Gönderen Konu: Yeni Bir Kurguya Başlamak İstiyorum Lütfen Yardım...  (Okunma sayısı 2933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper Demirci

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Tüm modeltrenciler klubü üyelerine selamlar.

Ben yaklaşık 3 senedir model trenciler forumuna üyeyim ama 3 senedir bir türlü başlayamadığım kurguma artık başlamak istiyorum ve bunn içinde sizden yardım bekliyorum.İlk önce bende olan setten bahsedeyim.Marklin delta 2983 HO işin açıkçası pek anlamıyorum bu setten ama analog bir set sanırım?
  Ayrıca şunuda belirtmek isterimki 16 tane düz rayım 12 tanede dönen rayım 2 adet makaslı ray 2 adette onlara bağlantı rayım var yani çok uzun ve teferruatlı bir kurgum olmayacak.
 Size sormak istediğim bir kaç sorum olacak;

1- İlk kurgumun tabanı için nasıl bir malzeme kullanmam gerek?kontra plak kullansam nasıl olur?
2- Resimlerde gönderdiğim lokomotif ve raylar ne tip raylardır?

Şimdiden teşekkür ederim... 

Çevrimdışı Alper Demirci

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Ynt: Yeni Bir Kurguya Başlamak İstiyorum Lütfen Yardım...
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2011, 06:00:59 »
Selamlar kurguma inşallah bugun başlayacam.işe bugun 125cm e 265 cm kontraplak alarak başlayacağım.başladıktan sonra size soracağım sorulara cevap yazarsanız memnun olurum.resimlerimide paylaşam inşallah herkese iyi günler.

Çevrimdışı bir_bölü_yirmi_iki_buçuk

• Forum Üyesi
  • çaylak :)
Ynt: Yeni Bir Kurguya Başlamak İstiyorum Lütfen Yardım...
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2011, 12:26:11 »
kurgu hazırlamadan önce ilk yapılması gereken şey,

ne kadar bir alanı kurgu için ayırabileceksiniz.
yarınlarda pişmanlık yaşamamak için elinizde az malzemeniz olsa da, yarınlarda iki katına çıkacakmış gibi ona göre göre plan yapıp
mümkün olduğu kadar büyük bir masa hazırlamalısınız.

önce yer
sonra ahşap masa.
üstüne zemin halısı.
sonra ray.

ray ları her seferin sök tak yapıp, yıpranmasını önlemek için. çok iyi düşünmelisiniz.

eğer elinizde sadece bir marklin başlangıç seti var ise, bunu tutup.

daha populer ve daha ekonomik olan diğer ho markalar dan temin edip
bu ürünlerden kurgu hazırlamak maddi olarak daha kazançlı olacaktır.

marklin kaliteli olduğu kadar pahalıdırda.
BEN İKİNCİ EL LİMA SATIN ALIYORUM.
KALİTESİNDEN, İŞÇİLİÐİNDEN VE KULLANIMINDAN SON DERECE MEMNUNUM.

1970 ve 80 lerde üretilmiş modellere ulaşmak, o kaliteyi görmek, sahip olmak güzel bir duygu.
ŞUAN SANIRIM LİMA ÜRETİLMİYOR.
diğer firmalar ile hornby çatısı altında birleşmiş durumda. bu birleşmenin ürününü görmedim, kullanmadım.
çin imalatı olduğu için LİMA MADE İN İTALY olan eski ürünler ile yarışabilir mi, o havaya sahip mi bilemiyorum.

Bu soruyu tecrübeli ustalar cevaplandırır.

Marklin Model Tren konusunda bilgim sınırlı.

Sağlam, kıymetli ve 50 60 sene sonra bile sorunsuz çalışabileceğini biliyorum.
Marklin marka modellerin diğer Ho markalarından farkının 3 lü sistem olması.

yani marklin 3 lü sistem bir lokomotifi lima ray üzerinde çalıştıramazsınız.
görsel olarak uyumludur ama ray dan akım almaz. eksik !!!

marklin 3 lü sistem lokomotiflerin altında, marklin 3 lü sistem rayların ortasına temas eden bir parça var.

siz kurgunuzu tamamen bu kriterlere göre kurmalısınız. başka bir marka ürünü değişiklik yapmadan kullanamazsınız.
ve bu çok zor ve gereksiz olduğunu düşünmekteyim.

ben kurgu zeminimi suntalam malzeme üzerine, yapı marketten aldığım çim görünümlü zemin halısını kullanarak oluşturdum.
size halıfleks önermiyorum. çünkü toz toplar ve kirlenir, silmeniz zor olur.

benim kullandığım malzeme, kirlenme yapması zor, ve gerektiğinde silinebilir. e parmağınızda baskı uyguladığınızda gerçek çimiş gibi ezilse de sonra tekrar eski haline geliyor, iz yapmıyor ve raylar üzerinde sorunsuz durabiliyor. çivi çakarakda yüzde yüz iyi netice alabilirsiniz. rayları sabitmelek önemli.

çünkü lokomotif hızlı çalıştığında 4 - 5 turdan sonra rayların biri birinden ayrılmasına sebep olabiliyor. bu sebeple rayları çakmak önemli.
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2011, 12:44:36 Gönderen: bir_bölü_yirmi_iki_buçuk »