Gönderen Konu: İnşaat Sahası İçin, Amatör "Kule Vinç" Yapımı  (Okunma sayısı 6758 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
İnşaat Sahası İçin, Amatör "Kule Vinç" Yapımı
« : Mayıs 27, 2011, 22:12:44 »

Tüm forumun saygıdeğer üyeleri. Öncelikle hepinize tekrardan merhaba. Uzun zamandır aranızda bulunamıyordum. İş, şehirdışı çalışmaları, nişandır v.s kişisel sebeplerden ötürü aranıza katılıp hem güzel şaheserlerinizi inceleme fırsatı bulamadım, hemde kendim birşeyler katamadım. Tekrardan yeşil sahalara geri döndüm artık. Bir plazanın inşaat sahasını tasarlıyorum, bunun için işlk önce kule vinç ile başlayayım dedim. El yapımı olduğu için tabiki bazı sorun ve eksikleri var. İlerleyen saatlerde, resimleri ufaltıp paylaşıma ekleyeceğim. Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
Ynt: İnşaat Sahası İçin, Amatör "Kule Vinç" Yapımı
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2011, 22:15:43 »
Örnek Resim.. Bu gece, asıl resimler eklenecek...

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2011, 00:50:35 »
Önce yapım aşamalarından başlıyayım sonra resimleri altta veriyorum tek tek...
Yapının parçalarını öncelikle internet üzerinden topladığım resimlerden edindiğim izlenime göre şablona döktüm. Tek Tek kesip çıkartma işleminin ardından, elimde hazırda olmadığı için üst kata çıkacak merdivenleri, ara katları hazırladım. Vincin aydınlatmasında tepesine kadar ileteceğim elektrik tesisatını, kulak pamuklarının çubuklarını keserek, telleri içlerinden geçirerek yapıya ayak uyduracak biçimde kıvrımlarını verdim ve vinçin içersinde mavi bir elektrik bağlantı kutusunda hepsini birleştirdim. (direnç v.s bütün bağlantıları o kutuda topladım.) Vinç girişini aydınlatacak bir spot ışık yapmaya çalıştım ve yerine yerleştirip tesisata bağladım. Vinçin alt yapısı bittikten sonra Düz bir raydan kestiğim çıkarttığım 2 ray ı yapıştırdım. Bu, dış bakım asansörünün üzerinde kayması içindi...

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 28, 2011, 01:01:51 »

2. Etapta, alt yapıyı kısmet bitirdikten sonra, üst yapının ilk olarak operatör kabini ile başladım. Yine internetten aldığım örnek resimlere göre, kendimce bir yorum katarak operatör kaibini yaptım. Elimdeki imkanlar sınırlı olduğu için, yine iç kabin kısmına kontrol kolları ve bir operatör koltugu yerleştirdim. Kabin hazır olduktan sonra, üst yapının alt kısımdan bağımsız olması için, uygun çapta bir rulman aradım. (Rulman arayan kişiler, karaköy çarşıda rulmancılarda bulabilir.) 2.5 cm çapındaki rulmanı alt yapının ortasına yerleştirdim. Bu arada ilk etapta yaptığım bir hatayı sonradan fark ettim ve düzeltmesi zaman aldı. Bütün elektrik tesisatı, rulmanın ortasından geçerek yukarıya devam etmek zorunda, yoksa kabloları 1. turun sonunda BURGU haline getiriyordu. (2 küçük delikten geçirmek yeterli değil 1,5 cm iç çapı olan bu rulmanda 1 cm çapında bir delik açtım orta kısımda. Ancak o şekilde kablolar rahat hareket ediyor.) Rulmanı da yerleştirdikten sonra üst yapının platformunu ve geri kalan dikmesini yapıp yerine yerleştirme denemeleri yaptım. Operatör kabini çin en makul noktayı aradım. Ardından kabin çevresi güvenlik bariyerlerini koydum. Alt yapıya inen merdiven boşluğunu açtım ve merdiveni yerleştirdim.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2011, 01:28:42 »

3 Kısım olarak, vincin arka kısmını teşkil eden denge bölümünün yapımını ve tepe parçasının yapımını gerçekleştirdim. Öncelikle Beton denge bloklarının yerleştirileceği yuvaları ayarlayıp, buna göre parçanın kesimini yaptım. Ardından, 2 - 3 mm lik forex/pvc/dekota lardan denge bloklarını belirli bir ölçüde kesip boyadım ve yerlerine yerleştirdim. Kimi vinçlerde içerde kimilerinde dışarıda olan, bakım iskelesini ben dış kısımda yapmayı daha kolay ve uygun buldum. Vincin içinden, dış iskeleye geçiş platformunu yerleştirdim. Operatör kabininden de, üst kısma çıkış merdivenini yerleştirdim. Vincin tepesini, gerçeklerindeki gibi biraz daha açılı kestim. Tepesinde, helikopter/Uçak uyarıcı kırmızı bir led yerleştirip, bunu rulmanın içinden geçirip üst yapıya da elektrik ulaştırdığımız tesisata bağladım. Burun kısmı ile çelik halatlar ile bağlayana kadar arka ve üst kısımlada işlemlerimiz tamamlanmış oldu. Burun kısmında sizlerden de bir konuda yardım isteyeceğim değerli üyeler.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2011, 01:35:36 »
Emre , tekrar hoş geldin ve yine zor bir işe kalkıştın , özlemiştik ....
Bende Fallerin kule vinci var ama çalışanı bir başka olacak tabi , kolay gelsin....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2011, 01:43:17 »
Teşekkür ederim Kemal Abicim. Bende aranızda olabilmeyi özlemiştim.. Zor olan, keyif alabiliyorsan kolay olandır :) Son bölümde, burun kısmının yapımına başladım ama takılıp kaldım. Mekanik bilgim olmadığı ve motor v.b materyaller kullanmadığım için, Makara sisteminde takılıp kaldım. Lütfen bana yol gösteriniz. Ya sadece görüntü baabında birşeyler ekleyeceğim yada vereceğiniz fikirleri uygulayacağım. Hiç olmadı, destek olabilecek birine,  son konuda bana desteği için kargo ile modeli gönderebilirim. Burun kısmında, taban kısmını; makara sisteminin rahat hareket edebilmesi için, farklı bir yapıda yaptım. Ayrıca, yine 2 adet ray kullandım ve makara sisteminin ileri geri hareket edebilmesi için, eski bir vagondan söktüğüm tekerlek alt yapısını üstüne oturttum. Enerji iletimini raylara temas ederek sağlayan bir projektör de burun kısmına kullandım. Vinç nereye dönerse orayı aydınlatsın diye. Ama gel gelelim "MAKARA SİSTEMİNDE" takıldım. Bu adımdan sonra çalışma durmuştur. Desteklerinizi ve fikirlerinizi beklerim. Saygılarımla

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2011, 01:51:49 »
Emre kardeşim , burdan sonrası bizi aşar ve kendinden gazlı model ustası Nedim'in ilgi alanına girer , bekleyelim ve görelim, mutlaka bir çözüm bulur....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2011, 13:31:14 »
Emre bir kere daha hoş geldin. Vinç çalışman harika gidiyor. Bu arada gövdenin profillerini yaparken inanılmaz bir emek harcamışsın, elle bu kadar düzgün ve detaylı sonuç almana şaşırdım. Ellerine ve emeğine sağlık. Kolay gelsin.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.