Gönderen Konu: Yeni bir başlangıç için  (Okunma sayısı 4592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
Yeni bir başlangıç için
« : Mayıs 11, 2009, 23:21:32 »
Öncelikle herkese merhaba
Model trenciliğe adım atmak istiyorum. Forumu ve diğer site forumlarını elimden geldiğince ve anladığım kadarı ile okudum. Oluşturmak istediğim kurgu 2 Raylı DCC bir sistem. Bütçem kısıtlı yavaş yavaş birşeyler yapacağım. Onun için direk DCC değilde analogtan DCC ye geçiş yapmak istiyorum. Tabii haliyle kafamda bazı soru işaretleri oluştu? Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.

1. Başlangıç seti olarak 2 marka arasında kararsız kaldım. R1085 Hornby Local Freight Başlangıç Seti ve PK57111 Piko Buharlı 3 yük vagonlu. Forumlarda Piko için daha kırılgan bir yapıya sahip deniliyor. Yukarıdaki setler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

2. Yukardaki setler analog sistem anladığım kadarıyla decoder yardımı ile digital sistemlerde kullanılabilirmi?

3. Kutuların içinden çıkan adaptörler 12v enerji sağlıyorlar. Bütün trenler 12v lamı çalışıyor. Yoksa voltaj farklılıkları varmı?
BH60442 Norfolk & Western Dizel Lokomotif bu sistemde çalıştırılabilirmi?

4. Ray konusunda kafam baya karıştı. Yukardaki setleri alırken ayrıca rayda almayı düşünüyorum. Mesela Hornby marka bir raya piko ray eklemede sıkıntı çekermiyim?

5. Anladığım kadari ile analog ve digital sistemlerde aynı raylar kullanılıyor. Doğrumudur?

6. Digital bir lokomotifi analog olarak kullanabilirmiyiz ?

Şimdiden çok teşekkürler.

Emre Uygar

Çevrimdışı MTK

• Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Yeni bir başlangıç için
« Yanıtla #1 : Mayıs 11, 2009, 23:39:54 »
Emre bey merhaba,

Model Trenciler forumuna hoş geldiniz.

Forumumuz markalara bağımlı olmadan tüm model trencileri birleştirmek, tanıştırmak ve bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur.

Model trencilik ile ilgili istediğiniz her konuda  sorularınızı forumumuzda sorabilir ya da mevcut bilgilerinizi diğer üyelerin de faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz.

Aramıza hoş geldiniz bol çuf çuflu günler dileriz.

Model Trenciler Kulübü
Model Trenciler Kulübü 2006-Türkiye

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Yeni Bir Başlangıç Için
« Yanıtla #2 : Mayıs 11, 2009, 23:45:12 »
Emre bey öncelikle hoşgeldiniz. Soru işareti hissettiğiniz her noktada sorunuz, ilgili konuda uzman olan arkadaşlarımız ellerinden geldiğince cevap vermeye çalışcaklardır. Ben sorularınıza elimden geldiğince, bilgim ölçüsünde yanıt vermeye çalışayım. Ben öncelikle analog sistemde başlama kararınızı tekrar değerlendirmenizi önereceğim. Ben de sizin gibi analog sistemde başlayıp DCC'ye dönenlerdenim ve şimdi DCC ile başlamış olsaydım daha az maliyete katlanmış olacağımı görüyorum. Bu nedenle bu kararınızı tekrar sorgulamnızı öneririmm Diğer sorularınıza gelince...
1. Sözünü ettiğiniz Piko starter setin içeriğini bilmiyorum ancak Piko setler konusunda deneyimlerim pek olumlu sonuçlar vermiyor açıkçası. Son dönemde Piko lokolarda belirgin bir iyileşme görülüyor ancak, özellikle önceki üretimler bana hep "oyuncak" tren gibi gelmiştir. Ama tabiki sorun bütçe ile ilgili...
2. Hornby lokolar dijitale dönüşüm konusunda sorun çıkarmıyorlar. Piko lokoların DCC'ye dönüşüm konusunda sorun çıkartıp çıkartmadıkları ile ilgili bir bilgim yok, elimde bulunan iki Piko loko da alınırken digital idi...
3. Bildiğim kadarı ile tüm markalar 12 v adaptörle lullanılıyor, bu nedenle söznü ettiğiniz lokonun da sorun çıkaracağını sanmam...
4. Ray konusunda iki tür ray HO ölçek ray var: Code 83 ve code 100. Bunlar arasında yükseklik farkı var. Gerçi bu iki tür arasında dönüşüm sağlayan fishplate denilen bağlantılar var ama ne derece sağlıklı sonuç veriyorlar (ve bulunabilme olanakları) bence tartışmalı. Bu nedenle size önerim, kolay ulaşabileceğiniz bir Markanın raylanı tercih edin ve kurgunuzda farklı markaların raylarını ve makaslarını kullanmayın. Sorunlara neden olabiliyor... Tecrbeyle sabittir :D
5. Evet doğru anlamışsınız...
6. Kurgunuz DCC ise bildiğim kadarı ile bu kurgu üzerinde bir adet lokomotifi analog olarak kullanabiliyorsunuz...
Umarım yol gösterici olmuştur... Kolaylıklar dileklerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 11, 2009, 23:59:46 »
İlyas bey cevap için çok teşekkür ederim.
Model trenler konusunda sadece forumlardan okuduğum kadarı ile bilgim var. Ne loko, ne ray ne de herhangi bir malzemesini görmedim. Bütçem kısıtlı tabi. Fiyatlarıda tam bilmiyorum.
1. Analog sistemdeki kumandayı değiştirerek DCC ye geçiş yapılamıyormu?
2. DCC bir kurgu için önerebileceğiniz başlangıç seti varmı? 
3. En son sorumda digital bir lokoyu analog sistemde çalıştırabilirmiyiz diye sormuştum.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #4 : Mayıs 12, 2009, 00:15:30 »
Yine aynı yöntemle cevaplamaya gayret edeyim, bu arada hızlı yazayım derken yaptığım imla ve yazım hataları için özür dilerim,
1. Lokomotiflerinize dijital decoder takarsanız ve bir adet de DCC kontrol ünitesi edinirseniz, analog sisteminizi DCC'ye dönüştürebilirsiniz. Tabi decoder ile kontrol ünitesi arasında bir tanıma sorunu olmaması gerekiyor...
2. Dijital başlangıç setlerinde ben kendi başladığım seti yazayım size Hornby Pandolina set ile başladım. Ancak bir süre sonra beni kesmedi, şu anda MRC dijital kumanda sistemi kullanıyorum...
3. Evet kullanabilirsiniz diye biliyorum, ama bence "günah" işlemiş olursunuz, dijital lokoyu analog olarak kullanmak bence lokoya işkence etmekten farksız... Saygıalrımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 12, 2009, 00:19:38 »
İlyas bey ilginize çok teşekkür ederim. Trenlerin besleme gerilimleri ile ilgili bir takım sorularım var. Biraz araştırdıktan sonra yine siz büyüklerime danışırım müsadenizle.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Mayıs 12, 2009, 17:27:23 »
Emre bey hoş geldiniz.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 12, 2009, 17:35:08 »
Hoşbulduk efendim.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2009, 22:32:21 »
emre kardeşim
ailemize hoşgeldiniz. sorularınız bayağı profesyonelce..
tekrar hoşgeldiniz

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 12, 2009, 23:47:30 »
Teşekkürler Haldun bey hoşbulduk.

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #10 : Mayıs 13, 2009, 13:27:47 »
  Emre bey Model Trenciler dünyasına hoş geldiniz,Modeltrenler hakkında öğrenmek istediğiniz herşeyi burada bulacaksınız,ancak sorularınız okadar profesyonel ki sanki yıllardır modelcilikle uğraştığınız izlenimi veriyor,hayran kalmamak elde değil,başarılar.Yusuf SÜNBÜL

Çevrimdışı sinan top

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mayıs 13, 2009, 14:54:36 »
merhaba Emre forumumuza hoşgeldin

bende henüz başlayamadım son sınıf olmamın verdiği bir stres var üzerimde
ama inş haziran gibi başlayacağım

güzel paylaşımlar dilerim...

Sİnan

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #12 : Mayıs 13, 2009, 21:41:45 »
emre bey
merhaba aramıza hoş geldiniz

aradıgınız ve merak ettiginiz her konuda size yardımcı olabiliriz

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mayıs 13, 2009, 22:27:24 »
Hepinize çok teşekkür ederim. Hoşbulduk.
Forum ortamının bu kadar güzel olması ve herkesin birbirine gönülden yardım etmesi gerçekten çok güzel.