 piksel boyutlandırılmış şekli aşağıda.
Teşekkürler.

Şener DOÐAN