Gönderen Konu: haydarpaşa miniatürk  (Okunma sayısı 59204 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: haydarpaşa miniatürk
« Yanıtla #80 : Ocak 23, 2007, 13:25:31 »
bir kaç ön cephe buldum yan duvarlarada kullanılabilir gibi.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #81 : Ocak 23, 2007, 13:26:18 »
bunlarda var

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #82 : Ocak 23, 2007, 13:37:12 »
genede en yakını vollmer de

ancak ben hala hpasanın maketinin oldugunu sanıyorum

saygılar a.usta

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #83 : Ocak 23, 2007, 16:56:00 »
İhsan bey,

Polyamid malzeme için internette epeyce bilgi bulunabiliyor, ben de bir ara araştırmıştım:

Bu malzeme mühendislik plastiği şeklinde geçiyor. Levha, çubuk veya kütük şeklinde bulunabiliyor. Kolayca işlenebiliyor, takım tezgahlarında işlemeye de uygun. Dezavantajı, yukarıda anlattığım boyama zorluğu, boyamadan önce ısıtıp neminin alınması gerekiyor.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=polyamid

http://www.teknikgroup.com/teknikurun.asp

Selamlar

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #84 : Ocak 23, 2007, 17:17:11 »
ömer
bana kurmak istedigin kurgu icin olcu verebilirmisin?
bu calıstıgın yerdemi olacak?yoksa evin bir odasındamı?

saygılar a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #85 : Ocak 23, 2007, 17:31:51 »
sayın ustam kendi evime kuracağım.inşaat bitmek üzere bu iş için ayırdığım bir oda var bahçede kömürlüğün yanına inşaa ettirdim.42 m2 lik bir oda sadece kuracağım diorama için foruma üye olduğum 19/12 öncesi yapmaya başlamıştım tamamlanmak üzere çatısı kaplanıyor singıl deniyo galiba hafif bir malzeme bu alana kuracağım haydarpaşayıuzun cephe 7 metre kısa cephe 6 :30 falan geliyor diorama alanını da 7 metreye 2 metre düşünüyorum.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #86 : Ocak 23, 2007, 17:37:31 »
birde sayın ustam şu var haydarpaşadaki armut hattın uzunluğu 1800 metreden fazla 1/87 ye uyarladığımızda 20 metreyi geçiyor bu sıkıntı var.armut hattı ve plaktornayı koyacak yer yok bina haydarpaşa olacak ama kurgu haydarpanın aynısı olmaya bilir benim ebatlarım bile kısa kalıyor.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #87 : Ocak 23, 2007, 17:41:41 »
bu durumda baska seyler duşunmeniz lazım
bence havalar iyi gittiginde eger bahcede yeriniz varsa pencereden rayları uzatıp şöyle bir avşa sokaklarına
uzanma imkanı varmıdır..portatif tezgahlar üzerinde?
aksi takdirde buraya hpasa degil ancak bandırma sıgar

saygılar a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #88 : Ocak 23, 2007, 17:45:54 »
:) avşayı biliyosunuz galiba sayın ustam bilmiyorsanız da fark etmez yazın bekleriz.dediğiniz gibi haydarpaşa kurgusu için özel bir yer şart kapalı spor salonumuzda yokki :) benim ebatlarıma sadece gar binası ve peronlar sığıyor buda pek eğlendirici değil şaştım kaldım.ne yapsak ölçekmi değiştirsek.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #89 : Ocak 23, 2007, 17:54:21 »
avşaya hic gitmedim ama önerim ciddidir..bahceye biraz tasabilirsen bu işi halletmiş olursun

saygılarımızla
a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #90 : Ocak 23, 2007, 17:59:47 »
ozaman uzun taraftan orda pencede yok söyle yapalın perşembe inşaate gidicem orayı bi resimliyim sizinde fikrinizi almış olurum ordan bir pencere açarsak 4 metre daha kapalı alan alabilirim yanılmıyosam.bi perşembeyi bekliyeyim

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #91 : Ocak 23, 2007, 18:02:33 »
Ömer bey,

Dünyada hiçbir modelcinin söylediğiniz hatları bire bir yapacağını düşünmüyorum, mutlaka uyarlama gerekecektir:

1: Haydarpaşa binasını 1:87 üretin
2: Haydarpaşa ana hatlarını ve armutu kesitler halinde inşa edin, kimse size neden kesit aldınız    diye sormaz, ve Derya bey'in yaptıkları da öyledir. Bütün hattı modellememiştir, kesitler halinde inşa etmiştir.
3: İstasyondan çıkan hatlarınızı mümkün olduğunca uzattıktan sonra kalan yere armutu biraz kısaltarak inşa edin.
4: Eğer yeriniz kalırsa, birkaç yan hat ve TMO siloyu da ekleyebilirsiniz.
5: Son iş olarak, istasyon hatları üzerinden Üsküdar'a giden üst köprüyü de unutmayın. O köprüden Haydarpaşa hatlarını seyretmek veya fotoğrafını çekmek muhteşemdir. 

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2007, 18:06:34 Gönderen: ktuzunalp »

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #92 : Ocak 23, 2007, 18:07:11 »
kapalı alana gerek yok orayı portatif tezgah yapın pencereden rayları cıkartıp kurarsınız iyi havada ama bahceniz korunaklımı?
çoçuklar istila etmesin?

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #93 : Ocak 23, 2007, 18:16:19 »
Özgür benimle dalga geçmişti ama bu iş gerçekten haydariye benzemeye başladı.

Ömer beyciğim, cümle aleme Haydarpaşa modeli göstermek için bence çalışma şekliniz şu olmalı:

1) Bu, yıllarca süren bir proje olacak. Onun için kendinize bir zaman tablosu çıkartın.
2) Haydarpaşa uzay görüntülerini alın ve kesitlere ayırın.
3) Garı kafanızın bir kenarında tutarak önce diğer binaları ve kesitler halinde hatları inşa edin (modüler; örneğin 1m x 1m).
4) Her modül bittiğinde hem deneyiminiz hem iştahınız artacak.
5) Gar en son ve en iddialı projeniz olsun.
6) Gün gelir uygun alan bulursanız modülleri birleştirir herkese gösterirsiniz Haydarpaşa nasıl yapılır!

Saygılar,

Cem.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #94 : Ocak 23, 2007, 18:29:20 »
valla cem bey bu iş beni bayağı heyecanlandırdı açıkcası sadece haydarpaşa kurgusu için bir çok şeyden vazgeçtim. bahçemden bile hanımla bu yüzden papaz olduk zaten trenin yetmiyomuş gibi bide bahçeyi işgal ettin diyor ama bu işi kafaya koydum ama kesitler halinde ama bir bütün olarak bu işi başaracağım.inanmak başarmak için atılan en büyük adım dır bence.evet iş uzun bir süreyi gerektiriyor çevre ekipmanlarını düşünürsek.ama ne yapalım sevdalandık birkere belli mi olur belki bir gün benim dioramam da naitilus ta sergilenir.saygılar.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #95 : Ocak 23, 2007, 18:36:39 »
ömer bey
bizim hobideki en buyuk engel
1-eşler,anneler
2-alan-yer
3-maddiyat

siz 1 inciyi aşarsınız umarım..yılmayınız.. saygılar a.usta

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #96 : Ocak 23, 2007, 18:42:58 »
Ömer selamlar,

Dilim döndüğünce kendi deneyimimi aktarmak isterim ki sen de daha geniş bir açı ile bak olaya:

Abi şimdi öncelikle ve önemle söylemeliyim: Bu iş hanımın desteğini arkana almazsan olmaz. Sen ne dersen de, ne düşünürsen düşün onu yanına almazsan değil Haydarpaşa, oval hat bile kursan dünyayı zehir eder sana; bu yüzden papaz olmak bir yana eşinin desteğini mutlaka halletmelisin. Bu konuyu (benim gibi dükkanında değil) evinde diaroma kuran katılımcılar benden daha iyi anlatabilir.

İkinci olarak, hobimizde en önemli şeylerden biri sabır ve deneyimdir, hiç aklından çıkartma. Taş taş üstüne koymak ve sen de 5 yıl, ben diyeyim 10 yıl sonra ortaya çıkan esere bakmak gibisi yoktur. 10 yıl sonra yapacağın en küçük diaroma veya maket "10 yıl + 3 günlük" bir çalışmanın sonucu olacak.

Güncel ve şahsi örnek tavanını balast kapladığım e-lok deposu idi. Hayatımda ilk kez balast döşedim ama arkasında 35 yıldır maket yapmanın deneyimi vardı.

Bu yüzden "modüler çalış" dedim. Hiçbir savaş, muharebe kazanılmadan kazanılmaz.

Saygılar,

Cem.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #97 : Ocak 23, 2007, 18:44:20 »
Ömer bey,

1: Biz bu akşam konunun suyunu çıkardık gibi görünüyor,
2: Siz fikirleri derleyip toparladıktan sonra, kendinize en uygun bulduğunuz yolu seçin.  

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #98 : Ocak 23, 2007, 21:47:26 »
a.ustam ve cem bey önerileri için teşekkürler.bir yerden başlıcaz işte kamil beyden de bozuk yedik galiba :) saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #99 : Ocak 24, 2007, 09:08:36 »
OTDÜ-BİLTİR den gelen maili ekliyorum saygılar

Sayin Ömer TOMRUK,

İstediginiz haydarpaşa gar binasını SLS tezgahıhımızda üretebilmemiz
icin binanin 1/25 ölçekli 3 boyutlu modeline ihtiyacımız vardır. Biz
binayı 3 boyutlu modelleyemeyiz. Eğer 3 boyutlu modeli herhangi bir
yerden temin edebilir ya da çizdirebilirseniz, bu modeli bize maille
yollayın.Biz ilk once modelin SLS tezgah icin uygun olup olmayacagina
karar veririz, eger uretim icin uygunsa fiyat teklifimizi size