Gönderen Konu: ROCO et85 decoder baglanmasi  (Okunma sayısı 3040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: A.B.D.
ROCO et85 decoder baglanmasi
« : Ağustos 15, 2009, 14:42:32 »
Sevgili modeltrenci arkadaslar,
bir kac ay once ROCO'nun br485/et85 modeli lokosunu aldim. sanirim Roco'nun ilk modellerinden (ROCO 04148A), surada resmini gorebilirsiniz:
www.bahn.hfkern.de/Roco/Dt_Et090.jpg

Bu lokomotifi dijitale cevirmek istiyorum. Asagidaki fotografta, elektrik devresinin uzerinden gectim, zira normalde pek gorunmuyor ciplak gozle ya da fotografla... Biliyorum ki decoder'i bagladigimizda, motorunun ve lambalarinin raylardan gelen elektiktrikten izole edilmesi gerekiyor. Ama pratikte bunu nasil olacagini pek bilemiyorum.  'board'un bazi yerlerine delik acarak ya da keserek bunu saglayacagim herhalde. Dekodere zarar vermemek icin emin olmak istedim bu izolasyonun nasil yapilmasi gerektiginden. Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Dekoderi baglamadan once hangi baglantilari cikarmam gerekiyor devreden?

selamlar,

-Vefa

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: ROCO et85 decoder baglanmasi
« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2009, 15:37:07 »
Vefa bey merhaba,

Öncelikle raylardan, motordan ve lambalardan gelen bütün kabloları ayırmanız lazım.

Aslında boardu tamamen iptal de edebilirsiniz. Çoğu zaman eski lokolardaki boardları modifiye etmek tamamen iptal etmekten daha zor oluyor.

N ölçek bir lokoya yaptığım dekoder uygulaması bir fikir verebilir.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2346.0

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: A.B.D.
Ynt: ROCO et85 decoder baglanmasi
« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2009, 16:14:03 »
Harun bey,
dediginiz gibi butun kablolari ayirip oyle yapacagim... board'un boylece dekoratif olmaktan ote bir islevi kalmayacak, ki zaten o da pek basarili diildi.   gercekten de fikir verdi onceki calismaniz... cok tesekkurler...
bitirince ve bir de basarili olursam paylasirim yine fotolarla...

-Vefa