Gönderen Konu: TCDD 44079 Buharlı Lokomotif Almanya'da !  (Okunma sayısı 8833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
TCDD 44079 Buharlı Lokomotif Almanya'da !
« : Kasım 08, 2010, 00:13:36 »

Saygıdeğer modeltrenciler.

Sevgili Mahmut Zeytinoğlu Bey’in TCDD 44079 ile ilgili yazısı ve arşivindeki belgeleri sizlere aktarıyorum.

Katkılarınız için çok teşekkürler Mahmut Zeytinoğlu Bey.

44079 no.lu Prusyalı hayata 4981 Mainz olarak başlamıştı. Daha sonra bizim hatlarda yıllarca hizmet verdi.
İskat olunca kaçınılmaz sonunu beklemeye başladı. Neyse ki Almanlar peşindeydi. Bursa ve Darmstadt'ın
kardeş şehir olmaları nedeni ile Bursa kardeşine bir jest yapıp 44079'un doğduğu hatlara dönmesini sağladı.
Aradan geçen yıllar bir enkarnasyona şahit oldu, ilk doğduğu günkü renkleri ile ve o zamanlardaki gibi odun
ile ısınarak koşmaya başladı !  Almanya'ya geri gidişi ve restorasyonu ile ilgili belgesel bir kitap bile yazıldı.

Hiçbir yorum yapmadan 1988 yılındaki haberi, kitabın kapak resmini, ve şu anda Darmstadt Demiryolu
Müzesinde çalışmakta olan 44079'un restorasyondan sonraki halinin resimlerini gönderiyorum.

Sevgiler,

Mahmut Zeytinoğlu

http://atlasobscura.com/place/darmstadt-railway-museum

TCDD 44001-44083 seri buharlı lokomotifleri linki
http://www.trainsofturkey.com/w/pmwiki.php/Steam/44001

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: TCDD 44079 Buharlı Lokomotif Almanya'da !
« Yanıtla #1 : Kasım 08, 2010, 01:22:25 »
Sevgili hocam , pikonun 57120 numaralı başlangıç setinde bir loko var , sadeleştirilmiş bir Br 55 gibi , ben bu lokonun hem gerçeğini hem de modelini hiç bir yerde görmediğim için ve set ucuz başlangıç seti olduğu için " acaba Piko bu lokoyu ucuz olabilsin diye kafadan mı uydurdu "diyordum ama bunu görünce anladım ki aynı lokoymuş ( üst kısımda biraz  değişiklikler var )
Derhal bir adet alacağımdır.Selamlar sevgiler.....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 08, 2010, 07:37:08 »

Kemal Bey, Piko 57120 nolu başlangıç setindeki loko, sadeleştirilmiş Br 55 veya benzeri değildir.

TCDD 44001-44083 serisindeki lokomotiflerin aynı modeli yok. Ancak Br 55 modelleri, benzeri gibidir.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2010, 12:34:11 »
Teoman hocam . bu sabah değerli dostumuz Mahmut Zeytinoğlu aradı ve bu bahsettiğimiz lokoya en benzer modeli Fleischmann'ın yaptığını ve elinde olduğunu söyledi , en kısa zamanda görüşeceğiz ve lokoyu fotoğraflıyacağız.
Pikonun ki G7 nin modeli imiş , bizdeki için G8 dir diyor,Fleischmann ise G 8.1 i modellemiş.
Biraz bekleyelim resimler çıkınca tam karar veririz.Teşekkürler....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD 44079 Benzeri modeli Fleischmann Br 55
« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2010, 21:26:02 »

Teoman hocam . bu sabah değerli dostumuz Mahmut Zeytinoğlu aradı ve bu bahsettiğimiz lokoya en benzer modeli Fleischmann'ın yaptığını ve elinde olduğunu söyledi , en kısa zamanda görüşeceğiz ve lokoyu fotoğraflıyacağız.
Pikonun ki G7 nin modeli imiş , bizdeki için G8 dir diyor,Fleischmann ise G 8.1 i modellemiş.
Biraz bekleyelim resimler çıkınca tam karar veririz.Teşekkürler....

Kemal Bey, Mahmut Zeytinoğlu Bey ile görüşmenize çok memnun oldum. Mahmut Bey, buharlı lokomotifler üzerinde çok iyi
bilgi donanımı ve arşivi olan kıymetli dostumuz. Bundan sonra da çok sık görüşmeniz dileklerimle forumda paylaşımlarınızı
bekliyoruz.

Benim de elimde olan Fleischmann 1/87 ölçek Br 55 modelin görüntülerini sizlerle paylaşmak istedim.

Model üzerinde gerekli incelemeleri yaparak, bizdeki TCDD 44001-44083 serilerindeki benzerliklerini ve üzerindeki gerekli
tadilatların neler olabileceğini burada paylaşabiliriz.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2010, 22:07:05 »
Ama ,ama ,sevgili hocam bu lokodan bende de var , bana nedense pikonun modeli bu lokoya daha çok benziyor gibi geldi.
Neyse ben bu bahaneyle pikonun modelini de alayım bari başka çare yok.  :D

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2010, 22:45:59 »

Kemal Bey, merhaba.

Piko G7  lokomotif ile TCDD 44001-44083 serilerinden G8 lokomotiflerin arasındaki benzerlikleri aşağıdaki resimlerden
karşılaştırıp, paylaşabilirmisiniz ?

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2010, 22:59:55 »
Teoman hocam , kazanın ön kısmındaki genişleyen kısmı saymazsak şöyle ilk bakışta piko daha benzer gibi görülüyor ama tabi inceleyince farklar ortaya çıkıyor , bizim loko da , piko gibi çok sade , fleischmann 'ın üzerinde her bi şey var ,a ma şuna iyice emin olduk ki bizim lokoyu gerçekten kimse modellememiş.
Neyse ben yine pikoyu da alayım , bi gün lazım olur bakarsın.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2010, 23:12:03 »

Kemal Bey, Fleischmann modelin üzerindeki buharlığı ve kum kutularını kesip kaldırabilirsek yerine TCDD'nin kullandığı
44001-44083 serisindeki  lokomotiflerdeki gibi buharlık ve kum kutusunu plastik parçalardan yeniden yapıp yerleştirerek
bizim lokoya döndürebiliriz.

Bu çalışmayı yapmak için Fleischmann modelin orjinalliğini bozmayı göze almak gerekebilir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2010, 00:03:16 »

Teoman hocam , kazanın ön kısmındaki genişleyen kısmı saymazsak şöyle ilk bakışta piko daha benzer gibi görülüyor ama tabi inceleyince farklar ortaya çıkıyor , bizim loko da , piko gibi çok sade , fleischmann 'ın üzerinde her bi şey var ,a ma şuna iyice emin olduk ki bizim lokoyu gerçekten kimse modellememiş.
Neyse ben yine pikoyu da alayım , bi gün lazım olur bakarsın.

Mahmut Zeytinoğlu Bey'den gelen mesaj ve resimleri aktarıyorum.

Çok teşekkürler Mahmut Bey. Detayları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2010, 00:12:57 »
Vaaaaaaav , Mahmut bey tamamen bilerek benzeri var diyormuş meğer , bu loko eğer Fleischmann ise, ki öyle görünüyor ilk defa görüyorum.Harika bir sürpriz oldu.
Mahmut bey bayram tatili içinde görüşelim ve hem lokonun hem buluşmanın fotolarını yayınlayalım.
Bir loko konusu daha halledilmiş gibi görünüyor , başta Mahmut Zeytinoğlu ve Teoman hoca olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler.....

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2010, 00:23:50 »

Kemal Bey, biz de sizin duyarlılığınıza çok teşekkür ederiz.

Mahmut Zeytinoğlu Bey ile çalışmalarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Mahmut Bey'in G8 modeli gerçekten şu ana kadar gördüğümüz modeller
içinde TCDD lokolarının tam modeli olma özelliğindeki ilk ve tek örneğidir.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 10, 2010, 09:36:26 »
Değerli arkadaşlar,

Son yazışmalar ışığında web'de bir arayışa girdim, sonunda da istediğimiz G8 modelini buldum (G8 ve G10 işte böyle bir tutku yaratıyor, ama her ikisi de bence hakediyor, belki safkan Prusyalı olmalarının çekiciliği nedeni ile ??)
Bulguların iyi tarafı, evet hakikaten güzel bir G8 modeli mecut. AMA, her nimetin bir külfeti var..
Almanyada Westmodel diye bir firma (westmodel.de) G8'i kit olarak üretiyor ve bu kitin Fleischmann BR 55 şasisine monte
edilmesi gerekiyor. Sadece bu kitin satış fiyatı EU 195. Kitin plastik mi prinç mi olduğu yazmıyor. Ben plastik olduğunu tahmin ediyorum. Eğer bu modelin Teoman Bey'in resimlerinde görüldüğü gibi bitmiş halini almak isterseniz lütfen Almanya ebay'inde
200533336732 no.lu satışa bakınız. Model çok güzel, RP25 tekerlekli, vitrin modeli olduğu yazılmış, satıcı EU 669 fiyat istiyor.
Ayrıca en iyi tekliflere de açık olduğunu yazmış. Almanca bilen arkadaşlar bu ilanda belki daha detaylı bilgi bulabilirler.

Kemal Bey, umarım bu bilgiler faydalı olmuştur. Seyahat dönüşü haberlerinizi bekliyorum, görüşebilmeyi ümit ediyorum.
Teoman Bey, katkılarınız için çok teşekkürler.

Sevgi ve saygılarımla,

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 10, 2010, 21:45:35 »
Mahmut bey , ben de biraz araştırma yaptım ve farklı bir şeyler bulamadım , ben ebay dan westmodel diye bir marka olduğunu biliyordum ama sitelerini görmemiştim, hem kendi yaptıkları modeller var hem de bazı modellerin farklı versiyonları için üst kısım kitleri yapıyorlar ( Z ölçek marklin için bile yapmışlar ) dediğin gibi ,bizim G8 fleischmann şasesi üzerine yapılmış.
Daha önce sitelerini görmediğim için rahattım ama gördüm ki hiç bir markanın yapmadığı en az 20 çeşit loko var , almam gereken lokolara 20 tane daha eklendi ve en ucuzunun fiyatı 590 euro , aaaaaah ah yaktın beni sevgili Mahmut bey dostum.   :D
Bu arada sitenin ana sayfasında bir American loko resmi ve Bachmann ismi de yazıyor , acep Allahın çinlileri mi almış bu firmayı , eğer öyleyse Harun bey buranın da Türkiye tistiripitörü demektir,hemen 4-5 tane sipariş vereyim sevinsin bayram üstü.  :)