Gönderen Konu: ölçek yardım  (Okunma sayısı 2871 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ekarabeke

• Forum Üyesi
ölçek yardım
« : Mart 09, 2011, 20:16:31 »
merhaba arkadaşlar,
            elimde Schliech marka kızılderili ve kovboylardan oluşan figür setim var.Bunların yanına o dönemin orjinalliğini koruyacak bir buharlı tren koymayı düşünüyorum.Daha önce model tren görmediğim için(basit oyuncaklar haricinde)sorunum ölçeklerde başlıyor.HO-OO hep kendi arasında sıralanmış ama tam olarak ne  kadar büyük  olduğunu kestiremiyorum.Mantıksal çerçevede de malum figürlerden büyük olmalı.
            Mesela aşağıda fotolarını paylaştığım tek figür kızılderilinin yerden yüksekliği 8 cm ,atlı figürlerin yerden yüksekliği yaklaşık 12 cm,at arabası 15 cm .Bunların yanına koyacağım trenin yerden yüksekliğinin 16-20 cm arası olması gerekiyor bence.Ne dersiniz buna karşılık gelen ölçek nedir?Model tren bulunabilir mi ?Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: ölçek yardım
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2011, 23:51:08 »
Şöyle düşünebilirsin.

1/87 HO veya 1/76 OO bir insan figürü yaklaşık 2 cm boyundadır.  Ayakta duran figürlerin bu civardaysa HO veya OO olur.

HO 1/87 ölçekte 1 mm gerçek hayatta 8.7 cm ye karşılık gelir.

Gerçek hayatta 1 metre olan bir uzunluksa HO ölçekte 1.15 cm ye yani 11.5 mm ye denk gelir.

Hesaplarını bunlar üzerinden yapabilirsin.

Harun

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: ölçek yardım
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2011, 00:37:27 »
Eşref bey, 8 cm yüksekliğinde bir figür  1:22,5 ölçeğine denk gelir ve II (2) veya G ölçek olarak adlandırılır. Bildiğim kadarıyla bu ölçekte sadece LGB tren üretimi yapıyor.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.