Gönderen Konu: Bu ne yaaa ?  (Okunma sayısı 19012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Bu ne yaaa ?
« : Ekim 10, 2009, 15:19:27 »
Arkadaşlar,konumuz " bu ne yaaa "

Böyle ne olduğu belli olmayan 8-10 tane ilginç trenim var. Birincisi resimdeki TRIX, buharlı mıdır ,dizel midir ,nedir ,nedir bu yav ?

Çalışalım ,bulalım ,bilgileri buraya koyalım.Yanlış anlamayın ben de bilmiyorum sadece çok güzel olduğunu biliyorum. En güzel en kapsamlı bilgi veren arkadaşa aynısından bir adet hediye edicem dicem yalan olucak tabi, bir tane var sadece.

Bendekiler bitince sizler de garip trenlerinizi buraya koyun çalışalım.

Selamlar sevgiler herkese......

BÖLÜM 1 SONU
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Ynt: Bu ne yaaa ?
« Yanıtla #1 : Ekim 10, 2009, 18:09:28 »
Kemal abi sende loko biter mi?  :) Biraz şu senin "tuhaf" lokodan bahsedelim bakalım:

Bu lokomotifimiz DR için Esslingen (Kraliyet Almanyası) tarafından üretilmiş, 1200HP gücünde 6 silindirli ve direkt beslemeli "dizel motora" sahip bir lokomotif Evet biliyorum buharlı gibi görünüyor ama değil, bildiğiniz dizel lokomotif! Aslında türünün ilk örneklerinden biri, günümüzde de kullanılan dizel-hidrolik lokomotiflerin atası. 1920'li yıllarda dizel motorun Alman U-Boat denizaltılarında kullanılması ve verimli olması sonucunda bunun lokomotiflerde de kullanılması için çalışmalara başlandı. Bu konudaki çalışmaların sonucunda 1929 yılında ilk prototip üretilmiş:

İlk prototipte üretimden sonra ortaya bir sorun çıkmış. Zira dizel motor inanılmaz ısınıyor ve lokomotifin kullanılmasını zorlaştırıyormuş. Bu sebeple farklı bir sistem oluşturmuşlar. Motorun yanında bulunan borulardan geçen suyun radyatör vasıtasıyla soğutulması sonucunda sorunu ortadan kaldırmışlar:

Bu model bir prototip olduğu için hiçbir zaman seri üretime geçmemiş. Elindeki modelin Marklin üretimi AC versiyonu da var: Marklin 37201 DRG V 32 / V 120 Diesel Hydraulic Locomotive

Elindeki tam koleksiyonluk, zor bulunur harika bir lokomotif. Keyifle oynamanı dilerim... :D
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Ekim 10, 2009, 21:28:02 »

Kemâl Bey, merhaba.

Çok güzel ve bir o kadar da ilginç bir konu başlattınız. Modeltrencilerin ilgiyle takip
edecekleri bu konuyu başlatmanızdan dolayı çok teşekkürler.

Şafak Bey, fotoğrafını koyduğunuz lokomotif modeliyle ilgili açıklamaları Türkçe olarak
aktarmış. Kendisine teşekkür ederiz.

Aşağıdaki linkte bu lokomotifle ilgili gerek model çeşitleri, gerekse gerçeği ile ilgili çeşitli
fotoğraflar ve buna bağlı olarak açıklamalar bulunmaktadır.

Google çeviri kullanılarak bu açıklamalar anlaşılabilir.

http://images.google.com/images?hl=en&q=V3201%20Dizel%20loko

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 10, 2009, 21:58:06 »
Aaaaaaah Şafakcım ah ,bilgiler harika teşekkürler ,ben sadece dizel olduğunu biliyordum, kalanları da öğrendik ama keşke o resmi koymasaydın,yıktın beni ben bunun grisini 2 sene aradım Trix ve Hamo da bulamadım ,belki grisi sadece Marklindedir.Neyse almayı çok istediğim 400-500 treni alayım bunun gri Marklinini de alırım. ;D ;D

Teoman bey , iyi dileklerin için çok teşekkürler,ben bu garip görünüşlü lokoları seviyorum , bu lokoyla ilgili değişik bir bilgi çıkar mı diye 24 saat daha bekleyelim sonra bir başka değişik loko resmi koyayım, bendekiler bitince yazacağım , başka üyelerde varsa bu tür lokolar koysunlar sırayla.

Bu arada ,resimleri çeken , sabırla yazıları hazırlayan , resim koymayı öğrenemediğim için onları özel dosyalar halinde hazırlayıp ,bana " armut piş ağzıma düş " durumunu yaratan , laptopumun azizliğine rağmen yılmadan devam eden , en kahraman Rıdvan ( şey pardon kendimi kaybettim bir an, bu bir çizgi roman kahramanı idi benle yaşıt olanlar bilir), en sevdiğim trencilerden Okan Bekatlı kardeşime teşekkür eder 2 yanağından öperim.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #4 : Ekim 11, 2009, 09:06:16 »
Kemal abi selam.işte budur abi.muhteşem lokoları ni hayet görücüye çıkardın.harbiden bu ne ya diyilecek cisten.ustalarda zaten güzel açıklamaları yapmışlar.iyi günlerde kulanın.resimlerin devamını bekleriz.selamlar.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #5 : Ekim 11, 2009, 11:52:23 »
Boyler den çıkıp yenileşmeye çalışan Red Kit'in göremediği türünün nadide örneklerinden biri. :'( >:(

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Ekim 11, 2009, 14:45:10 »
Sevgili Kemal NİHAYET kirli çıkıların kutularından gün ışığına çıkmaya başladılar.Paylaştığın loko gerçektende bu ne yaa dedirtecek bir model.

Sevgiler
Ferda
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2009, 19:01:59 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 11, 2009, 16:51:06 »
İkinci trenimiz yine Trix,bu modelimizde sadece Marklin group tarafından üretilenlerden,azıcık ipucu verelim,bir önceki ile pek bir yakın akrabadırlar kendileri.Bilgiler dışında sağda solda hareketli görüntüleri bulan olursa yayınlasın lütfen.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 11, 2009, 17:44:19 »
Sevgili Ferdi dostum, sen buharlı trenlere bile alışamamış adamsın ,inşallah bu sayfada çıkacak trenler senin ruh sağlığını bozmaz,önce tek gözle bir bak bence ,dayanabilirsen öbür gözünü de açarsın. ;D
Hadi kardeşim bitir de oynayalım.Öptüm kocamaaaan..

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ekim 14, 2009, 15:41:21 »
Bu kırmızı lokomotifte bir önceki ile aynı kategoride, yani dizel hidrolik olarak üretilmiş. 1936 da demiryolu filosuna katılmış ve hizmetten çıktığı 1953 yılına kadar kullanılmış.

http://www.modellbau-wiki.de/wiki/V_140

Diğer garip lokolardan neler var ?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ekim 14, 2009, 20:29:26 »
Üçüncü garipliğimiz Rivarossi marka ,bunun 4 adet aynı renklere sahip yakışıklı vagonları var,model olarak Lima ve Marklin tarafından da yapılmıştır.Aslında bu bir Br 61 .

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Bu Ne Yaaa ?
« Yanıtla #11 : Ekim 14, 2009, 20:49:30 »
kemal abi db nin kendi sitesinde bir çok model var. dönemlere göre sıralanmış
http://www.dbtrains.com/en/
bu linkde senin canavarın linki. baya eskiymiş  ;D
http://www.dbtrains.com/en/locomotives/epochII/BR61

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ekim 14, 2009, 22:45:40 »
Envercim ilgine sağol kardeşcim , 4 numaralı garip treni senin şerefine siteye koyuyorum.
Bu bir Kleinbahn , (hani Modell Eisenbahn Group'un sessizce aldığı şirket )
sanıyorum başka bir marka modellememiş,Avusturya Br 71 'i .

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Bu Ne Yaaa ?
« Yanıtla #13 : Ekim 14, 2009, 22:55:06 »
Amannn son ikisi pek çirkinmiş... (!)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ekim 17, 2009, 00:15:11 »
Ama İlyas hocam,bunların güzelliği çirkin olmaları zaten,şimdi de bir adet Arnold Rapido ,made in west Germany,bu biraz nadir bulunan marka ,hem Arnold hem de Ho ölçek.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ekim 17, 2009, 11:36:02 »
ilginç ya. gerçekten çok ilginç. koleksiyonerlik bu olsa gerek.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ekim 17, 2009, 23:44:49 »
Bu sefer ki  model Alman Çaydanlık sınıfı. Yalan yok Çaydanlıklı bir model üstelik banliyö, markası TRIX.( Almancası Kittel ,ingilizcesi Kettel yani çaydanlık ,ya da yeni hali ile elektrikli su ısıtıcısı )
Resimde çok net çıkmamış ama bu bir buharlı ve ön kısmındaki buhar kazanı gerçekten çaydanlığa benziyor.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ekim 18, 2009, 16:33:06 »
Çaydanlık gerçekten sevimli bir model, sen o kadar küçük alanda kazanda su kaynat, buhar yap ve aracı hareket ettir neymiş yolcu taşıyacaksın, töbe töbe... ee işte adamlar böyle yapmışlar zamanında...

Bu modelin gerçeği 1914de yapılmış, 1905den beri bir sürecin sonunda oluşmuş, mühendis Eugen Kittel(Kraliyet Württemberg Devlet Demiryolları) bu modeli tasarlamış, 1953e kadar kullanılmış.
Kaynak : Trix Product Database 22033

Prototype: German Federal Railroad (DB) Kittel design steam powered rail car. Originally built in 1914 for the Grand Ducal Baden State Railways.

Model: Era III. The frame is die-cast metal. The car has an NEM 21-pin digital connector. It has a 5-pole motor with a flywheel. 2 axles powered. Traction tires. The dual headlights change over with the direction of travel. The car has an NEM coupler pocket. It also has many separately applied details. There is a completely free view through the engineer's cab and a representation of the boiler. Buffer beam details are included in a bag so that the front area can be prototypically equipped for display or for operation. Length over the buffers 130 mm / 5-1/8".

The Kittel - A Durable Steam Powered Rail Car. As early as the end of the 19th century, procurement was begun of a first series of seven steam powered rail cars that were chiefly run on branch lines in the southwest part of Germany. Eugen Kittel, chief mechanical engineer for the Royal Württemberg State Railways (K.W.St.E.) designed a more efficient boiler, which led in 1905 to the order for another 10 steam powered rail cars in Württemberg. The first series was rebuilt accordingly. At the time of the German State Railroad, the remaining steam powered rail cars were designated under the road numbers 9 Stuttgart to 14 Stuttgart. Another series of steam powered rail cars under the class 121a was delivered in 1914/15 for the Grand Ducal Baden State Railways, and they were later designated on the DRG under the road numbers CidT 1 to 8. Two steam powered rail cars from this Baden series were acquired by the German Federal Railroad after 1945, and they were painted in the crimson color scheme customary for powered rail cars. In 1951 and 1953, these two steam powered rail cars from the provincial railroad period were retired from service on the German Federal Railroad.

Bir ufak düzeltme Çaydanlık : Kettle su ısıtıcı , Kessel(kazan), teşbihte hata olmaz, kelime anlamı bire bir tutmasa da bu modele çaydanlık demek sevimli bir yakıştırma olmuş, :)

Şimdi gelelim, her model trencinin evinde olması gereken ilginç modellere, detaylara, görüntüye 'BU NE YAAA' demek serbest :

Bir rack loko(rayın altında tırtıklar, loko altında dişliler, kaymadan dik dağlara tırmanmak için )

http://www.reynaulds.com/products/Micro-Metakit/02802H.aspx

2009 model artiküle Çek loko

http://www.reynaulds.com/products/Micro-Metakit/08804H.aspx

Askeri bir BR05, İlyas hocaya spezial... 200KM/SAAT rekor kırmışlar bilin bakalım hangi yıllarda ?

http://www.reynaulds.com/products/Micro-Metakit/97106H.aspx

1835lerden küçük bir buharlı

http://www.reynaulds.com/products/Micro-Metakit/04101H.aspx

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ekim 18, 2009, 21:10:12 »
Bir tane de Liliput ,Br 12,Avusturya.

Okancım Trix çaydanlığın elektriklisi de çıkmış , bence sadece senin haberin yok , acaba diyorum , bıraksanda biraz da yeni üyeler araştırma yapıp doğruları bulsa ya.Öptüm yanaklardan......

« Son Düzenleme: Ekim 18, 2009, 21:25:32 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Ekim 19, 2009, 20:47:46 »
Bu da bir arkadaşımızın BRAWA sı,arkadaşın ismi Okan Bekatlı,son dönemlerde tesadüfen ve aynı Ufuk Baysal gibi sadece bende olmayan trenleri almak gibi tehlikeli bir iş yapan arkadaşımız.Bilmiyorlar ki bu alımlar insanın ruh sağlığına çok faydalıdır ve çok zevk verir ama beden sağlığı için çok sakıncalıdır.

Biraz da bu loko hakkında bilgi vereyim,bu alet zamanının en ileri lokolarından biri , mumla çalışıyor , 5  ileri vitesi var,hidrolik direksiyon standart , tordido gözünde bardak koyma yeri ile ışıklı makyaj aynası olan ilk model. ;D ( bu sefer üzülerek gülme efekti koymam gerek )

Sevgili yeni üyelerimiz, uyumasanıza yahuuuu.Sizi harekete geçireyim diyorum,yazdıklarımı eski üyeler düzeltiyor.
Şey bir de , taaaaaa Andromeda galaksisindeki çokbilmişon  ( plüton gibi cüce bir gezegendir ) gezegenindeki trenci siteleri atlayıp düzeltiyormuş,sizden gık yok.Nasıl uyandırsam  sizi acaba.