Gönderen Konu: herkese selam  (Okunma sayısı 7545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TUZLA

• Forum Üyesi
herkese selam
« : Ocak 17, 2010, 12:54:22 »
merhabalar,

uzunca bir vakit incelemelerden sonra  bende  aranıza  katılmaya karar  verdim. uzunca bir süre  diyorum yaklaşık 1,5 senedir burayı izliyorum. Kulübe gittim Harun Bey ile  tanıştım. Girsem mi girmesem mi diye  düşündüm. ama  sonunda girmeye  karar verdim.
İsmim Orçun İstanbul Tuzlalıyım. Sebebini  bilemiyorum fakat trenlerin bende  özel bir yeri var.
Bu işler  için özellikle elektrik ve az da olsa devre konusunda teknik altyapım olduğunu düşünüyorum fakat  hiç tren setim olmadı,dolayısıyla trenciliğe çok yabancıyım.
Buradaki arkadaşlar sayesinde bayağı bişey öğrendim.sağ olsunlar.
şimdi bu kadar incelemeden sonra önümüzdeki günlerde bir set alacağım inşallah. hornby düşünüyorum you tube da hornby nin tanıtım videolarını izledim, bana  daha kullanışlı gibi geliyor. hem rayları da  daha iyiymiş. sanırım alacağım set DC/2  tipi olacak. dijital bir sistem düşünüyorum. fakat başlangıç seti alıp genişletsem mi yoksa  ayrı ayrı ; ray, dijital kumanda loko ve vagon alıp setimi kendim mi kursam bilemiyorum. tecrübem yeterli değil yani;D

Yani  hornby nin kit halinde satılanlarını mı alıp kendim hornby rayla genişleteyim mi yoksa  kendi setimi mi kurayım.
erbabından fikirleri bekliyorum.
Herkesle  tanıştığıma memnun oldum.. Özellikle  bu işlere yıllarını veren  tecrübeli üstatdlara da merhaba derim...

Not : ileriki dönemlerde eğer kurmayı başarabilirsem, bir anadolu (diaroma deniliyor sanırım) ortamı kurmak istiyorum  ekinleri  traktörleri  biçer döverleri  TMO siloları ve  yük trenleri  ile  her türlü aydınlatmasının  yapıldığı (özellikle  aydınlatma konusunda  çok hevesliyimdir) bir mekan planlıyorum ve buna  uygun buharlı ve freight lokonun olduğu  iki ya da  üç lokomotifli bir sistem... (fazla mı attım bilemiyorum, :) )

bir yanlış kelam ettiysek affola

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
Ynt: herkese selam
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2010, 14:39:03 »
Hoşgeldiniz Orçun Bey. Markalar konusunda pek bilgim yok ama kesitlerinizde yardımcı olmak isterim kolay gelsin şimdiden.

Çevrimdışı TUZLA

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2010, 15:18:22 »
terimlere  yabancıyım çok.kesit derken oluşturacağım alan ile ilgili yardımcı olacaksınız sanırım. İlginiz için çok teşekkür ederim. öncelikle  hornby nin  setlerine  bakıyorum acaba  hangisinen daha çok keyif alırım diye. mixed olan kitler  var.  iki loko lu. fena görünmüyor. Harun Bey ile  konuşmak lazım.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2010, 21:43:00 »
aramıza ho geldiniz. sizin fikirleriniz de benimkilerle uyuşuyor. şu anda bir hızlı trenim, bir elektrikli tren setim var. yanına bir de buharlı ilave etmek istiyorum. bu hobide yer meselesi önemli. eğer ev kendinizin ve yeriniz de müsaitse HO ölçek düşünebilirsiniz. ama kiracı iseniz ve yeriniz de yoksa bence N ölçek düşünün.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2010, 09:30:30 »
Foruma hoşgeldiniz,
Ürünleri görerek ve içinize sineni almanızda fayda var bence.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 18, 2010, 14:49:28 »
Foruma hoş geldiniz.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı TUZLA

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 18, 2010, 22:46:23 »
N ölçeğin ne olduğunu bilemiyorum ama  fiziksel olarak  beğendiğim setin boyutlarını aşağı yukarı biliyorum. şu an zihnimde oluşuturuyorum. hatta  biraz  fantastik olacak ama  başka  planlarım da var (mesela  standı kurup çalışacağım zaman  1 metre  yüksekliğe  indireceğim işim bittiği zamanda  yerden tasarruf olsun diye tavana  doğru  çekebileceğim bir sistem  bile  düşünüyrorum. Anlayacağınız, daha trenciliği öğrenmeden başka  şeyleri düşünüyorum. :)

ço güzel bir zevk.. diaroma konusunda eşimin çok yardım edeceğini zannediyorum. Ben teknik tarafın altından kalkarsam o da  becerisiyle  diaromaları hazırlar...

ama teknik bilgi konusunda yardıma ihtiyaç var. mesela  nasıl bir  dijital kumanda  almalıyım.. 1-5 e kadar lokoları idare  edebilmek için. bunun yanında seslerde  çok hoşuma gitti. bir lokomotif aldığınız zaman  içinde ses  aygıtı da  oluyor mu...

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Herkese Selam
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2010, 10:07:44 »
orçun bey hoşgeldiniz.
forumda sizin gibi yerden tasarruf için yukarı aşagı hareket eden diaroma yapan üyeler var. onları incelemenizde yarar var.
digital kumanda olarak bütce ve bulunabilirlikle alakalı tam fonksiyonmu roco multimaus, mrc, loksound gibi modeller var.
fiyatları 500 tl den başlıyor.
lokolarda ise hazır sesli olan modeller 400 tl gibi bir fiyattan başlıyor.
içinde ses aygıtı ve dekoderi olmayan lokolara eger digitale hazırsa sizde ünite alıp takabiliyorsunuz.

ölçek konusundada forumun site kısmını incelemenizde yarar var.
ho ölçek bulunabilirliğindenve çalışması daha kolay olmasından dolayı tercih edilsede yer problemi olanlar n ve z ölçek kullanıyorlar.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3423.0
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2010, 10:14:50 Gönderen: enges »

Çevrimdışı TUZLA

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 19, 2010, 20:35:23 »
benim  haddime değil tabii ama, arkadaşlar o konstrüksüyonu hazırlarken çok fazla  profil kullanmışlar gibime geldi. kaba ve ağır olmuş sanki. neyse  bu ikinci plandaki bir mesele. ilk planda dedikleriniz daha önemli.

bu dijital kumandalar aynı anda kaç adet loko çalıştırabiliyor.
Ama  yardım için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 19, 2010, 20:46:13 »
5-6 işe başlıyor 100 e kadar çıkıyor

Çevrimdışı TUZLA

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 19, 2010, 22:23:02 »
peki başlangıç olarak bir başlangıç seti mi alsam ve onu büyütsem rayla başka bir loko ile yoksa  rayları lokoları kumnadayı ayrı ayrı mı alsam ne dersiniz

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 20, 2010, 13:25:30 »
terimlere  yabancıyım çok.kesit derken oluşturacağım alan ile ilgili yardımcı olacaksınız sanırım. İlginiz için çok teşekkür ederim. öncelikle  hornby nin  setlerine  bakıyorum acaba  hangisinen daha çok keyif alırım diye. mixed olan kitler  var.  iki loko lu. fena görünmüyor. Harun Bey ile  konuşmak lazım.

Orçun Bey bende yeni başladım ancak bende set yoktu büyük bir plan değil benim çalışmam fakat hazır başlamıyım dedim kendime. Harun Bey kızmasın bana ama ben hazır parça kullanmayı pek istemiyorum tabi tren setlerine bişey diyemem. Ray, loko ve vagonları hariç geri kalan herşeyi kendim yapıyorum. demek istediğim sizin el becerinize bağlı bunlar sıkıştığınız yerde hazır kullanmanızı tavsiye ederim örneğin çim zemin yapımı gibi.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 20, 2010, 14:46:43 »
setden çıkan kumanda ve lokoalra alt seviyedir.
lokolar ışıksız ve sesiz kumanda ise az 4 fonksiyonludur. tabi bu alcagınız en alt seviye set için böyle. ama kaliteli kumandalı ve loklu setlerde var. setler 500 tl gibi bir fiyattan başlayıp 3500 tl gibi bir fiyata kadar piayasada mevcut.
sizin kurgu yapcagınız alana görede set alıp almam kararınız öenmli.
ona göre ray almak daha mantıklı

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 20, 2010, 15:10:15 »
Hoş Geldiniz.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı TUZLA

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 20, 2010, 22:26:58 »
hoş bulduk gökhan bey, teşekkür ederim. Buradaki tüm arkadaşlar çok nazik :)

ben zaman  geçitkçe şunu anlıyorum. Ray loko ve vagonları  kendim alacağım. gidip en iyisi fiziksel olarak setlere  ayrıntılı bir bakayım. O zaman hornby loko ve vagon alsam  aşağı yukarı tüm raylar uyumlu oluyor. tabii dc olmak kaydıyla. Marklin  haricinde. Doğru mudur.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #15 : Ocak 21, 2010, 12:58:16 »
orçun bey , ailemize hoşgeldiniz.
guzel sohbetler,faydalı paylaşımlar diliyorum.
sevgiler

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #16 : Ocak 21, 2010, 13:36:59 »
orcun bey merhaba

aramıza hoş geldiniz

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #17 : Ocak 21, 2010, 14:00:51 »
Oruç bey model trenlerin büyülü dünyasına hoş geldiniz.selamlar

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ocak 24, 2010, 10:58:13 »
bence gittigidiyor'u da takip edin. mesela şu anda bir roco multimaus kumanda seti var satılık ilanlarında. bence kaçırmayın. bende de bu kumandadan var ve kullanımı çok kolay ve baya özellikli. mesela dediğiniz gibi 3-4 lokoyu tek kumanda trafosuyla ek besleme olmadan çalıştırabilirsiniz.

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Mart 07, 2010, 20:57:59 »
hoş geldiniz