Gönderen Konu: Halı Saha Tesisleri  (Okunma sayısı 9247 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
Halı Saha Tesisleri
« : Aralık 08, 2009, 00:53:46 »
 Değerli Üyeler

En son havuz&cafe&bar çalışması yapmıştık.
Şimdi add-on yani eklenti olarak halı saha tesislerine başlıyoruz..
İnanın herkez kadar bende çıkacak olan sonucu heyecanla bekliyorum. Havuz ve tesisler arasında bir bağlantı yolu kuracağım yanyana geldiklerinde bir bütün gibi duracaklar.
*Öncelikle tesisin kurulacağı alanı 25x37.5 cm ebatlarında kesiyoruz.
*Sonra 3cm kalınlığında köpüğüde aynı ebatlarda kesiyoruz.
* sahanın ve tesisin taslagını pvc nin üzerine çiziyoruz ki nereye ne yapacağımızı bilerek ilerleyelim..

Bana olmasını istediğiniz fikirlerinizi yazarsanız onlarıda sığdıralım içine.. internetim kesik oldugu için resimleri ve bu satırları direkt telefonumdan yazıp ekliyorum. Fotograflar nekadar büyük bilmiyorum. şimdiden özür dilerim. Yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz..
Saygılarımla
Emre PAK
« Son Düzenleme: Aralık 08, 2009, 09:29:18 Gönderen: Emre PAK »

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
Ynt: Halı Saha Tesisleri
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2009, 12:14:44 »
Emre Bey merak ettiğim bikaç şey var, karşılıklı 2 soyunma odası çizmişsiniz planda acaba bunlar iki takım için mi? Eğer öyleyse; benim gittiğim halı sahalarda hep 4 takım için soyuma odası vardı. Bir de siz malzemeler için kitmi kullanıyorsunuz.

not: çöp kovalarını ve kapalı alan için sigara içilmez pankartını da unutmayın :D

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2009, 14:26:45 »
Cihan Bey;
Evet 2 tane soyunma odası yaptım, 2 Takım için. Bende florya sosyal tesislerde yapıyorum şirket maçlarımı, ordada 8 tane soyunma odası var.
Tespitiniz doğru ancak takdir edersiniz ki, sahip olduğum alanı maksimum detaylandırmak ve verimli kullanmak için öyle bir karar aldım. 4 Soyunma odası yapıp, kantinden, duş-wc lerden ve bekleme yerinden kısmak işimi kolaylaştırırdı açıkcası.
2. Sorunuz a gelince, ben olabildiğince el ile, maliyetsiz üretimler yapmaya çalışıyorum :) ancak çok ince el işçiliği gerektiren ve fazla detaya sahip, yapamayacağım ürünlerde, en ucuz yollu çözümleri araştırıyorum. Umarım bende birgün İhsan Bey gibi, Teoman Hocamız Gibi(lütfen diğer üyeler yanlış anlamasın el üretimi ve görsellik verme konularında aklıma ilk gelen 2 ismi yazdım), naif ve ince hatlı çalışmalar yapabilirim de, kitlere gerek duymadan hallederim.

Çöp kovaları kolay, onları düşünüyordum da, sigara içilmez levhası aklımda yoktu. Not aldım detaylar kısmına, ekliyeceğim  ;)
Hatta, Yurdum insanı.. Tam levhanın önünde sigara içen bir figür de şimdi geldi aklıma  ;D
Saygılarımla
Emre PAK

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2009, 15:39:01 »
İhsan Bey sizede Merhabalar

Yazdıklarınızı tek tek okudum da;

Keşke figür modifikasyonu hakkında sizin kadar bilgim olsa yada yapabilsemde her saydığınızı tek tek yapabilsem..
Bu saydıklarınızdan;
Yeryer soyulmuş bir zemin.. (Noch hazır çim kullanıyorum, deformasyon için, aklıma su zımparasından başka birşey gelmiyor önerirseniz sevinirim..)
eski bir top
Tuvalete gitmeye üşenen bir seyirci
Kale arkasındaki bira şişeleri  kısımlarını ben halledebilirim.
Geri kalan kısımda, çok değerli yardımlarınızı esirgemezseniz, bilgi ve uygulama konusunda, yine seve seve uygularız. (mesela almamız gereken malzemeler neler olabilir gibi.. (çünkü benim bildiğim sadece faller ın, futbolcu figürleri var ve onları kullanmayı planlıyordum)
Yumruklaşan futbolcular kısmında, kavga eden insan figürleri bulursak onlarıda yeniden şort-forma renklerinde boyar uydururuz tabiki..

Yeterki sizin gibi işin duayenleri fikir verip, birazda elimizden tutsun böyle. Seve Seve dener dener dururum
Çok teşekkür ederim şimdiden
Saygılarımla

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 09, 2009, 12:10:49 »

İhsan Bey, bütün tavsiyelerinizi dikkate alacağım ve deneyeceğim. Bu arada, Woodland Scenics in Realastic Waterini, sizin çekingeleriniz ve Ferda Abimin tavsiyesi üzerine, 3 gündür test ediyordum. Her katın 3-4 mm olmasına ve ortalama 1 gün dinlenmesine müsade ettiğiniz taktirde, katman katman yükseliyor. şu anda 1.2 cm lik yüksekliğe ulaştım. Uyguladığım alan 8 cm çaplı totalde 3 cm derinliği olan bi çerez kasesi.

Dün akşam Beşiktaşımızın (Koyunun koyusu Galatasaraylıyım) maçı olduğu için çok fazla bişey yapamasamda;

* İdari binanın, tabanı için, 17.5 x 8 cm ölçülerinde tabanı kestik.
* Dış duvarlarını,  ön-arka cephesini, ana cam ve 45 derece açılı olarak açık duracak küçük havalandırma cam boşluklarını kestik.
* Camların çevrelerine yapıştırılacak olan, pencere doğramalarını kesmeye başladık.
* Diğer yandan da, tribünler için, basamak oturma düzenine başladık.

**Günlük Plan: Bu akşam idari binanın iç planı kesilecek, tribünlerden idari binanın önünde duran tamamlanacak.

*** Fikir paylaşımı: Çatı kısmı için, 5 derece eğimli çatı düşünmekteyim. Ve çatıda yağmur gider boruları için 2 tane oluk yapmayı planlamaktayım.(kulak pamuğu çubuklarından gider borularıda yapılacak) Binanın dış cephesini, sıvalı efekti vermek için, forumda görüdüğüm, ince su zımparası ile  kaplayıp boyamak niyetindeyim. Binanın dış aydınlatması için, 3-4 noktaya duvar lambası asmak niyetindeyim. Bunlar ilk aşama düşündüklerim. İlerleyen etaplarda, fikirlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Ekleyecekleri olanlar, lütfen karışıyor, eleştiriyor v.s gibi düşünmesin. Lütfen eklesin ve fikirlerini rahatça söylesin.
Saygılarımla
Emre PAK

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 09, 2009, 15:09:59 »
İhsan Bey;

Size hakikaten, her sorunumda verdiğiniz, yeni bir yol ögretici cevaplarınızdan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.

Evet, elimde bu iş için alınmış süngerler vardı zaten, ama dediğiniz yolu izlersem, o pütürlere ulaşabileceğimi bilmiyordum.
*Tecrübe Edilmiş Birşeyi, Tekrar Araştırıp Denemeye Gerek Yok.. Dediğiniz yol Uygulanış açısından da kolay görünüyor.

Size bu arada ayrıca konu dışı birşey danışacağım, özel mesajdan bakabilirsiniz.

SAYGILARIMLA
Emre PAK

Çevrimdışı container

• container
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2009, 19:11:14 »
Emre bey gecenlerde plastik boya astari ile birlikte bir malzeme aldim. Hirdavatcidan. Malzeme 15-20 lira, sprey seklinde ve puskurtuldugu yeri puturlu hale getiriyor. (yani doku olusturuyor) Maketciler kullaniyormus.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2009, 21:34:37 »
Adını paylaşabilirsen sana zahmet c.tesi alim Mehmet Abi...

Çevrimdışı container

• container
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 10, 2009, 00:03:11 »
Emre, haldun abilerde sprey, haldun abi bu mesaji gorurse yazacaktir.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 27, 2009, 20:25:51 »
Kaldığımız yerden devam edelim.. Arayı çok açıp soğutmamak lazım.. :)
yine madde madde gitmeye çalışıyorum resim sırasına göre...
* Müdüriyet binasının tüm parçalarını kesip çıkartıyoruz.
* İç planlamayla ilgili olarak, odaların v.s çizim ve kesimlerini yapıyoruz.
* Yerleri kontrol edildi..
*
* Genel olarak, Buz mavisi ve kapı rengi olarak ta, camel-kahve renginde boyandı..
*
*duvarlarda bazı aşınma ve sıva düşmesi görüntüsü için, boyadıktan sonra tuğla deseni çizdik..
* Sonra Turuncu pastel ile biraz boyayıp, belirlediğim bölgeyi pamukla yaydık
* Sonra tam o noktadan geçmesini itediğim doğalgaz borusunu yerleştirdik..
* Müdüriyetin camlarının takımına başlıyoruz. Ön ve arkadaki tüm camların etrafına, çerçeveler gelicek.

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Aralık 27, 2009, 20:41:24 »
* İç taraftan, takılan camlar.. ( Mavi asetat )
* Yerinde deniyoruz..
* Etrafın yürüme yolunda kullanmak üzere IMKER in, geçme karo yollarını kullanıyoruz.
* Genel Görünüş.. ( Bu arada ilerleyen safhalarda da belirteceğim, bütün şablonu değiştirip Yan kısma 10x37.5 luk bir ek parça ekledim.)
* Kenarda kalan kısımları çim alanı olarak düşündüm. Ağaçlandırma da yapılacak.
* Müdüriyetin hemen yan tarafını, bekleme bankları ve masalar ile, çardak edasına dönüştüreceğiz. Etrafını çitler ile çevirdik. Bu arada tribünleri de yerinde deneme fırsatı bulduk. Fakat gözüme ve alan için çok büyük geldiler. (ilerki safalarda küçültülmüş hallerini bulacaksınız.)
* Bu ilk başladığımda bir çok fikri de beraberinde getirmişti. Sıvalı(pütürlü) görüntüyü nasıl vereceğiz sorusuyla. Ben boyayı biraz bol tutup, boyayı fırça yerine, süngerle ucunu dik açıyla vurup çekerek pütürlü görüntüye ulaştım. Hemen akabindede saç kurutma makinasıyla kuruttum.
*Tribünlerin yakın çekimi..
*Genel Görünüş
* İç detaylara biraz daha eğilme vaktimiz geldi...

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 27, 2009, 20:54:10 »
* Soyunma odalarında kullanılmak üzere "L" oturakları hazırlıyoruz..
* Oturakları yerlerine yerleştirip denerken, duvar dolaplarını hazırlamaktayız...
* Dolapları da yerlerine koyduk..
* Kapı kolu ve diğer aksesuarlarıda ATAÇ telinden eğip-büküp hazırlayıp  yerlerine yerleştiriyoruz.
* WC mizin öündeki aynamızı unutmadık.
* Bu açıdan çok belli olmuyor ancak, oda birleşimlerini, macunla doldurup tekrar üzerinden boyadık..
* Duşlar için, önce kapılı duşakabin denedim. Ancak kapılarının açılıp kapanması yerimizi çok daraltıyordu. (Gerçi şu anda burada yazarken akordeon kapı, 2 kapılı gibi alternatifler aklıma geldi ama...)
* O yüzden bende perde sistemli duşakabine çevirdim. Musluk borularını, lehimden yaptım. Eğmesi bükmesi, kıvırması, çok kolay. Kopması için, kaba kuvvet gerekli yada aşırı sıçak bir havya.
*
 Geride kalan kısımlarda, sahanın, tel örgülerin yapımıyla biraz ilgileneceğiz....

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 27, 2009, 21:20:26 »
* Saha etrafı tel örgüsü.. 7 cm yükseklikte olacak ve üstü file gerili olacak. 1 lik tel ve her nalburda bulabileceğiniz, pencereler için sineklikten imal etmeye çalıştım. ( sineklik 1x1m = 1 TL )
*
* Uygun kesimli tellerin tek tarafını yapıştırıcıya buladıktan sonra, sinekliğin üzerinde bir dikdörtgen haline getiriyoruz.
* Creatör ün uç kısmıyla çerçevenin etrafını sıkıca bastırarak 1 kerede kesiyoruz. ( yoksa plastik liften olduğu için, flasalanma görülmesi muhtemeldir) Böylece çitin bir tarafını tamamlamış oluyoruz.
* yaklaşık nasıl duracağını önceden kestirmek için, 2 tarafla bir deneme yapıyoruz..
*
* 4 köşede bittikten sonra, renk-ton farkı olmaması adına, hepsini Folkart metalik gri akrilik boya ile boyuyoruz.. (paintbrush böyle durumlarda çok daha işlevsel olacaktır..)
* Tam köşelerden, silikon ile 0 a 0 denkleştirip yapıştırıyoruz. (ben özellikle silikon seçtim esneme payı var. Çünkü diorama bitene kadar çok kaldırılıp indirilcek)
*Zeminin çimenle nasıl duracağını da bu resimden kestirmek mümkün..
* Bu resimde ne olduğu çok anlaşılamayan şey, 2 mm lik pvc ye bir kanal açtım. Bu kanal ı saha çizgilerini yaparken kullanacağım. Hem düz olsun, hem taşmasın hemde kılavuz olsun diye...

Bir sonraki part ta saha çizgileri v.s yi işleyeceğiz..

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Aralık 27, 2009, 22:51:36 »
* Gördüğünüz gibi saha çizgilerini çekmeye başladım.. Özellikle sarıyı seçtim, belirgin dursun ve gerçek futbol sahasından birazcık ayrı olsun diye. Bence sırıtmadı da..
*
* Sahanın orta yuvarlağını, lehim pastası kutusunun, kapağını kullanarak yaptık. Etrafından fırçayla dönerek... Oda sorunsuz oldu gibi.
* Bu arada bina iç detaylarını atlamadan tamamlamak istedim. WC levhası ve soyunma odaları levhaları da tamamlanıp yerlerine asıldı. (Printerımda bir ağrıza var, fotoğraf yazıcı printer olmasına rağmen sadece siyah beyaz çıktı veriyor. O yüzden sigara içilmez, cezası... levhalarını daha asamadım. Onlarda aklımda..)
* Genel görünüş..
* Bu arada tribünleri tekliye çevirdim. Dikkatinizi çekmiştir. 1 detay daha.. Sn İhsan Abimin söylediği, deforme işlemi vardı. Saha zemininde, mücadelenin ve topa kaymanın çok olabileceği bölgelerde, biraz deformasyon yapmaya çalıştım. Bu konuda ekstradan şuda olsa ii olurdu diyen varsa eklesin lütfen..)
* Deformeler bu kuşbakışında daha net belli oluyor.
* Bu fotoğrafta, expansion yaptığım görülecektir. Alanı biraz daha büyüttüm. Ana bina içindeki, Kantinimsi odayı sadece "Müdüriyet" olarak değiştirdim. Yelekleri veren ve kaayıtları tutan.. Yeni eklenen kısımda ki 3 yeni kısım var. Birine altıgen yada sekizgen bir büfe, birine heykel, sonuncusuna ise henüz karar veremedim. Fikirlere gene açığım. İhsan Abimizin, duvara çiş yapan çocuk profili, kavga eden futbolcular, içki içen kaleci ve sigara içen oyuncular... Hepsi Hepsi aklımda... Elden geldiğince ve param yettiğince diyeyim sizler anlayın :)
* Bu son resimde, dikkatinizi çekecektir. Işıklandırma konusunda biraz kararsızdım. Bu tarz stadyum tipi bir ışıklandırma yapim dedim. Önce kulesini yaptık, sonrada 4 spotlu üst kısmını. kule ve üst kısım arasına, minik bir rulman koyup, dönmesini sağlayabilirim. Yada fix, halı saha mantığı, Tel çerçevenin, üstüne tekli, spotlar koyup sahanın etrafını dönebilirim. Her iki durumdada elektrik teribatını nasıl saklayacağım konusunda hiç bir bilgim yok.

Bir sonraki aşamada, ışıklandırma, yeni eklenecek binalar, param olursa figürleme ve detaylandırma sizlerle olacak.. Görüşmek dileğiyle.. Bütünnnn Eleştrilerinizi lütfen bekliyorum.

Saygılarımla
Emre PAK

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Aralık 28, 2009, 01:23:36 »
Emre Bey ellerinize sağlık gerçekten çok hoş bir çalışma. Zonguldak Alaplı'da bir halı saha vardı lise yıllarında oynadığım oraya benzemiş. Anılarım canlandı fotolara bakarken.
Bir detay fikrim olacak: tel örgüleri yapan firmanın tabelasını asmayı unutmayın sakın çok önemli :D

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Aralık 28, 2009, 01:56:45 »
Sağol var ol üstadım teşekkür ederim...
  iyi fikir neden olmasın ;)

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #16 : Aralık 28, 2009, 22:14:14 »

Sevgili emre kardeşim;

Harika bir çalışma tebrik ederim.

Halı sahalarda 3 - 4 tane bayrak direği olur genelde birinde Türk bayrağı çekilmiş diğerlerinde FB GS BJK renkleri olan. Ayrıca gece aydınlatması yapmayı düşünüyormusun ? Elektrik direkleri ve aydınlatma lambalarının olduğu . Birde halı sahanın cafeteryası varsa mutlaka şifreli kanal maç reklamı olsa güzel olur herhalde. ( sahanın tel örgülerine asılmış )

Kolay gelsin.

Saygı sevgilerimle

Ali Nedim

Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı Emre PAK

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Aralık 28, 2009, 22:58:48 »
 Ali Nedim Abicimmm.. Seni görmek ne kadar güzel. Yorumlarını okudum. Gece Işıklandırması tabiiki olacak, hatta son bıraktığım yer, ışıklandırmanın nasıl olması gerektiğiyle ilgiliydi. Sahanın çevresine sarı ampullü, park lambaları koyacağım. Az önce saha ile uğraşıodum o yüzden görmedim yazdığını ve yeni karar verdim. Tekli spot ışıklandırma kullanacağım. Stadyum tarzı 4 lü 6 lı yapımı biraz zorluyor. Yaptım ama, görüntü kirliliği yaratıyor ve kablo... Kafeterya gibi detay isteyen bir kompleks, en azından 15X15 gibi bi yer kaplar ve alan üzerinde o kadar yerim kalmadı. O yüzden büfe tarzı birşey yapacağım demiştim. Bayrak direkleri ve tel örgüye asılı bir skor bord, hatta Chantez (Cihanın) söylediği tel örgüyü imal eden firmanın reklamı.. Bunlar kolay detaylar. Onları oldu bilin :)

Sanada kolay gelsin Abimmm..
Saygılarımla
Emre