Gönderen Konu: Model Lokomotiflerde Eskitme  (Okunma sayısı 4469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan Ayhan

• Forum Üyesi
    • Volkan AYHAN
Model Lokomotiflerde Eskitme
« : Kasım 07, 2010, 20:19:45 »
İlk resimler lokomotifin elime geldiğinde bulunduğu halidir. Üstü eskitmeye çok uygun.
Yapılacak işlemleri eğerki doğru uygularsam ve kıvamında yaparsam güzel görüntü oluşacaktır.

1. Boya üzerindeki renklerle oynama.
Bu işlemin amacı aracın belirli sene geçirdikten sonra iklim koşullarına göre aldığı renklerdir. Örneğin yıllarca güneşin altında kalan lokomotifin üzerinde günese bakan kısımlarının rengi daha açıktır. Veya uzun seneler sonra aracın alt tarafı çeşitli etkilerden dolayı koyulaşır.
Bu işlemden sonra pistole ile parlak vernik atılır.

Bu iki resim arasındaki fark şudur. Üstteki resimde pistole dah yakın tutulmuş ve pin yollarındaki koyulaşma daha belirğindir.
İkinci resimde pistole daha uzun tutulmuştur ve renk geçişleri daha az belirgindir.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Model Lokomotiflerde Eskitme
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2010, 21:28:19 »

Volkan Bey,merhaba.

Güzel bir konu başlatmışsınız. Tebrikler. Yaptığınız çalışma ile güzel örnekler sunacağınız belli oluyor.
İyi çalışmalar dileklerimle saygılar.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2010, 23:16:29 »
Perşembe günü Okan ve Volkan bana geldiler.
Bu arada öncelikle,  aramıza Volkan gibi , gerçekten kaliteli ve sıcak bir insanı getiren tanıştıran Okan kardeşime teşekkür edeyim.
Volkan'a eskitme çalışmaları yapması için 5 adet loko verdim , ( 4 buharlı bir dizel )bunlardan ilki resimde görülen Marklin Br 81 .( huysuz trenci Nedim kardeşimin hediyesidir )
Bunları yaparken , esas amaç Volkan'ın boya konusundaki uzmanlığını resimleyip , siteye herkesin faydalanacağı bir kaynak olarak koymaktır. Her ne kadar , ben 5 lokom eskitilecek olduğu için çok mutlu olsam da , esas amaç bu.
Ben Volkan bey'e " bitince siteye koyarsın " dedim ama o daha akıllıca bir şey düşündü ve " yapım aşamasında koyalım , herkesin katkısını ve fikrini alalım "  dedi.
Konu bitene kadar herkes her katkıda bulunsun lütfen , çeşitli eskimiş gerçek veya model loko resimleri olan varsa koysun.
Konu bittiğinde  forum ve sitenin  "   faideli bilgiler   "   köşesindeki yerini alacaktır.
Volkan kardeşime şimdiden teşekkür eder , ellerin dert görmesin derim......

Bu arada aramızdaki bir diğer boyama uzmanı ve  sanatçı dostumuz Doğan Ür kardeşim isterse ona da eskitmesi için birkaç loko verebilirim .( ne fedakarım be , lokolarımı feda ediyom üyelerimiz için  ;D   ;D )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2010, 01:30:18 »
Volkan bey paylaşımınızı özellikle boyama olduğu için pür dikkat takip ediyorum. Bu arada Kemalcim bende bir kaç evimi eskitme değil ama boyama için feda edebilirim.:)

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2010, 11:11:40 »
Kemal abi merhaba.Öncelikle benim için yazdıklarına çok teşekkür ederim.Şu ara fantastik bir öyküm var.Karakalem çizimlerini tamamlamıştım.Onun boyamalarına başladım.44 sayfalık bir çizgi öykü olacak inşallah bitirebilirsem.Ne kadar yoğun olsamda senin için elbette seve seve eskitme çalışması yaparım.Yakın bir akşam Ufukla beraber geliriz.Şöyle baba bir buharlı ayarla da bana,yaşlandıralım onu.Zamanın hışmına uğratalım.:))

Esenlikler
Doğan

Çevrimdışı Volkan Ayhan

• Forum Üyesi
    • Volkan AYHAN
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2010, 22:05:32 »
Teoman bey tesekkur ederim. Elimden geldigi kadar yapmaya calisiyorum. Sizin tren ve maket uzerine calisma ve makalelerinizi dikkatle inceliyorum. Emekleriniz icin tesekkur ederim.

Kemal abi, lokomotifleri inceliyorum. Okan beyle ciktiktan sonraki ilk cumlem su oldu. Okan bey odadayken ben cok korktum. Cok dar. Bir sey kirip dokme riski cok fazla dedim. Kisisel dusuncem dolaplari daha iyi muhafaza etmeniz gerek. Kurgunuzu gormek, trenlerinizi incelemekden buyuk keyif aldim. ( CUmlenin basinda ve sonunda maasallah diyorum )

Birkac forumda da calismalarimi sunuyorum. Orada da burada oldugu gibi benden cok daha tecrubeli ustadlar ustalar bulunuyor.

Yapim asamasindayken sunmanin avantaji sudur. Gozden kacirmis oldugum, abartmis veya eksik birakmis oldugum noktalari diger uyerlerin farkedilmesi daha kolay oluyor. Daah interaktif ortam olusuyor. Okuyan hem kendi gozunde hemde baskalarin gozunden inceleyebiliyor.

---

Konuya devam edelim.

2. Tozlandirma, Paslandirma:
Birinci maddede renkler uzerinde oynama yaptim. Lokomotifin belden asagisina su an fazla dokunmadim. Elimdeki iki lokomotif uzerinde oynama yapmam icindi. Diger calismalarim biraz daha istege yonelik olacak.

Tozlandirma ve paslandirma icin gereken TOZ PASTEL ler. Toz pastellerde cesitli markalar var. Kolay bulabilirsiniz. Resim malzemesi satan yerlerde var. Bende iki marka var. Winsor & Newton ve Faber Castel. Birincisinin pigmenti daha ince gibi geldi. Trenler icin daha uygun fakat uygulamasi daha zor olabilir. Tek tek satiliyor. Istediginiz rengi mevcut.
Ikincisini tercih ediyorum. CUnku seti var. Bana kullanimi daha rahat geliyor. :D Ikiside rahatlikla is goruyor.

FIRCALAR
Bu uygulama icin 3 adet yeterli ama fazlasi hicbir zaman goz cikarmaz. Cok ince ( nokta calismak icin , mumkunse en incesi ). Digeri sivi tasimak icin ( ince ve yuvarlak uclu ). Eski ve arasinda gozle gorunur bosluklari olan duz firca.

TOZ PASTEL iki sekilde uygulanir. Kuru veya sivi.
Kuru: Toz pasteli bir miktar toz haline getirirsiniz. Zimpara, maket bicagi, suzgec... Nasil en ince hale getiriyorsaniz. Ama icinde putur olmamasi gerek. 0.1mm, 1/87 icin avuc icinde tasa denk gelir. Duz firca ile toz pastelin uzerine dokundurulur. Alttan ustte veya ustten altta uygulanir. Ince alan veya genis alan tatbik edilebilir. 1-5mm kalinliginda calisilir.

Sivi : Pastel yine toz halindedir. Ama bu sefer amacimiz iki turludur. Detaylar ve nokta calismalari.
ben uc turlu sivi kullaniyoru ama su an sadece su ile calsitim. Digerlerinin modele etkilerini de test edip uygulama yapacagim.
Su kullanilabilir. Bulunmasi kolay. Temiz olsun yeter.
MIG Pigment Fixer ve MIG Pigment Tiner. benim makette kullandigim. Ikisinin kullanim farklari vardir. Soyleki tiner uygulandiktan sonra belirli seviyeye kadar veya tam islem geri alinabilir. Fixer islendikten sonra cok zor. O renk artik orandir. Cikarmak icin modele zarar verebilrisiniz.

Lokomotifin ust tarafina pigmen genis firca ile uygulandi. Detay bolumlerine ise onceden o bolgeye sivi suruldu sonra pigment en ince firca ile dokundurularak yayilmasi saglandi.

Asagidaki iki resimde uygulamanin fazlaligi goz onunde. Bundan sonra parmak ile veya temiz bez ile ( pecete degil ) fazlaliklar alinir.
Ikinci resimde gostermek istedigim bir diger husus modelin tutulmasi ile ilgili. Goruldugu gibi yanlis yerden tuttugum icin oradaki boyayi kaldirdim. Bundan korunmak icin eskitmeyi belirli asamalara bolup o bolgelere vernik uygulanmasi gerekebilir.

Iki resim arasinda bir baska anlatmak istedimde eskitme uzerindeki renkler ve simetri. Kesinlikle simetrik olmamalidir. Mumkun mertebe birkac renk uygulamasi yapilmalidir. Sari, Pas, gri, toz renkleri ...

Parlakliklar :
Komurler vanalar bazi vidalar, bazi koseler uzerinde parlaklik tasiyabilirler.
Parlakligi ben soyle uyguluyorum. TAMIYA nin CHROME SILVER i. Fircayinin uzerine biraz aldim. Sonra onu asagidaki gibi
peceteye iz birakmadigi ana kadar surundurerek temizledim. Sonra komurler uzerine surdum.

Sira vanalarda, koselerde ve bazi noktalarda...

« Son Düzenleme: Kasım 08, 2010, 22:25:39 Gönderen: Volkan Ayhan »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2010, 23:17:30 »
Doğan kardeşcim , en kısa zamanda görüşelim.
Volkancım , bu toz pastelden biz de almalıymışız ,şimdi anladım , ustanın işine karışılmaz , sen bildiğin gibi yap işini , kolay gelsin diyorum sadece.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.