Gönderen Konu: buda benim dizellerim  (Okunma sayısı 7028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
buda benim dizellerim
« : Mayıs 16, 2009, 21:21:38 »
arkadaşlar amatör çalışmalarımdan 2 tanesi bir 33000 ve br-52 umarım beğenmişsinizdir

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: buda benim dizellerim
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2009, 21:38:53 »
Yavuz bey kesinlikle harika.Etki süper.Başarılarınızın devamını diliyorum

Esenkalın
Doğan

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Mayıs 18, 2009, 00:58:16 »
Yavuz bey tebrikler,özellikle dizel muhteşem.
Bize yapım teknikleriniz ve ölçek konusunda da bilgi verir misiniz lütfen ? Teşekkürler.........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2009, 20:02:21 »
arkadaşlar dedemden babama kadar hem anne hem baba tarafım demiryolcu :) sivaslıyım ve sivas ekmeğini demiryolundan yer:) 36 yaşındayım ve demryolu manyağıyım ve bu manyaklık elime vuruyor ve naçizane maketler yapıyorum :) hepinize çok teşekkür ediyorum ilginiz için . belli bir ölçek işin aslı kullanmadım göz kararı yapıyorum ama ortalama boy uzunlukları 70-80 cm oluyor buyuk olunca çalışmasıda kolay oluyor tabıkı ) 24000 lıkte bıttı buyrun :) sırada 21500 var

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2009, 20:28:39 »
24231 umarım beğenirsiniz

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2009, 20:32:47 »
cep telefonundan çektiğim için pek iyi çıkmadı arkadaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2009, 23:22:19 »
Yavuz bey, modeller çok şık olmuş,arada bir İstanbulda bazı etkinlikler düzenliyoruz,lokolarınızı sergilemek isterseniz foruma yazın lütfen.
Teşekkürler...........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 27, 2009, 02:37:36 »
ilginiz çok teşekkür ederim onure ettnız benı :) ama forumda başka arkadaşların yaptığı modellerden türlk lokoları pek görmedım yada bulamadım daha çok yabancı lokoları boyayarak türk lokolarına benzetiyorlar sanırım !! belkıde ben bulamadım ama tabıkı hepside el emeği göz nuru ama orjinal lokolarımız olsa daha iyi olmazmı:) istanbuldakı etkınlıklere tabıkı katılmayı ısterım davet için teşekkürler ancak tsk mensunuyum mesleğim icabı biraz göçebeyım mümkün olursa neden olmasın

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2009, 03:04:32 »
Sevgili Model Tren ve Tren sevdalısı Yavuz bey,
Öncelik ile aramıza hoşgeldiniz.
Bu forum genelinde ki bizler bir şekilde Model Tren ve Trenlerin sevdalısıyız..
Sizler gibi demiryolcu bir aileye sahip veya hali hazırda demiryollarında görev
alan yada yakın zamanda emekli olan dostlarımızda var aramızda.
Yapmış olduğunuz model çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim, ellerinize
ve emeğinize sağlık. Model çalışmalarınızı bir parçada olsa detaylandırır iseniz
(kullanılan malzeme, yapım aşamasında izlenen yol vs. gibi) bizlere ilerde
yapacağımız çalışmalarda ışık tutacağı inancındayım.
Türkiye 'de malumunuz demiryollarının altyapısına fazla önem verilmemiş olması
nedeni ile modelcilik anlamında doğru düzgün gelişmiş bir alt yapı yok ne yazık ki..
TCDD kullanılan loko ların bazılarını birkaç arkadaşımız yurtdışında kullanılan
1/87 ölçek dediğimiz HO scala modelleri modifiye yöntemi ile yapma veya benzetme
çalışmaları yapmış durumdalar. Bir arkadaşımız varki oda Mahmut GÖKDEMİR..
TCDD de kullanılan dizel lokoları üzerinde bire bir ölçüm çalışmaları yaparak gerçek
boyutlarını 87 defa küçülterek 1/87 HO scala ölçülerinde PVC malzeme, geçerliliğini
yitirmiş banka ve kredi kartları kullanarak modellemiştir.
Tekraren ellerinize ve emeğinize sağlık der detaylı bilgilendirmelerinizi bekleriz.
Model Tren ve Tren sevdanızın hiç eksilmemesi dileklerimle.
Nedim KUŞ..

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2009, 03:55:20 »
nedim bey biligileriniz için teşekkür ediyorum. kullandığım malzeme tamamen mdf. yani ahşap malzeme ve yaparken teferruatlı  aletlerde kullanmadım. malumunuz kırtasıye mazlemesi denilecek şeyler (falçata, ahşap yapıştırıcı, kıl testere ve küçük bir matkap) öncelikle bojilerden başlıyorum bojiler makineyi gösteren en büyük ayrıntı bence:) bir ölçeklendirme yapmadım yani işin o matematiğine girmedim) bir göz aşinalığı ile orantı kuruyorum göz kararı yapıyorum bu yüzden profesyonel bir maket ustası değilim. ama elimde daha teferruatlı alet olsa kesınlıkle ölçeklendirme yaparve daha çok ayrıntıya girerdim.doğrusu markize kumanda masası, fren muslukları ve koltukları  yaptım ama cepten çektiğim için görünmüyorlar.  dıştaki boyamaları renkli fotoğraf kalitesinde basım yapan yazıcılarla yaptım ama oturtması zor oldu.

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2009, 03:59:30 »
de 33033 ve tvs:)

Çevrimdışı WELBANE

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mayıs 27, 2009, 04:10:14 »
BR-52

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2009, 14:51:20 »
Yavuz bey,elinizdeki yapım malzemelerinin ve aletlerin basitliğini öğrendikten sonra bir kez daha tebrik etmek istiyorum sizi.
Forumu takip eder ,bazı yapım tekniklerinden de istifade eder ve buranın malzeme imkanlarının birazını temin ederseniz daha da iyi işler çıkaracaksınız  gibi görünüyor.
Selamlar sevgiler........