Gönderen Konu: eski ev maketi  (Okunma sayısı 14102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özcan özlemiş

• Forum Üyesi
eski ev maketi
« : Haziran 20, 2010, 18:57:13 »
merhabalar gösterdiğiniz yakınlıktan dolayı teşekkür ederim.Hauldun abinin tavsiyesiyle şu an üzerinde çalışmakta olduğum eski ev görünümlü maketimi paylaşmak istiyorum.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: eski ev maketi
« Yanıtla #1 : Haziran 20, 2010, 23:05:27 »
ellerine sağlık süpeeer olmuş

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Haziran 20, 2010, 23:16:28 »
özcancığım ellerine emeğine sağlık.
sana bir  tavsiyem de çalışmalarında resim aralarında: malzeme olarak ne kullandın. neyin ustune neyi yapıştırıken ne tutkal kullandın vs gibi yapım yöntemlerini de eklersen,hem bilgi vermiş olursun,
hatalı bir durumun varsa da,olumlu eleştriler alırsın.
mesela ben ozellikle:yer döşemelerini,bahçe duvarlarının ham halini, ve ozellikle bahce duvarlarındaki ferforjelerini çok begendim.
onların malzemeleri ve yapım yöntemlerini paylaşmanı isterdim...
sevgiyle
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2010, 23:56:59 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Haziran 21, 2010, 10:57:37 »
Elinize sağlık. ben de Haldun Abi'ye katılıyor ve malzeme ve yapım tekniklerini paylaşmanızı istiyorum.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Haziran 21, 2010, 14:31:53 »
bu arada ölçek yazmayı da ihmel etme ki mukayese imkanlarımız olsun.

Çevrimdışı özcan özlemiş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2010, 00:56:12 »
merhabalar.bu konularda çok tecrübeli olmadığımdan bazı şeyleri eksik yapabiliyorum.ilk önce bütün ölçüleri 1/25 e göre yapmaya çalıştım.herhalde hesaplaması kolay olsun diyedir özel bir sebebi yok.belkide model trenlerlerde kullanılan ölçekleri pek bilmediğimden yada kusura bakmayın sadece modellerin ev kısmı ile ilgilendiğim için sizlerin kullandığı ölçekleri kullanmamış olabilirim.
 malzeme olarak evin her tarafında kendi kestiğim çam çıtalarını kullandım.belki plastiktende olabilir ama bir ev ahşaptan yapılıyorsa maketide ahşaptan olmalı diye düşünüyorum bu benim saplantım (mümkün olduğunca).yapıştırıcı olarak hızlı yapıştırıcı fakat sağlam olması gerekiyorsa iskelet tutkalı bununla berber sabitlemek için hızlı yapıştırıcıyı aynı anda kullanıyorum.yer döşemelrinde ve duvarlarda saten alçısı kullandım.yer döşemesini;zemine çıtalar koyarak kalıp kalıp haline getirdim,içine alçı döktüm,kuruduktan sonra çizecek yardımıyla karelere böldüm bölerke alçını kenarlarını biraz kırılması ve bazı müdahaleler doğal görünmesine yol açtı.
bahçe duvarlarını kalıp hazırlayıp döktüm daha sonra tek tek çizerek taş duvar görüntüsü verdim fazle keskin olan köşeli yerleri diş fırçasını ıslatarak fırçaladım.daha sonra bunları uçlarından yapıştırdım boşluklarıda alçıyla doldurum ama pek hoşuma gitmedi sonra boyadım.
 perforjelerin profilleri 3.5 mm bakır boruyu kuyumcuların kulandığı haddeden geçirerek 1,6-2 arasında kare profil yaptım dah sonra bunları mengenede burarak burgu haline getirdim.daha sonra boylarında kesip uçlarını mızrak gibi yaptım.aradaki yuvarlak halkalar 1,5 elekrik kablosunu bir milin üzerine sarıp daha sonra kestim.en son birleştirme işini oksijen kaynağı ile yaptım çünkü lehimle olmuyor.
 aklıma gelenler bunlar

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Haziran 22, 2010, 08:25:26 »
Özcan bey elinize sağlık, çok güzel çalışmalar. Çalışma devam ediyor sanırım, çatı şu an kiremitsiz. O döneme uygun alaturka kiremitler çok güzel duracaktır.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Haziran 24, 2010, 21:19:30 »
özcan kardeşim,
maket konusunda yapan açısından ölçek, asla sınırlayıcı değildir amaaaaa.....
sana bazı tavsiyelerde bulunacagım..
1-senin kullandığın ölçek cok buyuk. neden dersen. genellikle bu tur buyuk ölçekler araclarda vs kullanılır.. eger boyle devam edersen ,sonra evde koyacak yer bulamssın.
2-büyük ölçekler çok fazla detay ister ,zorlanırsın. bir süre sonra da hobinden sıkılırsın.
3-gene ölçek kıstlaması olmasın ama... eğer bilinen ve sık kullanılan ölçekler kullanırsan:
   a) malzeme bulman kolay olur.
   b) diğre arkadaşlarla paylaşımın ve alışverişin olur.
   c) yarın bir gun, yaw bir de tren olsaydı değinde elinde, uygun şeyler olur.
4- ahşaptan vazgec demeyeceğim asla. onu herzaman biz de kullanıyoruz amma..3a daki şıktan     daha fazla faydalanırsın.

sevgilerimle

Çevrimdışı özcan özlemiş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Haziran 24, 2010, 23:50:20 »
Haldum abi uyarıların için çok teşekkür ederim.dediğim gibi ölçeklerle aram çok iyi değil sizce en uygun ölçek hangisidir. birde gerçek ölçülerden ölçeğe dönüştürmek için ölçek birimine bölünüyordu yanlış hatırlamıyorsam yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı özcan özlemiş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2011, 01:56:56 »
merhabalar nihayet maket bitti.son fotoğrafları

Burada görmüş olduğunuz ağaç klasik elektrik kablolarından bükülerek üzerine un,tutkal,nişastadan oluşan bir kaplama yapılarak oluşturulmuştur.gövdesi ağaç kabuğu görüntüsü verilerek boyanmıştır.yaprakları süngerden kendim yaptım.palmiye ağacı ise internette bir sitede gördüm yapım aşamalarına dikkat ederek yaptım.

ağaçların yakından görünüşleri

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mart 19, 2011, 12:43:26 »
özcancığım... burada arkadaşlık ağabeylik ve paylaşım ortamı var biliyorsun sanırım...
tecrübe vs ayrı ben ve diğer kardeşlerim ve arkadaşlarım da he gördüğümüz şeyin 1 santiminden bile faydalanıyoruz.
zaten guzel olan bu...
ben binadaki eskitme ,işçilik bahçe duvar ve zemin taşları vs gercekten bayıldım..
ayrıca arka fondan anladığım kadar gayet profesyonel donanımın var...
son kritiğimiz gene çatı üstüne...
 bu kadar cabaya detaylı bir kiremit çatı uyardı... sevgiler...

Çevrimdışı özcan özlemiş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mart 19, 2011, 14:04:32 »
Haldun teşekkür ederim.herşeyi detaylı anlatacağım.yanlız akşam geç saatte yazdığım için hepsini yazamadım inşallah bu akşam yazarım.şu anda arka fonda gördüğünüz atölyeyi temizliyorum.eğer ilginizi çekerse fotoğtafları yayınlarım

Çevrimdışı özcan özlemiş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 19, 2011, 23:52:33 »

haldun abi;kiremitleri soruyordun umarım beğenirsin

bahçeden bazı görüntüler

demirdoğrama gibi bazı ayrıntılar

Uploaded with ImageShack.us

arka merdiven korkulukları

ön merdiven korkulukları

demirkapı

pencere parmaklıkları

bu  görmüş olduğunuz demirdoğrama efekleri çeşitli çaplardaki bakır telleri gerekliformlara sokulduktan sonra  oksijen kaynağı ile birleştirilmiştir.itiraf etmeliyimki son pencere parmaklıkları pek hoşuma gitmedi

bahçe parmaklıkları
ve evin son hali

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #13 : Mart 20, 2011, 16:03:36 »
Özcan bey sen de aynı Ozan Dik kardeşimiz gibi en zor ve en çok emek isteyen yolu seçmişsin , sonuç harika , eskitmeler ve özellikle demir işleri muhteşem.Teşekkür ediyoruz...........
Gerçekten maketin çok büyük , bu yaptığını nasıl muhafaza edeceksin acaba, bir sonraki evini daha büyük ölçekli ( yani ev daha küçük olacak demek ) denersen yapım sırasında daha değişik duygular tadarsın.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Mart 21, 2011, 20:12:06 »
özcan bey ferfojelerdeki işçilik çok güzel ellerine sağlık

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #15 : Mart 24, 2011, 09:50:19 »
Özcan bey ellerinize, emeğinize sağlık. Çok güzel olmuş, ben de özellikle demir işçiliğinizi çok beğendim.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.