Gönderen Konu: Hareket etmeyen DCC loko  (Okunma sayısı 2798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: A.B.D.
Hareket etmeyen DCC loko
« : Nisan 23, 2009, 19:13:06 »

Arkadaslar,

6 ay kadar once, kullanilmis Fleischmann marka V60 (4224)  dizel lokomotif satin almistim. Eski fakat DCC dekoderi takilmis, calisir durumda bir lokomotifti. Elime gecer gecmez test etmis, herseyin duzgun calistigini teyit etmistim. O zamandan beri de rafta durmaktaydi. Dun gece takrar denedigimde motorda hic bir hareket belirtisi yoktu. Sadece isiklarini yakip sondurebiliyordum. CV8'i programlayarak dekoderi reset ettim. CV1 adresi 3 olarak degisti ve fakat hala motorda bir kipirdanma belirtisi, ses, inleme hic bir sey yok. Dedigim gibi sadece isiklar kontrol edilebiliyor. Tekerleklerine ve elektrik 'pickup' yerlerine iletkenligi artitirici sivi temizleyici/yaglayici koydum. degisen bir sey yok... Diger lokomotifler sistem uzerinde duzgun calisiyor.

Kullandigim sistem Roco Multimaus, sanirim lokodaki decoder TCS (train control systems). Bu sorunumla ilgili tecrubesi olan var mi acaba? Cok basit bir sey de ben bir birseyleri unutuyorum.

Selamlar ve simdiden cok tesekkurler...

-Vefa

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Hareket etmeyen DCC loko
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2009, 23:11:43 »
Vefa bey,

Benim iki Fleischmann lokomotifimde benzeri sorun vardı. Her ikisinde de Fleischmann'ın kendi orijinal 6 bacaklı decoderi vardı.

Her ikisi de küçük birer buharlı ve dekoder küçük bir elektronik devre plaketine takılmış durumda. Farkettiğim plaketlerin alt gövdede elektrik aldığı yere temasında sorun vardı. Plaketi hafif kanırtarak sabitledim düzeldi. Diğerinde ise dekoderi çıkartıp başka bir lokomotife telle bağladım çalıştırdım, geri taktım çalıştı(hiç anlamlı gelmiyor) belki onda da bir temas sorunu vardı.

Paylaşabileceğim bir tek bu var, içine bir bakın derim. V60da içini açıp bacakları kontrol etmek buharlıya göre daha kolay olacaktır. TCS'i bilmiyorum.

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: A.B.D.
Ynt: Hareket etmeyen DCC loko
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2009, 03:53:30 »
Okan bey,
cok tesekkurler yanitiniz icin. Sanirim acmam gerekecek lokoyu. Dedigim gibi oldukca eski bir loko, dekoder kablolari lehimlenerek takilmis. icinde elektronik plaket oldugunu zannetmiyorum. belki de motor baglantisinda bir temassizlik oldu kablolarin. sanki elektrik dekodere ulasiyor, oradan lambalara gidiyor ama motora gitmiyor gibi bir hali var. Umarim iki tarafini kirmadan acabilirim lokoyu.
tesekkurler tekrar.

-Vefa