Gönderen Konu: Mini minicik bir dizel: Köf II  (Okunma sayısı 4273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Mini minicik bir dizel: Köf II
« : Mayıs 25, 2009, 22:54:28 »
Bu modele ilişkin derleyebildiğim bilgiler şu şekilde: 1930’ların başında Alman Devlet Demiryolları Şirketi (DRG) yük trafiğini etkin biçimde yönlendirebilmek için “küçük lokomotif” olarak bilinen (hafif, kullanımı kolay, etkin manevra lokomotifleri) üretilmişler. Üretilen bu lokomotiflerin büyük bir bölümü “Köf” olarak satın alınmış. Almancada “K” harfi küçük lokomotifi, “ö” harfi dizel motoru ve “f” harfi ise aktarma mekanizmasını temsil etmektedir. Bu lokomotiflerin gücü üretilen versiyona bağlı olarak değişmekteydi. Köf lokomotifler kullanımlarında görülen yarar üzerine özellikle II Dünya savaşı sonrasında çok sayıda üretilmişler. Bu lokomotiflerin markizleri üretilmiş olan çeşitli versiyonlar arasında gözle görülebilen en büyük farklılığı oluşturmaktadır. Markizler, lokomotifin türüne bağlı olarak, kimi zaman açık, kimi zaman da kapalı biçimde düzenlenmiştir. Alman Federal Demiryolları dışında Köf II lokomotifleri özel firmalar tarafından da kullanılmış ve kullanılmaktadır. Lokomotifler çoğunlukla ilgili firmanın renkleri esas alınarak boyanmışlardır. İlkokul öğrenciliğim sırasında Eskişehir Şeker Fabrikasına yaptığımız gezide, hafızam beni yanıltmıyor ise, buna çok benzer gri renkte bir lokomotifi hayal meyal hatırlıyorum. Pancar vagonlarını ileri geri götürüp getiriyordu. Saygı ve sevgilerimle… İlyas Şıklar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Mini minicik bir dizel: Köf II
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2009, 22:56:35 »
Devam…

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2009, 23:13:20 »
ilyas bey
sagolunuz var olunuz.
ben biliyorsununuz direkt olarak lokolarla ilgilenmiyorum ama ,sonucta bir modelci-maketciyim
detaylar super.. paylaşaımınıza sağlık

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2009, 21:44:35 »
İlyas bey ,gerçekten bu rengi nerden buldun yahuuuuu,hafiften çatladım.
Güle güle kullan barim ne diyelim.
Ben de bu ara çok çalışıyorum,günlük çalışma ortalamam 9.5 saniyeye yükseldi savulun geliyoruuuuuuuuum.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Mini Minicik Bir Dizel: Köf II
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2009, 21:53:44 »
Hafiften mi çatladınız, yoksa tam ortadan mı Kemal Beyciğim? İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Bu arada Okan Bey'in yazdıklarını okudunuz sanıyorum... Yorumunuz bizim için değerlidir biliyorsunuz... Saygılar sunuyorum... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
Ynt: Mini Minicik Bir Dizel: Köf II
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2009, 23:28:34 »
Ilyas Bey,
Güle güle kullanin! Genelde hemen her Wiebe sirketinin Modeli buralarda deger kazanmaya basladi (genelde limited edition olmuyor ama yinede belli sayida üretildigi icin olsa gerek). O yüzden hem güzel renkte bir maket, hemde iyi bir yatirim yapmis oldunuz bence ;) Wiebe den baska modellerinizde varmi?
selamlar
Tarik b
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2009, 22:30:02 »
İlyas bey böyle gerçekten de çok şirin bir loko.Manevra lokolarının güzelliği özellikle miniklikleri bence bir başka hoş oluyor.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.