Gönderen Konu: BR-05 003 Cab Forward  (Okunma sayısı 3903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
BR-05 003 Cab Forward
« : Nisan 21, 2011, 00:59:36 »
Daha önce “http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=4060.0” linkinde detaylarını verdiğim BR 05 serisi lokomotiflerden 003 nolu markizi önde olan buharlının fotoğraflarını nihayet çekebildim. Uzunca bir süredir fotoğraflanmayı bekliyordu, ancak kısmet olabildi. Koleksiyonda yer alan ilginç bir lokomotif olacak.

Markizi önde olan buharlı lokomotiflerin sanıldığı kadar nadir olmadığını, özellikle 20 YY’ın ilk yarısında yaygın olarak kullanıldığını öğrendim. Avrupa’da ilk modellerin devlete ait İtalyan demir yolu şirketi FS (Ferrovie dello Stato Italiane) tarafından kullanıldığı anlaşılıyor. Hatta ilginç bir de isimlendirmesi var: İtalyanlar bu lokomotiflere “mucca” (inek) adını takmışlar. ABD’de ise ilk örnekler Southern Pacific şirketinde kullanılmış. Bir de Prusya’da her iki uçta da markiz yer alan buharlıya rastladım. Bunun İngiltere’de de örneği var; ancak bu tür lokomotifler cab-forward kategorisinde değerlendirilmeyen ayrı bir tür.

Aşağıdaki fotoğraflar sırasıyla ABD’de ve Prusya’da kullanılan modeller ve orijinal BR 05 003.

Copyright Notice: These files are licensed under the Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 License. In short: you are free to share and make derivative works of the file under the conditions that you appropriately attribute it, and that you distribute it only under a license identical to this one.

Bunlar da Liliput 131540 nolu 1/87 ölçek BR05 003 cab forward modeli. Modeli edinmemizi kolaylaştıran sevgili Harun Bey’e bir kez daha teşekkürler. Saygılarımla… İlyas Şıklar

« Son Düzenleme: Nisan 21, 2011, 01:21:34 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: BR-05 003 Cab Forward
« Yanıtla #1 : Nisan 21, 2011, 15:01:34 »
Sevgili hocam , yine Çin malı laylon lokoyu koymuşsun önümüze diyecekken hatırladım , bundan bende de var ve maalesef laylon değil.
Gördüğün gibi bende olan lokoyu koyunca sitenin en centilmen adamı ben oluyom , bende olmayan bir loko koyunca istemeden kurtadam oluyom ne yazık ki  ;D
İkinci resimdeki çift kabinli Prusyalı buharlıyı Trix Fineart yapmış , sıradaki lokolar bitsin alıcam , çok pahalı değil zaten , sadece  800 - 1000 euro arası .  :o
Güle güle kullan.........
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2011, 23:41:34 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2011, 12:26:00 »
Kemal Beyciğim sizde bulunmayan bir lokomotife sahip olmanın imkansızlığını duvarlarınızda yer alan dolapları görünce idrak etmiş bir bedbaht olarak diyorum ki: Yahu şunların en azından birkaç tanesinin fotolarını çekseniz... Sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Nisan 24, 2011, 19:47:13 »
Ah benim canım hocam , bugün biraz diorama dan resimler çektim , şu iş biraz hafiflesin vallayi lokoları çekmeye başlıcam ,  zaten bir envanterimiz yok , hangi loko kaç numara dijital o bile belli değil , elime aldığım lokoyu yürütebilmek için 3 numara yapıyorum. :D
15 mayıs Ankara toplantısına gitmeyi düşünüyoruz gelsenize.........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2011, 13:32:48 »
İlyas bey resimler ve bilgiler için teşekkürler. Lokonuzu iyi günlerde kullanın.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.