Gönderen Konu: gariban işi seyyar kurgu  (Okunma sayısı 16378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
gariban işi seyyar kurgu
« : Ekim 21, 2009, 19:43:57 »
gariban işi aşağıda fotoğrafı bulunan seyyar kurgumda (195*105 cm) değişiklik yapmak (yine seyyar olacak şekilde tabi) istiyorum.

bunun için hornby kurgu planları kitabındaki 2 nolu plan (168*106 cm) hoşuma gitti:

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?PHPSESSID=9cc9d58ab1dd97d3ed0e2525a675b949&topic=2900.0

şu an kurguda piko ıce 3 setten çıkan raylar var. bu raylarla birlikte hornby rayları uyumlu bir şekilde bu kurgu üzerinde birlikte kullanabilir miyim? hangi ray ve makasları almalıyım? ayrıca yeni tip makas motorlarıyla da kurguyu desteklemek istiyorum. şu anda kurgu üzerinde 2 adet tren dolaşacak ve makas motorları olacak. roco multimaus kumanda hepsi için yeterli olur mu yoksa ek besleme gerekir mi? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
Ynt: gariban işi seyyar kurgu
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2009, 22:34:24 »
Hiç küçümsemeyin derim, ne mutlu ki çivi çakmışsınız, keyifli dakikalar dilerim.
2 plan güzelmiş, o alana 2 tren için yapılabilecek hoş bir çizim, hatta siz iç kısma birkaç makas ekleyerek orayı da doldurabilirsiniz belki. Küçük bir göl de yakışabilir mesela.
Diğer sorular için pek yeterli bilgi veremem sanırım ama roco multimaus için belki işinize yarayabilecek bir başlık http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2371.0

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 22, 2009, 09:47:37 »
Tebrikler
Bir şekilde başlamak çok güzel. Benimde strafor üstü kurgum aylarca yemek masasının üzerinde durdu. Kutularda durmasındansa rayların üzerinde hareket etmeleri çok güzel. Dökülmeyecek malzemelerle kurgunuzu zengileştirebilirsiniz, çok da güzel olur. Hornby'nin kurgusu oldukça güzel umarım en kısa zamanda  yapabilirsiniz. Otomatik makas kontrolleri çok güzel olacaktır sanırım. Benimde hep düşündüğüm ama şimdilik uzak durduğum bir konu. Gelişmeleri bekliyoruz kolay gelsin.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 25, 2009, 12:26:06 »
arkadaşlar sorduğum sorulara aydınlatıcı cevap verecek olan yok mu ya da bana hayrına bir plan çizecek olan? harun bey 2 nolu plan için (195x105 olarak uzatılmış haliyle ve ara hatların da uzatılmış haliyle tabi ki) bana fiyat çıkarabilir misiniz acaba?

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 26, 2009, 21:59:27 »
Atilla Bey, Benim de elimde piko setlerim var.
Denediğime göre Hornby raylarla piko rayların birleştiği yerde rayların ölçülerinden dolayı  hafif bir farklılık var. Rayların birleştiği nokta uğraşılırsa farklılık en aza indirilip, vagonların geçişi sağlanabilir.

Ray adedinizi artırmak için sadece ray yerine, Piko set alabilirsiniz. Ben ray yerine set aldım.
Aşağı yukarı fiyat yakın.
Fazladan lokomotif, vagon ve kumanda sistemim oldu.
Başlangıç seti genellikle setin bütün içeriği düşünülünce daha hesablı.
Böylelikle ray farklılığı sorunu da ortadan kalkar.
Hesaplı olarak dijital olmayan Piko setlerde  aranınca bulunabiliyor.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Gariban Işi Seyyar Kurgu
« Yanıtla #5 : Ekim 26, 2009, 23:33:35 »
set alımında özellikle piko tarzı setlerde çıkan loko ve vagonlar biras detaysız oluyorlar.
bence işin başındayken bulunabilir ray kullanın.
örnegin lima alır hornbyle sorunsuz birleştirisiniz. istedigniz makas ve rayı bulursunuz. ama pikoda açılı makas düz makas gibi aksesuarları bulmanız zor olur.
piko ile limaların birleşimi sıfrlıyan ara raylar var. ama türkiyede bulmak zor.
kendinizde yapabilirsniz. ama rayların altından ayarlayın.
rayların üstlerinden yapılan taşlamalara lokoların çalışmasında sorun çıkarabiliyor.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2009, 22:15:22 »
enver ve gökhan bey öncelikle teşekkürler. anyrail trial versiyonda piko raylarla aşağıdaki planı çizdim. plandaki birçok ray elimde olmasına rağmen alınacak rayların maliyeti (255,82 TL) bana biraz fazla geldi. aynı kurguyu bir de hornby raylarla çizip maliyet hesabı yapıp kararımı vereceğim artık. yalnız gerek anyrail gerekse winrail olsun deneme sürümü olduğu için kısıtlı. bu tarz ücretsiz bir program yok mu acaba?

piko raylarla çizdiğim plan (İç hatlarda değişiklik yapabilirim):

bir de ray olarak en kaliteli marka hangisidir? peco ve tillig daha önce duyduğum fakat Türkiye'de bulamaycağım markalar. yalnız bunları yurt dışından getirtme imkanım da var. bu konuda bana hangi rayı tavsiye edersiniz. teşekkürler.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 28, 2009, 10:30:16 »
300 TL civarında Piko dijital olmayan set gördüm.
ray, 2 yolcu vagonu ve lokomotif.
Bence tek olarak ray alnacağına bu daha ugun.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 28, 2009, 13:42:50 »
yalnız bu setlerden çıkan raylarla istdiğim kurguyu oluşturamam. mesela bu setlerde WR, R1, R2, R3, R9 gibi özel raylar olmuyor.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ekim 28, 2009, 13:47:35 »
arkadaşlar aynı planın bir benzerini de hornby raylarla çizdim. maliyet daha yüksek çıktı (438 TL). tabi bazı raylar stokta var bazıları yok gözüküyordu. belki de benim aldığım fiyatlar eski fiyatlar bile olabilir.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ekim 28, 2009, 21:06:34 »
o konuda haklısın, ama ilk etapta ray adedini artımak için düşünülebilir.
Piko raylar Ankarada bir Hobby mağazasındada bulunuyormuş.
Oraya fiyat sordunuzmu?
G. ÖZKAN

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 04, 2009, 13:11:58 »
evet oraya fiyat sordum. pikonun kendi sitesinde bazı raylar 6'lı paket halinde satılıyor ve fiyatları çok uygun. burada ise paket halinde satılması gereken raylar tane usulü satılmakta ve fiyat uçmakta. bence bu hiç etik değil.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 12, 2009, 22:54:06 »
arkadaşlar sizce iç hatları daha farklı, daha kullanışlı nasıl çizebilirim. gözünüze çarpan noktalar var mı? sizce de bu şekiller uygun mu? hangisini uygulamalıyım sizce?

son çizimim bu. burada makas sayısı biraz fazla oldu. sizce bunun bir zararı olur mu? benim amacım 2 treni karşılıklı yürütmek. arada trenlerden birini beklemeye alıp 3. treni hatta sokmak.
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2009, 14:20:40 Gönderen: Atilla Sülün »

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 25, 2009, 16:04:25 »

son çizimim bu. burada makas sayısı biraz fazla oldu. sizce bunun bir zararı olur mu? benim amacım 2 treni karşılıklı yürütmek. arada trenlerden birini beklemeye alıp 3. treni hatta sokmak.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 25, 2009, 17:51:48 »
Merhaba,

Bol makas çok güzel oluyor bence. Burada kurgunun her iki tarafına da geçip müdahale edebilme durumunu kontrol etmenizde fayda var bence. Uzak noktalarda makaslara mutlaka makas motoru takarak kumanda veya switch ile yönetebiliyor olmanız gerekecek sanırım. Ben başlangıçta makas kontrolünü manuel yapacağım için olabildiğince makasları ulaşabileceğim noktalara koydum.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Kasım 25, 2009, 19:29:16 »
kurgu seyyar sabit değil. yani her tarafına ulaşmam mümkün. ben de ilk etapta manuel düşünüyorum. kurguyu sabit hale getireceğim zaman dijital ya da elektrikli kontrol düşüneceğim. bu çizimde herhangi bir sıkıntı var mı ya da ilave edilebilecek herhangi bir şey? buna göre raylarımı sipariş vermeyi düşünüyorum artık. bir de rulo şeklinde hazır satılan çim vb. dokular var. onlardan da alarak rayları bu dokunun üzerine sabitlemeyi düşünüyorum. tabi kurgu şimdilik seyyar olacağı için balastlama düşünmüyorum.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #16 : Kasım 25, 2009, 20:08:50 »
atilla kerdeşim sesini duyduğuma gerçekten çok memnunladum. inşallah buyuk toplanıda vs görüşmeyi tanışmayı isterim.
1- proseste toprak zemin rengi kaplama var ve de bayağı ebatları yeterli. bence önce onu döşe.
(yapıştırmak için kilo ile satılan yeşil balyy kullanabilirsin)
2- sonra ray vs lerini döşersin.
3- sonrası neresini yeşillik çimen vs yapmak istersen yaparsın.
4- tepe dağ vs onnun ustune kurarsın
5- bunları yapım aşamaları dahil bizle paylaşırsın..
6- bu arada gariban dediğin kurguyu keşke ben kurabilsem.
sevgiyle
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2009, 20:12:13 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Kasım 26, 2009, 09:49:48 »
Haldun abi ben de senin sesini duyduğuma çok sevindim. ben de sizlerle tanışmayı çok istiyorum. haldun abi ve diğer arkadaşlarımın tavsiyeleri benim için çok önemli yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Nisan 18, 2010, 21:20:28 »
Yukarıdaki çizimlerin hepsinden vazgeçerek aşağıdaki hazır kurguyu kendi imkanlarımca oluşturmak istiyorum. Yalnız benim kurgu alanım 195*105. Bu kurgu için 200*100 cm. lik bir alan lazım. Resimlerden gördüğüm kadarıyla kenarlardan hiç boşluk bırakmadan 195 cm sığacak gibi geliyor bu kurgu ne dersiniz? Ayrıca bu kurgu için ray planlarını (Hornby, Piko vb.) nereden, nasıl bulabilirim acaba?

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Nisan 18, 2010, 21:46:34 »
Piko için ray planlarını buldum. Şimdi sormak istediğim bu planda armut hat var mı? Yanlış anlamadıysam 2 yerde armut hat var ve bunun için bir aparat kullanmam gerekiyor. yanlışım varsa düzeltin lütfen.