Gönderen Konu: Lokomotif ve Raylarda Zımpara Kullanmanın Zararları ve Temizleyiciler (resimli)  (Okunma sayısı 5196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 12:33:29 Gönderen: ktuzunalp »

ctekin

• Ziyaretçi
Selamlar,

Keçe'ye alternatif olarak son zamanlarda piyasada bolca bulunan ve Scotch-Brite bulaşık süngerinin yeşil kısmına benzeyen zımparalar da (bunların özel bir ismi var ama hatırlayamadım) kullanılabilir. İki tipi var, beyaz olanlar daha ince ama bizim işimizi siyah ve biraz daha kalın olanlar mükemmelen görüyor!

Bahar temizliği gibi ince ve detaylı temizlik için önerim bahsedilen zımparanın üzerine çok az WD-40 sıkıp rayları temizleyin, sonra üzerinden tekrar temiz (WD-40'sız) zımpara ile geçin - sonuç mükemmel olacaktır.

Cem.

Not: WD-40 yağlı bir üründür. Son zımparadan sonra raylarınız hafif yağlı kalırsa kolonyalı veya alkollü bir bez ile rayların metal kısımlarını silin.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Cem bey,

Alkol, kolonya ve WD 40 gibi kimyasalları Marklin raylar için mi söylediniz ? Diğer plastik raylara da zarar verip/vermeyecekleri veya iz bırakıp/bırakmayacakları hakkında bilgi var mı ?

« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 09:58:32 Gönderen: ktuzunalp »

ctekin

• Ziyaretçi
Kamil bey selamlar,

Aslında her tür ray için söyledim: WD-40 plastiğe asla zarar vermez. Alkol ile silmek de sadece raylar (yani metal kısımlar) için geçerli. Ayrıca benim gözlemlediğim kadarıyla logo gibi baskılı yüzey olmadıkça alkol de zararsız hele bez üzerine döküp uygularsanız.

Tabi emin olmak için küçük bir uygulama yapılabilir.

Ben loko/vagon temizliğinde WD-40'dan çok iyi sonuç alıyorum. Alkol ile de şimdiye kadar problemim olmadı (boyalı yüzeyleri dışarıda bırakıyorum).

Bu işlemler raylarda asla iz bırakmaz.

Saygılar,

Cem.

avsalı

• Ziyaretçi
benimde küçük bir deneyimim oldu bildiğimiz camsil.kimyasal yapısını bilmiyorum.ama Marklin AC sistem rayları çok güzel temizliyor.bir problem yaşamadım.lakos bezine döküp o şekilde uyguladım.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Teşekkürler, benim de bilgilerim artıyor.

Selamlar.

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Merhaba Arkadaşlar

Bu WD-40 dediğiniz nedir ve nerelerde satılır, halk içinde başka adı varmıdır? (pas sökücü, kireç sökücü, vs.) Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılar
Burak

ktuzunalp

• Ziyaretçi
WD-40 genel amaçlı bir pas sökücü ve yağlayıcıdır. WD-40 pas sökücü ismiyle hırdavatçılardan isterseniz kolaylıkla alabilirsiniz.

« Son Düzenleme: Mart 02, 2007, 11:52:55 Gönderen: ktuzunalp »

abdusta

• Ziyaretçi
wd 40 ı genelde motosiklet kullananlar bilir pistonları temiz tutmak icin kullanılır..bu isimle arayacaksanız

saygılar a.usta

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar.

Ben daha önce rayları cif ile silip sonra gaz yağı ile temizlemiştim ve gayet iyi sonuç aldım.
Yaptığımın ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama metaller pırıl pırıl olmuştu. Ancak biraz zahmetli oluyor. WD-40'ı yakın zamanda deneyeceğim ve aradaki farkı yazacağım umarım daha pratik bir yöntemdir.

Saygılar
Burak

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 12:34:33 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi