Gönderen Konu: Makasçının Kabusu (Switchman's Nightmare)  (Okunma sayısı 9968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Makasçının Kabusu (Switchman's Nightmare)
« : Ekim 30, 2009, 19:32:08 »
Sevgili model trenci arkadaşlar uzunca bir süredir kafamda olan bir kurguyu hayata geçirme çabası içerisindeyim. Ancak elimdeki makas sayısı yeterli olmadığından şu an sadece versiyon diyebileceğimiz bir kurguyu masaroma olarak oluşturmaya çalıştım.

Shelf-layout olarak da adlandırılan bu kurgular yer sıkıntısı çekenler için öneriliyor, bunun bir örneğini sevgili Ferdi Vefa dostumuz benden önce hayata geçirdi. Benim üzerinde çalıştığım kurgu ise özel bir isme sahip: Switchman’s Nightmare (Makasçının Kabusu dersek iyi bir çeviri yapmış oluruz herhalde). ABD’li ünlü model trenci John Allen tarafından 1972 yılındaki Model Railroader dergisinde yayınlanan switching puzzle türü kurguların en önemlisi kabul edilen ve timesaver (Inglenook) olarak adlandırılan kurgunun popüler hale gelmesi sonucu raf kurgulara olan ilginin arttığını söylemek mümkün. Ancak puzzle çözüldükten sonra tekrar tekrar aynı oyunu oynamak çok tat vermediği için timesaver türü kurgular daha sonra “timewaster” olarak adlandırılmaya başlandı. Buna ilişkin HO ölçekli bir timesaver örneğini daha önce forumda paylaşmıştım. (Bkz. http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2375.0 ) Bu durum bende ciddi soru işaretleri uyandırdı ve araştırmaya başlayınca aslında bu türün çok daha öncelere dayandığını gördüm ve bu türün ilk örneğinin 1956 yılında Linn Westcott tarafından yayınlanan 101 Track Plans for Model Railroaders isimli yayındaki Switchman’s Nightmare’e ulaştığını gördüm. Ancak hemen belirtmeliyim bu kurgunun timesaver türü bir kurgu olmadığı kabul ediliyor. Linn Westcott’un orijinal planı aşağıda yer alıyor…

Daha yakın bir zamanda Model Railroad Planning (2005)'de Scot Osterweil tarafından yayınlanan bir makalede bu iki türün karşımı olarak kabul edilebilecek bir switching layout planına yer verildi. Osterweil’in ortaya attığı kurgunun planı ise aşağıda.

Copyright 1994 by Scot Osterweil.

Benim oluşturmaya çabaladığım kurgu ise daha çok Westcott tarafından ortaya atılan nightmare’e dayalı bir versiyon diyebiliriz. Planı aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Kurgu N ölçek bir raf kurgu uzunluğu 175 cm, genişlik ise rafa uygun olarak 40cm.

Ancak sağa açılan makaslarım yeterli sayıda olmadığı için ve bu tür kurgularda makaslar kilit öneme sahip olduğu için biraz daha basitleştirme yapma gereği ortaya çıkıyor. Aslında nihai amaç (şayet Harun bey üç adet sağa ve bir adet de sola makas getirirse) yukarıdaki switchman’s nightmare’i hayata geçirmek. Basitleştirme sonrası versiyonun versiyonu diyebileceğimiz plan aşağıdaki şekilde ortaya çıktı…

Burada da ölçüler aynı. Makaslar elektrikli (dijital değil) ancak kullanılacak lokomotifler dijital olacak. Yerlerini plan üzerinde işaretleme olanağı bulamadım ancak 6 adet manyetik uncoupler kullanılacak. İlerleyen dönemde makaslar için de dijital kontrol sistemi oluşturulacak (fiyatların düşmesi bekleniyor !).  Kurgu üzerinde iki adet dizel ve bir adette buharlı N ölçek loko çalışacak. Lokolar da aşağıda yer alıyor (fotoğraf kalitesi için özür dilerim, cep telle çekmek zorunda kaldım).  Çıktık bakalım yola sonuç ne olacak…. Gelişmeleri paylaşacağız. Saygılarımla … İlyas Şıklar

« Son Düzenleme: Ekim 31, 2009, 10:19:05 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
Ynt: Makasçının Kabusu (Switchman's Nightmare)
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2009, 23:52:51 »
Sanki bilimsel makalelerden alıntılar yapılmış, kaynak gösterilmiş gibi bir anlatım, çok güzeldi.

En kısa zamanda hayata geçirmenizi biz de dört gözle bekliyoruz. Kolay gelssin, iyi eğlenceler..

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 31, 2009, 08:37:09 »
Arkadaşlar tekrar merhaba. Gelen birkaç özel mesajdan bu tür kurgular ile ilgili anlatamadığım bir husus olduğunu gördüm. Bu türden kurgularda ana fikir çeşitli bölümlere dağıtılmış olan çeşitli türden vagonları önceden belirlenmiş olan alanlarda toplayabilmek. Örneğin, kurgunun çeşitli bölümlerinde dağınık biçimde bıraklımış olan yük, kömür ve yolcu vagonlarını toplayarak kurguda oluşturulmuş bulunan ambar, kömür yükleme vinci ve istasyon bölgesinde toplamak. Doğal olarak, makasların yanısıra yerleştirilecek uncoupler'ların da büyük önemi var (örneğin, Osterweil'in geliştirdiği puzzle da bunların yeri önceden belirlenmiş, yukarıdaki mesajda verdiğim planda M1, M2 gibi M harfleri ile işaretlenmiş bölgeler uncoupler'ları gösteriyor, toplam 9 adet). Aslında bu kurgunun ortaya çıkışı klasikleşmiş bir Amerikan aile oyununa (Railroad Rush Hour Brain Teaser) dayandırılıyor. Kart çekilerek ailece oynanan bu oyunda da aynı şeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Benim edinebildiğim bilgiye göre Osterweil tarafından geliştirilen switching puzzle'daki kurgu üzerinde standart olarak yerleştirilen 20 vagonu tek bir manevra lokomotifi ile ilgili yerlerde (inbound - outbound) toplayabilmek, tecrübe kazandıktan sonra ancak bir saatte mümkün olabiliyor. Birçok kişinin bu süreyi büyük bir övünçle söylediklerini hatırlıyorum. Kaldı ki, switchman's nightmare bir timesaver değil. Yani birden fazla lokomotifi rahatça kullanabileceğiniz dinamik bir kurgu türü.

Gelen mesajlardan açıklığa kavuşturulması gereken bir hususu daha vurgulamak isterim. Timesaver (inglenook), switching puzzle ve switchman's nightmare türü kurguları asla büyük bir kurgunun parçası olarak düşünmemek gerekiyor. Özellikle timesaver için belirtilen husus, bu kurgunun "ilginç bir oyun, ancak bir kurguda son derece kötü bir manevra alanı" olduğu. Hatta bazen sinir bozucu olduğunu şu cümlelerden anlayabilirsiniz: "It will bring all but the most determined operator to his or her knees". Zira burada amaç farklı.

Benim bilgime göre ülkemizde bu türden kurguya ilgi duymuş olan modelciler var. Örneğin, Erkut Baykal Bey'in HO ölçek timesaver türü bir kurgu ile ilgili planlarının olduğunu duymuşluğum var, ancak gelişmeleri bilemiyorum.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Bir de Harun Bey'e bir öneri:  Bildiğim kadarı ile John Allen bu kurguyu ilk kez 1960'ların sonunda National Model Railroad Association (NMRA) toplantısında bir yarışma ile gündeme getirmiş. Puanlamada kurallar belirlendikten sonra (coupler ve uncoupler harketleri de dahil olmak üzere, ileri geri hareketler sayılıyor ve tabiki süre tutuluyor, en az hareket ve en kısa sürede hedefi gerçekleştiren yarışmayı kazanıyor) bir yarışma yapılamaz mı? Yarışmayı kazanana da güzel bir ödül verilebilir (tabi bunu gündeme getiren ben-i adem'i de unutmamak gerek  ;D). Unutmadan John Allen'in çalışmalarının orjinallerinin büyükçe bir bölümü yangın nedeniyle telef olmuş, orijinal timesaver'in NMRA Howell Day Museum'da,  daha sonra üretilen ikizinin ise San Diego Model Railroad Museum'da olduğunu öğrenmiş bulunuyorum.

Adını bu kadar andıktan sonra müteveffa John Allen'in timesaver önünde bir fotografını da eklemek gerekir diye düşündüm. Umarım copyright sorunu yaratmaz ...

Photo is © Franz Reichl, president of the US Prototype Model Railroaders of Austria

Saygılar... İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2009, 11:00:11 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Ekim 31, 2009, 12:37:54 »
İlyas Bey, çok ilginç bir çalışma olacak. Hem hazırlanması hem de bittikten sonra çalıştırması size ve bizlere büyük keyif vereceği kesin. Tüm aşamaları dört gözle bekliyoruz. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kolay gelsin.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2009, 21:43:02 »
İlyas Bey,

İlginç bir çalışma olacağa benziyor,kolay gelsin diyorum.Gelişmeleri merakla bekliyorum.

Anladığım kadarıyla,bu N kurgu kışlık evinizde yer alacak.Yazlıktaki HO kurgunuzdan umarım vaz geçmemişinizdir.

Saygılarımla.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2009, 21:54:03 »
ilyas bey kolay gelsin arkanızdayız. yanlış anlaşılmasın materyal olarak

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2009, 23:59:09 »
Değerli dostlar, tabiki gelişmeleri paylaşacağım. Necati bey haklısınız. Bu kurguyu çalışma masamın önüne planlıyorum, kışın da kurgudan vazgeçmemek adına. Ancak biliyorsunuz tıkıldığımız apartman dairelerinde gerekli boş alan ne yazık ki yok. Ben de böyle bir çözüm üretme çabasına girdim. Yoksa HO ölçekten vazgeçmiş değilim. Saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Kerem CUMALI

• Kerem CUMALI
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 20, 2009, 14:36:11 »
İlyas bey öğrenmeye çalıştığım tamamen bu konu idi, yazınızı defalarca okudum, bunun yanında yabancı kaynaklardan da araştırıyorum Shelf-layout  örnekleri inceliyorum, 101 Track Plans for Model Railroaders  isimli yayına ulaşmaya çalışıyorum ama digital ortanda henüz bulamadım.
Beni de bu tip bir çalışmaya iten yer sıkıntısı ,uzun dar bir platformda çalışmayı düşünüyorum. Aşağıdaki örnek metro planı üzerinde  bir yanda tünele giren, diğer yanda çıkan eski Londra metrosu trenleri ...hal metro olunca belki subway görüntüsü ile aşağı inip çift kat yapabilirim diye düşündüm.

Çalışmalarınızdan ve gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.
Saygılar

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2009, 15:00:38 »
Kerem Bey selamlar, aradığınız döküman tarzı pdf dosyalarını

filestube ve depositfiles gibi sitelerde bulabilirsiniz. Mesela Model Railroad dergisinin ağustos ayı sayısına kadar bulabilirsiniz. Link vermek istemedim. Uygun olmaz diye.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 01, 2009, 13:03:02 »
ilyas hocam bunun için şöye bir kontrol paneli gayet kullanışlı olur. istediginiz gibide büyültüp küçülte biliyorsunuz.
http://www.uhlenbrock.de/germany/PRODUKTE/Schalten/IDA50A42-001.htm

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Aralık 01, 2009, 13:16:45 »
Enver teşekkürler. Gerçekten "oldu mu böyle olmalı" dedirten türden bir kontrol paneli. İlerleyen dönemlerde böylesine sistematik bir kontrol panelini oluşturabilmek en büyük isteğim. İnsan bunun başında kendini gerçek bir dispetcher gibi hisseder herhalde. Ne demişler umut fakirin ekmeği ye Memet ye... Teşekkürler... İlyas Şıklar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 06, 2009, 00:32:56 »
Kerem Bey ne yazık ki tüm aramalarıma rağmen 101 Track Plans for Model Railroaders isimli yayının pdf versiyonunu bulamadım. Amazon.com'da 2002 basımı bulunabiliyor. Bir de hiç beklemediğim bir yerde karşıma çıktı bu plan kitabı. ODTÜ kütüphanesinde bir adet mevcut 2002 basımı olan versiyondan. Ben amazon.com'dan sipariş verdim. Saygılar... İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2009, 00:35:58 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 06, 2009, 11:43:06 »
Herkese merhaba,

Kızım ODTÜ de doktora çalışması yapıyor. Bu hafta kitaba bakacak. Eğer alabilirse isteyen arkadaşlar için kitabı çoğaltabilirim. Kitap elime gelirse tekrar haber vereceğim.

Can