Gönderen Konu: Hornby masa üstü makas motoru  (Okunma sayısı 4322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Hornby masa üstü makas motoru
« : Ekim 09, 2009, 09:14:10 »
Eski kutu evlerden sonra küçültülmüş haliyle yeni modeli. Montajı çok kolay çalışması güzel. İnce ayar gerektirmiyor.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Hornby masa üstü makas motoru
« Yanıtla #1 : Ekim 09, 2009, 12:04:47 »
Ferdi helal olsun, hepimizden hele ki benden önce fotografladın ya tebrikler.

Şimdi neden böyle yazdığımı anlamamışsınızdır. Bu makas motorunu geçen Nisan ayında İngiltere'den getirtmiştim, o dönem bilgisayarlı kumanda denemelerini yaparken kullanmıştım, sonra malum yersizlikten yine girdi ambalajına, rafını buldu dinleniyor.

Benim gözlemim ki diğer forumlarda İngiltere'de de alanlar aynı şeyi paylaşmış, ambalajdan çıkan vidanın dişlerinin saplama/tutma için uygun olmadığı belirtilmişti. Açıkçası fotografını çekmeye de acele etmemiştim.

Sen sorun yaşamadığını belirtmişsin, alttaki mantar tabaka nedeniyle kolay sabitlediğini düşünüyorum. Makasın elektrik beslemesini, aydınlatma veya rayı besleyen adaptörden farklı yapmak gücü konusundaki her türlü sorunu ortadan kaldıracaktır.

Güle güle kullan.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Ekim 09, 2009, 16:54:24 »
Bu motor ve Hornby makas kullanılacak ise alttan, masa altı imkanı hazır olarak yok.

Hornby makaslarda, makas kolu üzerindeki yukarı doğru bir çubuğun, makas motorundaki kulun ucundaki deliğe oturması ve böylece hareket ettirilmesiyle yön değiştiriliyor. Alttan hareket vermek için her iki kolda da değişiklik gerekecektir. Ayrıca bu makas motoru yüzeye monte edilmek üzere tasarlanmış, içindeki elektromıknatısın yarattığı çekim kuvvetinin çok yüksek olmadığını düşünüyorum, koldan uzaklaşınca verim de azalacaktır.

Alttan monte etmek için diğer markalar düşünülebilir, örneğin Fleischmann Profi makasların motorları ters takılabiliyor, tümüyle alttan olmasa da bir oyuğa yerleştirilerek makas gizlenebiliyor. Tortoise ve benzeri modellerde ise alttan monte edilebilecek makas motorları bulunuyor. Bunların makası değiştirme sistemi de yavaş hareketlerle ve makas değişimi daha gerçekçi sağlanabiliyor.

Ancak Ferdi bir ölçü bizden şanslı, ancak o dahil hepimizin bir yer sıkıntısı var, alttan makas motoru için en az 15cm yükseklik yaratmak gerekir, bunu da unutmamak gerekli.

Aşağıdaki adreste, önerilmez diye belirtse de kulube tipi Hornby makas motorunun yüzey altına monte edilmesi resimlenmiş.

http://www.newrailwaymodellers.co.uk/electrics-point-motors.htm

http://www.newrailwaymodellers.co.uk/electrics-point-motors-fitting.htm

Tortoise için

http://www.circuitron.com/index_files/Tortoise.htm

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #3 : Ekim 09, 2009, 22:15:54 »
Alttan monte kullanım açısından daha iyi hemde görsel olarak. Ama dekupajı çok güzel yapmak lazım. Yoksa etrafdaki açıklıkları kapatmak zor. Balastlama sırasında epey bir iş çıkar. Kulübe tipi olanlar tek tük olsa idare ederdi belki ama çok olunca etraf kulübeden geçilmiyor görüntu güzel olmuyor. BU yeniler oldukça ince.
Bendede 3 trafo var Okan. Makas aydınlatma ve ray için. Bu sayede makaslar göz kırpması yapmıyor. Mantar ne kadar iyi bilemem nette gördüm bende kullandım.
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2009, 00:55:35 Gönderen: fvefa »