Gönderen Konu: İlginç bir soru.  (Okunma sayısı 5991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
İlginç bir soru.
« : Ocak 21, 2007, 22:41:40 »
Biraz garip bir soru ama merak ettiğim bir konu.Elimdeki AC raylarını çalıştıran güç kaynağı acaba DC raylarını çalıştırabilir mi?Yani elimde olan marklin transformatör alacağım Hornby raylarını çalıştırır mı?Uyumsuzluk söz konusu olabilir mi?(Sırf Hornby raylar için değil bütün DC ilkesine göre çalışan raylar için)?Teşekkürler...
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2007, 23:01:02 Gönderen: Jazzista »

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
Ynt: İlginç bir soru.
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2007, 23:07:31 »
Ahh böyle olduğunu biliyordum :) İyi olmadı :-\ Teşekkürler özgür abi...

Çevrimdışı Altuğ

• Altu?
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2007, 19:34:28 »
Merhaba,
bende Mehano set var ,bu arada arkadaşımın Marklin BR 24 kodlu lokosunu aldım,çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için.Trafoya bağladım ancak geri geri hareket ediyor lokomotif.
ve de hız kontrolü yapamıyorum(sabit hızda gidiyor).ayrıca bu Trafoda (Mehanonun)Ac akımla çalışan bir lokoya bağlanmasında bir problem varmıdır.
şimdiden teşekkürler .
Altuğ

Çevrimdışı bülent aydoğan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2007, 20:11:33 »
sadece merak ettim mehano nun hangi seti var?

Çevrimdışı Altuğ

• Altu?
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2007, 21:04:54 »
mehanonun Euro Special seti var.birde şimdi bir marklinim oldu tabi:)

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2007, 21:58:08 »
Altuğ selamlar,

Hoşgeldin!

Class 24 ile ilgili anlattığın biraz garip doğrusu. Loko DC mi (Marklin/HAMO)? Eğer öyle ise problem olmaması lazım. Aksi halde (yani AC ise) ise hiç çalışmamalı. Durum gerçekten garip. Fotoğraf vs. var mı? Özellikle lokonun alt tarafının fotoğrafı!

DC trafoya AC loko bağlamakta tabi ki problem vardır. Özgür daha detaylı yazar ama sanırım AC lokoya DC akım verirsen motoru yakarsın. Ayrıca AC lokolar pabuç (pick-up shoe) ile akım alır yani standart ray (Mehano rayı) üzerinde yürümez.

Class 24 problemi üzerine bilgi lütfen!

Sevgiler,

Cem.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 27, 2007, 23:26:51 »
AC-DC hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi vermemiz gerekiyor demek ki yeni üye olanlara.Yahu bu da ilginç bir soru fakat AC lokomotifler DC sistemine göre uyarlanabilir mi?Mümkün olabilir ama nasıl olacağını merak ettim.Teşekkürler...

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 27, 2007, 23:39:36 »
Yarkın selamlar,

Her loko her sisteme göre uyarlanabilir; bu sadece o lokoyu ne kadar sevdiğin ve bu işe ne bütçe ayırdığın ile ilgili (örneğin bir lokoyu AC yapmak oldukça maliyetli olabilir).

AC modelleri DC yapmak ise hem zor hem çok pahalı bir iş. Öncelikle izolasyonlu teker problemi var - çevrilecek lokoya has teker bulmak problem olabilir. Hele buharlılarda bir de biyellerin izolasyonu işi giriyor devreye. Bu nedenle buharlı DC modellerin bir kısmında tekerlerin akordları (iç bölümleri) plastiktir.

Motorlar konusunda Marklin'ciler şanslı çünkü sadece mıknatıs değişerek AC/DC ve tersi çevrim mümkün ve mıknatıslar piyasada bulunuyor.

En kolay çevrim DC analog --> AC digital'dir çünkü bu durumda motor vs. değişikliğine gerek kalmaz (digitalde tüm motorlar DC'dir).

Sevgiler,

Cem.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 27, 2007, 23:46:04 »
Cem abi çok teşekkürler benim için çok önemli bilgilerdi.Çok sağolun :) :)

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 27, 2007, 23:50:45 »
Problem değil, ne zaman istersen!

Cem.

Çevrimdışı Altuğ

• Altu?
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 28, 2007, 13:39:15 »
Merhaba Cem Bey,

Benim 2 tipim rayım var,ve iki tip lokom var.( bu arada Marklin BR 24 058 ve Mehano Euro special modellerim var)
1.Marklinin ki (Ac) 2.Mehanonun ki(Dc) diye biliyorum ama,
iki ray sistemi iç içe , Mehanonun güç kaynağını her iki ray yada loko içinde paralel bağladım.aslında marklin çalışıyomu diye kontrol
etmek istemiştim ,çalıştı.Ancak Marklin geri geri gidiyor.mehanoda problem yok ve ikiside aynı anda çalışıyorlar.ancak bir koku alıyorum ve marklinin kablosunu çekiyorum(koku marklinden geliyo gibi).bu garip bir durummudur.yoksa güç kaynağının yanlış olmasından mı geri geri hareket ediyor marklin,birde tabi tekrar denememeye karar verdim:)
yardımlarınız için tekrar teşekkürler.
selamlar
Altuğ

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 28, 2007, 13:58:55 »
altug bey

bu 2 sistemi birlesik calıstırma icin zorladıgınızda calısmayan ve trafosu patlamıs yanmıs 2 sisteminiz olacak denemeniz teorik acıdan oldukça riskli..denemekten vazgecerek 2 sistemi bagımsız yapınız.saygılar a.usta

Çevrimdışı Altuğ

• Altu?
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 28, 2007, 14:05:38 »
Merhaba Abdusta,

Evet bende tekrar denememeye karar verdim zaten.çünkü burnuma gelen koku gerçekten hiç hoş değildi  :D
selamlar,
Altuğ

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 28, 2007, 14:09:24 »
Selamlar,

abdusta'nın tavsiyesini dinleyin!

Marklin raylara DC akım verdiğinizde lokonun sedece geri gitmesi normaldir. Çünkü Marklin'in ileri/geri mekanizması akım polaritesi ile değil mekanik çalışır.

AC Marklin lokolarınızı DC akımla ÇALIŞTIRMAYIN motoru yakarsınız, daha önce de söylemiştim ama loko sizin lokonuz, karar sizin kararınız.

Aynı şekilde DC lokoları da AC akımla ÇALIŞTIRMAYIN!

Yaptığınız şeyler teorik elektrik bilgisi olmadan DENEY sınıfına girmez.

Cem.

Çevrimdışı Altuğ

• Altu?
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 28, 2007, 14:37:10 »
teşekkürler Cem bey,

İnsan bu konuda özellikle de elektrik konusunda bilgi sahibi değilse yanlış şeyler yapabilir.bugün bir ders daha aldım.
sizlerin sayesinde Marklinimi ve trafomu belkide mehano lokomu kurtardım,ilk işim ona uygun bir güç kaynağı almalıyım
sanırım illaki marklin olması gerekmez,ama nasıl bir Ac Trafo almalıyım bana bu konudada bir yol gösterirseniz sevinirim.
Selamlar,
Altuğ

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 28, 2007, 14:40:44 »
Altuğ selam,

Maalesef illaki Marklin olmalı, aksi halde yapılması gereken tadilatlarla normal bir AC trafo da aynı paraya mal olur. Bunun nedeni Marklin'in ileri/geri mekanizması.

Sevgiler,

Cem.

Çevrimdışı Altuğ

• Altu?
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 28, 2007, 14:48:03 »
Anlıyorum Cem bey,başıma fazla iş gelmesini istemiyorum,bir marklin bakacağım o halde:)
sevgiler,tekrar teşekkürler ve iyi pazarlar dilerim..
Altuğ