Gönderen Konu: Siyah-Beyaz Kurgular  (Okunma sayısı 6917 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Siyah-Beyaz Kurgular
« : Kasım 17, 2009, 21:16:04 »
Değerli Model Trenci dostlar, geçenlerde elime geçen ve arşivlik değeri olan MIBA dergisinin 1948 ve 1953 yıllarına ait ilk sayılarında yayınlanmış olan siyah-beyaz kurgu fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim. Tarayıcıdan pek kaiteli sonuç alamadım ama yine de nostaljik bir görünüm sergilemesi nedeniyle benim çok hoşuma gitti, umarım sizler de fotoğraflardan keyif alırsınız. Saygılar… İlyas Şıklar

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
Ynt: Siyah-Beyaz Kurgular
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2009, 23:01:46 »
İlyas Bey,

teşekkürler. Elinize sağlık.

Siyah beyaz , ama yine de çok şirinler.

Selam ve sevgilerimizle,

Aynur&Sermet

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 17, 2009, 23:10:04 »
İlyas bey paylaşım için teşekkürler. Okan'ın da yazdığı gibi gerçekten altmış sene önce ne kurgular yapmışlar.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2009, 23:31:40 »
eh vallahi terkrar tektar tsekkkur ederim. yani benden bu kadar,,

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 17, 2009, 23:56:19 »
Paylaşım için çok teşekkürler.
Çocukların kurguyu izledikleri kare gerçekten hoş bir kare.

Çevrimdışı Kerem CUMALI

• Kerem CUMALI
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 18, 2009, 00:41:10 »

Bu değerli paylaşımınız için teşekkürler, boşuna dememişler ne varsa eskilerde var.
En son fotoğrafdan etkiledim açıkcası, görünüş itibarı ile sosyo ekonomik durumları çokda iyi olmadığını inandığım insanların gösterdiği ilgi alaka...
Şimdi herşey digital, çocuklar bilgisayar oyunları oynamayı model tren izlemeye tercih eder duruma geldiler.
Saygılar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2009, 23:22:03 »
Bir de aşağıdaki fotografa bakın o zaman Kerem Bey... Bu fotograf da bizden. Yıl 2008. Belki bizler de o hayranlığı yaratan kurguyu 1950'lerde yapabilseydik, belki bugün bir avuç model trenciden çok daha fazla olabilirdik. O tarihte bu olgunluğu gösterebilen ülkenin savaştan yeni çıkmış bir ülke olduğunu da düşünürseniz, ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. Bu nedenle Harun Bey'in önderliğinde kurulan Model Trenciler Kulübü'nün ve bu forumun önemli bir misyon üstlendiğini düşünüyorum. (Not: Fotograf Hürrriyet Treninin 2008 yılı yolculuğunda yer alan MTK kurgusunun Kars'daki ziyareti esnasında çekilmiştir) Saygılarımla... İlyas Şıklar

« Son Düzenleme: Kasım 19, 2009, 23:31:18 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 20, 2009, 12:05:53 »
Necati Bey, değerli katkınız ve değerlendirmeleriniz için teşekkürler. Ben işte bu nedenle Model Trencile Kulübünün ve onun iletişim platformu olan bu forumun çok çok geciken bir misyon üstlendiğini ifade etmeye çalıştım. Aslında hepimizin çocukluktan kalma bir tutkusu değil midir bu model tren sevdası? Bu kulübü bundan 20 yıl önce kurabilmiş olsaydık takdir edersiniz ki bugünden çok daha ileride olurduk. Ama olacağız, bundan şüphe duymamak gerekir. İşte bu nedenle Harun Bey'e teşekkür borçluyuz. Konuyu dağıttım galiba. Ben yazmaya başladım mı duramıyorum, o nedenle keseyim. Katkıda bulunan tüm dostlara teşekkürler ediyorum. Saygı ve sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2009, 14:25:07 »

İlyas Bey, 60 yıl öncesi modeltrenciliğin batılı ülkelerde ne boyutlarda olduğunu aktardığınız
dergilerden anlıyoruz. Geçmişteki yayınlardan örnekler sunduğunuz için çok teşekkürler.

Ancak sizin de vurguladığınız gibi  2008 yılında Hürriyet Treni'nde yer alan kurgunun,
Anadolu'nun çeşitli kentlerinde modeltrencilikten habersiz birçok kişilere,  demiryolu
modelciliğinin tanıtılmasında, büyük katkı sağlayan Harun Yamanlar Bey'in ne kadar
güzel bir girişimde bulunduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Türkiye'de demiryolu modelciliğinin yayınganlaşmasında her türlü sıkıntıyı göğüsleyerek
mücadele eden Harun Bey'e bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılar
Teoman kardaşlar

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 09, 2009, 00:39:55 »
Fotoğrafları yeni gördüm ve hepsi harika. Ya ben bu hobiyi gerçekten seviyorum ya.

Geçde olsa bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederim İlyas Bey.