Gönderen Konu: Zemin Malzemesi Özellikleri  (Okunma sayısı 4261 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Makinist Gürdal

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Zemin Malzemesi Özellikleri
« : Temmuz 26, 2009, 19:18:24 »
Herkese selam.

Dün aldığım seti halının üstüne kurdum. Çalıştırdım. Çok keyifli. Ancak artık bir üst aşamaya geçmenin zamanı geldi. Yaklaşık 2,3 metreye 1,5 metrelik bir mekanım var. Bu mekana diaroma (yeni öğrendim :)) denilen uygulamayı yapmak istiyorum. Masa kullanmak yerine direk zeminde çalışmayı planlıyorum.
Forumdan kullanacağım malzemenin starafor olduğunu öğrendim.
Straforu nereden alabilirim?
Kalitesine göre değişiyormu?
Ne kadar kalınlıkta almalıyım?
Zemin malzemesini aldıktan sonra üzeriNİ neyle kaplanmalıyım?

Teşekkürler

Gürdal

« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2009, 19:19:32 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Zemin Malzemesi Özellikleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 26, 2009, 20:36:25 »
gurdal bey hosglediniz.
Heyecaninizi ve acelenizi anliyorum ama...
bir ust asamaya gectiyseniz.. Masanin ustune tasinmanizin zamani gelmistir....
diaroma icin neler neler yapildigini gorurseniz... yerde kalmamasi gerektigini anlarsiniz..
parasi bir yana.. harcadiginiz emegin "ayak altinda" olmasini isteyeceginizi sanmiyorum..
Ornek olarak benim diaroma masam..
http://www.modeltrenciler.com/videopaylas/video/144/Vinc-winch-ile-askili-sistem-diaroma-calismasi

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Temmuz 26, 2009, 20:55:23 »

Kahraman bey,

Siz olayı artık aşmışsınız. :)Herkes masadan bahsederken sistme hareketli sistem
yapmışsınız. Elinize sağlık.
O şekilde bir sistemden ziyade masa üzerinde konuşursak zemine alacağım strafor malzemesiyle
ilgili öneriniz nedir?

Teşekürler

Gürdal

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2009, 01:21:33 »
Sizin sorunuzun cevabini ben de merakla bekliyorum..
Soylemeye calistigim..
"Bu mekana diaroma (yeni öğrendim Smiley) denilen uygulamayı yapmak istiyorum. Masa kullanmak yerine direk zeminde çalışmayı planlıyorum."
Yerde uygulama yapmayi dusunmeyin..
Diger sorulariniza cevap.. straphor yada xps (bir ust kalitesi) polistren malzemelerdir. Bunlari genellikle yapi marketlerinde bulabilirsiniz.
Kalitesi kullanim amacina gore degisir.
Onerim.. forumdaki bu konu ile ilgili yazilari okuyun... Ben de cok yeniyim buralarda.
Diaromanin %90 i maket yapimi aslinda bana gore. Ray planlari, yerlesimleri uygulamalari = matematik.. geri kalan hemen hemen hersey = zevkiniz, hayal gucunuz. Siz ne isterseniz o olur.. Dolayisiyla malzeme daha on plana cikiyor. Umarim yardimci olabilmisimdir.. Ustalarimizdan zemin altligi konusunda yanit bekliyoruz :)

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2009, 22:23:46 »
Kahraman bey merhaba,

Nedim bey ve arkadaşlarının yeni yapılan diaromalar bölümünde çalışması var. orayı inceleyin.
Kesinlikle zemin malzemesinin strafor olmasını önermiyor. Kavak kontrasını öneriyor.

Kasa yanı 16 mm.
Üst zemin 8 mm.
Hem hafif hemde çalışması kolay diyor.

Bilginize

Gürdal

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2009, 13:39:21 »
Çok öğrendim de akıl bile vermeye başladım :)

Ben mdf masa üzerinde strafor kaplayarak çalışıyorum ve yeryüzü yükseltilerini de strafordan yapıyorum. Farklı bir strafor kullandım: Rengi yeşil, yoğunluğu normal beyaz straforlardan daha fazla, en önemlisi kesip biçerken parça parça dökülmüyor (aksi takdirde evi paylaştığınız biri varsa sizi sokağa atabilir). Ayrıca mukavemeti daha fazla.
Bauhaus'tan alınabilir tabakası (50x100) 2 TL civarında...

Bence de yere koymayın... Ben misafir yatağını iptal ettim, masa yaptım :) Tren sevmeyen misafir gelmez olsun :)

A.

Çevrimdışı Eylem

• Eylem
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Eylemlerim devam edecektir....
    • GittiGidiyor Dükkan Satışlarım
« Yanıtla #6 : Ağustos 02, 2009, 18:37:12 »
Bence de , katılıyorum son cümlenize ... Bende 8mm mdf zemin üzerine ray altlarına mantar diğer zemin altına strafor kullanıyorum ; yaratıcı ve kolay;)
Eylem Keskin